Vulkán Mayon. Dokonalý no nebebzečný

By: denvie balidoy - CC BY 2.0

Sopka, alebo inak vulkán je podľa definície geomorfologickým útvarom vytvoreným magmou vystupujúcou na zemský povrch. Na našej planéte ich máme neúrekom, či už aktívnych alebo nie. Vyskytujú sa prevažne na hraniciach tektonických platní. Svetovo známymi sopkami sú napríklad Etna či Vezuv. No v dnešnom článku sa pozrieme na sopku Mayon, ktorá sa môže pýšiť svojou jedinečnou vlastnosťou.

Mayon je aktívny stratovulkán, ktorý leží na ostrove Luzon na Filipínach. Vďaka svojmu symetrickému tvaru je považovaný za najdokonalejšie vyformovaný kužeľ na svete. Na svedomí to majú vrstvy lávových prúdov z minulých erupcií a erózií.

sopka
Mayon – By: Chris & AnyaCC BY 2.0

Sopka sa týči vo výške viac než 2400 metrov nad morom a svoje strmé svahy rozprestiera nad zálivom Albay. Mayon patrí medzi jednu z najaktívnejších sopiek na Filipínach. Prvé záznamy o jej erupciách sú dostupné z roku 1616, pričom cykly erupcií sa opakujú po niekoľkých rokoch. V roku 1914 bola erupcia tak silná, že zničila niekoľko malých miest. Dnes je sopka pravidelne monitorovaná a niekoľko kilometrov od krátera sa nachádza laboratórium merajúce seizmickú aktivitu.

láva
Mayon – By: Hana YamadaCC BY 2.0
Vulkán Mayon. Dokonalý no nebebzečný
Mayon – By: Fabio AchilliCC BY 2.0

Vďaka svojmu symetrickému kužeľu bola v roku 1938 vyhlásená za národný park a chránenú oblasť. Unikátnou zaujímavosťou sopky Mayon tiež je, že geograficky je zdieľaná až ôsmimi mestami a obcami, ktorých územia sa stretávajú na vrcholku kužeľa. Rozdeľujú ho tak na osem častí a pri pohľade zhora pripomína kúsky koláča. 🙂 Sopka má tiež svoju popularitu medzi horolezcami a táborníkmi.

sopka
Mayon – By: HeinoCC BY 2.0
sopka
Mayon – By: John JonesCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?