Vodopády Hierve el Agua, ktoré nie sú úplne vodopádmi

By: Eduardo Robles Pacheco - CC BY 2.0

Hierve el Agua  môžeme zo španielčiny preložiť ako „vriaca voda“. Nie, tento článok nebude jazykovým okienkom, ale pozrieme sa v ňom na jeden prírodný útvar, ktorý si nesie tento názov. Hierve el Agua je súbor prírodných skalných útvarov v mexickom štáte Oaxaca. Svojím vzhľadom pripomína masívne vodopády zamrznuté na strane hory. No výskyt ľadu je v tejto lokalite nemožný.

Nie je to ľad, ale nerastné ložiská vytvorené počas tisícok storočí v dôsledku minerálnej vody, ktorá sa rozlieva cez okraj útesu a preteká po skalnej horskej strane. Keďže voda preteká dolnou stenou skaly, vytvára veľké stalaktity, podobné tým, ktoré sa nachádzajú v jaskyniach.

kaskády
By: Eduardo Robles PachecoCC BY 2.0

Hierve el Agua pozostáva z dvoch vodopádových skalných útvarov. Sú vytvorené na útesoch, ktoré stúpajú do výšky cez 50 metrov od údolia. Jeden vodopád dosahuje výšku 12 metrov a druhý až 30 metrov. Menší vodopád sa nazýva „cascada chica“ a prúdi zo základne, ktorá je široká asi 60 metrov. Väčší vodopád, „cascada grande“ prúdi zo základne širokej 90 metrov. Viac navštevovaným je práve cascada chica, ktorý sa nazýva aj Amfiteáter. Cascada chica obsahuje aj dva veľké umelé bazény na plávanie a niekoľko menších prírodných bazénov. Jeden z umelých bazénov sa nachádza takmer na okraji útesu.

kaskády
By: Eduardo Robles PachecoCC BY 2.0
prírodný bazén
By: schizoformCC BY 2.0

Všetky tieto útvary a vodopády sú tvorené sladkovodnými prameňmi, ktorých voda je nadmerne nasýtená uhličitanom vápenatým a inými minerálmi. Tým, že voda preteká cez útesy, nadbytočné minerály sa ukladajú. Vody s vysokým obsahom minerálov sú považované za liečivé, preto nie je výnimkou, že na tomto mieste môžete stretnúť turistov kúpajúcich sa v jednom z prírodných bazénov na vrchole skaly. Voda má teplotu od 22 do 27 stupňov Celzia.

prírodný bazén
By: Eduardo Robles PachecoCC BY 2.0

Hierve el Agua sa nachádza v okolí mesta Mitla v obci San Lorenzo Albarradas. K útvaru vedie úzka nespevnená cesta. Lokalita, v ktorej sa tieto „vodopády“ nachádzajú, patrí do izolovaného regiónu s nerovným terénom, ktorému dominujú kaktusy či iná polopúštna vegetácia. Útvar leží na etnickom území Mixe, pričom dve najbližšie a najľudnatejšie komunity sú San Lorenzo Albarradas s populáciou 1403 obyvateľovSan Isidro Roaguia320 obyvateľmi. Pramene, ktoré vytvárajú skalné útvary sú jedným z mála zdrojov vody v oblasti.

Vodopády Hierve el Agua, ktoré nie sú úplne vodopádmi
By: Russ BowlingCC BY 2.0
prameň
By: Eduardo Robles PachecoCC BY 2.0
prameň
By: Jen WiltonCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?