Wizz Air: Viete aké rozmery a váhu má mať batožina?

wizz air batozina
By: MsSaraKelly - CC BY 2.0

Po posledných zmenách v pravidlách pre batožinu Wizz Air sa opakujú stále tie isté otázky. Neprekvapuje nás to. Ani Ryanair ani Wizz Air tieto zmeny nekomunikujú tak prehľadne ako by mohli. Zhrnuli sme ich preto do jedného článku a veríme že tu nájdete odpoveď. 

Wizz Air batožina – otázky a odpovede

Letenky kupované pred 10. októbrom

Ak ste si letenku kúpili ešte pred 10 októbrom bez služby WIZZ Priority, bude vám automaticky zadarmo k rezervácii pridaná odbavená batožina o hmotnosti maximálne 10 kg (149 x 119 x 171 cm). Táto batožina musí byť odovzdaná na check in pulte (registračnom pulte) pred tým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Je to teda prvé miesto, ktoré musíte navštíviť na letisku. Tým, ktorí mali pred 10 októbrom zakúpenú podanú batožinu, Wizz Air zadarmo pridá službu Wizz priority a môžu si vziať na palubu batožinu o rozmeroch 55 x 40 x 23 cm.

Letenky kupované 10 októbra a neskôr

Akú batožinu si môžem vziať zadarmo?

Zadarmo si po novom môžete vziať iba batožinu s maximálnymi rozmermi 40 x 30 x 20 cm a s hmotnosťou maximálne 10 kg. Túto batožinu si môžete vziať na palubu a musí byť umiestnená pod sedadlo pred vami. V praxi sa jedná zvyčajne o batoh. Môže to byť samozrejme aj čokoľvek iné v daných rozmeroch. Táto batožina ide cez bezpečnostnú kontrolu a preto nesmie obsahovať tekutiny vo väčších objemoch ako 100 ml. 

wizz air prirucnaBude problém ak je moja batožina o pár centimetrov vačšia?

Vaša batožina sa musí zmestiť do daných rozmerov. Do rozmerov sa rátajú aj kolieska. Na letisku vás môžu vyzvať aby ste batožinu vložili do klietky s presnými rozmermi a ak sa nezmestí, môžete platiť poplatky navyše. Vo väčšine prípadov batožinu nemerajú. Ale je to iba na vašom riskovaní a nikto vám dopredu nebude vedieť či vám batožinu budú merať a vážiť alebo nie. Je zbytočné sa pýtať na skúsenosti. Vždy záleží let od letu a od aktuálneho personálu. Ak chcete mať istotu, vždy dodržujte rozmery a váhu. Zmerajte a odvážte si batožinu ešte doma pred odletom.

Čo ak si potrebujem vziať väčšiu batožinu?

Priplatíte si. Sú dve môžnosti.

1. Kúpite si priority za 5 – 15 € jeden smer (10 – 30 € pre spiatočný let)  a batožina ide s vami na palubu

Väčšiu batožinu v rozmeroch 55 x 40 x 23 cm si môžete vziať na palubu iba vtedy, ak si priplatíte PRIORITY službu. Väčšinou sa jedná o klasickú príručnú batožinu na kolieskach. Samozrejem môže to byť aj batoh a podobne. Vďaka Wizz Priority službe, si budete môcť vziať obe batožiny na palubu. Čiže aj príručnú batožinu 40 x 30 x 20 cm a aj väčšiu batožinu o rozmeroch 55 x 40 x 23 cm. 

Wizz Priority stojí 5 – 15 € na jeden let, čiže 10 – 30 € pre spiatočný let. Zahŕňa obe spomínané batožiny a prednostný nástup. 

wizz air priority batozinaPlusy:

 • Batožinu máte stále pri sebe.
 • Nemusíte sa báť že sa stratí alebo niečo rozbije.
 • Nemusíte čakať po prílete na svoju batožinu na pohyblivom páse.
 • Nestrácate čas ak máte krátky prestup s čakaním na batožinu
 • Nastupujtete medzi prvými vďaka priority nástupu

Mínusy:

 • Menšie povolené rozmery oproti podanej batožine 
 • Nemôžete prenášať tekutiny nad 100 ml a nebezpečné predmety
 • Nemáte takzvané voľné ruky a batožinu musíte so sebou vláčit po letisku.

2. Kúpite si podanú batožinu od 7 € jeden smer (od 14 € pre spiatočný let) a batožinu odovzdáte na check in pulte

Alebo si môžete zakúpiť podanú batožinu s maximálnymi hmotnosťami 10, 20 alebo 32 kg. Podanú batožinu odovzdávate na odbavovacom pulte (check-in pult) ešte predtým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Je to teda prvé miesto kam musíte na letisku ísť. Tým že túto batožinu odovzdávate na check-in pulte, neberiete túto batožinu cez bezpečnostnú kontrolu a môžete v nej prevážať aj tekutiny väčšie ako 100 ml. Čiže v nej môžete pokojne prevážať alkohol, veľké šampóny či ostré predmety. Maximálne rozmery podanej batožiny sú: 149 x 119 x 171 cm.

Plusy:

 • Je omnoho väčšia ako príručná batožina s Wizz Priority
 • Ak potrebujete môžete si zakúpiť batožinu až do hmotnosti 32 kg
 • Môžete prepravovať tekutiny nad 100 ml keďze nejde cez bezpečnostnú kontrolu
 • Najlacnejšia možnosť je iba o pár € drahšia ako príručná s Wizz Priority no rozmerovo omnoho väčšia
 • Máte voľné ruky na letisku

Mínusy:

 • Je o niečo drahšia
 • Môže sa stratiť alebo s ňou môžu hrubo zaobchádzať
 • Musíte na ňu čakať po prílete na posuvnom páse

Cena podanej batožiny na jeden smer (jeden let) u Wizz Air:

 • 10 kg – od 7 €
 • 20 kg – od 14 €
 • 32 kg – od 19 €

Zakúpiť si môžete maximálne 1 ks 10 kg batožiny, 2 batožiny s hmotnosťou 20 kg alebo 3 batožiny s hmotnosťou 32 kg. Iné kombinácie sa online nedajú. 

Znamená to, že si nemôžete napríklad zakúpiť 2 batožiny s hmotnosťou 10 kg ale môžete si zakúpiť jednu s hmotnosťou 20 kg. Pri online nákupe batožiny to sami uvidíte aké kombinácie vám dovolí zakúpiť.

V zásade platí, že ak cestujete naľahko a nepotrebujete veľa vecí. Vystačí vám batoh zadarmo. Ak potrebujete väčšiu batožinu, rozhodujete sa medzi priority a podanou batožinou. Priority má podobnú cenu ako najľahšia podaná batožina. Preto ak potrebujete batožinu na palube, pretože v nej máte napríklad krehké veci či elektroniku alebo ak ponáhľate a nemáte čas čakať na batožinu po prílete, berte Priority. ak chcete vziať viac vecí, máte tekutiny nad 100 ml a nevadí vám čakať na kufor po prílete, berte podanú batožinu.

Môžem si pridať batožinu ak už som si kúpil letenky?

Áno môžete a to maximálne do 3 hodín pred odletom. Čiže kedykoľvek sa prihlásite na stránke wizzair a k rezervácii si pridáte batožinu. Maximálne 3 ks.

Cestujem s dieťaťom

Musím si platiť za kočik?

Nie. Jeden kus kočika alebo destká autosedačka je pre každé jedno dieťa zadarmo.

Cestujem s malým dieťaťom (14 dní až 2 roky). Má nárok na batožinu?

Áno malé dieťa môže mať batožinu zdarma o rozmeroch 40 × 30 × 20 cm. Toto dieťa musí sedieť na kolenách a mať menej ako 2 roky.

Cestujem s dieťaťom 2 – 14 rokov

Letenku kupuje ako dieťa ale platí rovnako ako dospelý a a musia mať vlastné miesto. Nie je tam žiaden rozdiel v cene. Ide iba o to, že deti do 14 rokov nemôžu letieť samé ale musia byť registrované v sprievode dospelého cestujúceho (16 rokov a viac). Batožina platí rovnako ako pri dospelom.

 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.