VLAKOM po Európe – 18-roční to môžu mať aj tento rok ZADARMO!

vlakom po Európe zadarmo

Oslavuješ tento rok 18? Máš šancu cestovať po Európe zadarmo!

Projekt Európskej únie s názvom DiscoverEU má za sebou v roku 2018 30 000 osemnásťročných Europánov.

Teraz však prichádza prihlasovanie do tretieho kola! V hre je najmenej 20 000 Interrail lístkov, vďaka ktorému môžeš mesiac cestovať ZADARMO po Európe, a to aj vrátane najbližších letných prázdnin!

Prečo iba 18-roční? Akcia sa výslovne zameriava na osemnásťročných, lebo tento vek je vo všeobecnosti významným krokom k dospelosti a európskemu občianstvu. O iniciatívu DiscoverEU bol už dlhší čas veľký záujem. Potvrdilo to aj prvé kolo, a tak Európska komisia navrhla rozpočet až 700 mil. Eur na budúce obdobie Erazmus v ďalšom dlhodobom rozpočte EÚ po roku 2020. Ak Európsky parlament a rada bude s návrhom súhlasiť, v rokoch 2021-2027 sa až 1,5 milióna 18-ročných dočká Interrail lístka a účasti v tejto iniciatíve.

Čo je INTERRAIL LÍSTOK?

Interrail je synonymum pre cestovanie vlakom naprieč Európou s jedným lístkom na vlak. Európan tak môže cestovať naprieč 30 krajín. V súčasnosti je Interrail Pass využívaný viac ako 250-tis Európanmi. Tento program je možný vďaka kooperácii až 35 vlakových a lodných spoločností. V programe DiscoverEU môžete získať dva tipy lístkov. FLEXIBILNÝ, ktorý je určený pre nerozhodných, a to v tom prípade, ak nemáte dopredu stanovený cieľ vašej cesty. Alebo FIXNÝ, v ktorom môžete navštíviť dva členské štáty EÚ. Ten je určený pre tých, ktorí poznajú presný dátum a plán svojej cesty.

Kto sa môže prihlásiť do tohto projektu?

Základnou podmienkou registrácie je tvoj vek. Musíš mať k 1. júlu 2019 dovŕšený vek 18 rokov. Ide teda o mladých ľudí, ktorí sa narodili v období od 2. júla 2000 (vrátane) do 1. júla 2001 (vrátane). Druhou základnou podmienkou registrácie je tvoja národnosť. Musíš mať občianstvo v jednom z členských štátov EÚ.

Ako sa zapojiť?

Registrácia bude prebiehať od štvrtku 2. Mája 2019 od 12:00 (SEČna oficiálnej stránke Europského portálu pre mládež. Prihlasovanie bude trvať do štvrtku 16. Mája 2019 opäť do 12:00 (SEČ).

Nakoľko momentálne nie je možné darovať tento lístok každému Európanovi, ktorý v tomto roku oslávil svoje osemnáste narodeniny, registrácia bude opäť prebiehať formou kvízu, v ktorom máte odpovedať na základné otázky týkajúce sa EÚ (napríklad: Kedy sa konajú voľby do Europského parlamentu).

Aby bol konečný výber ľahší, na konci kvízu každého uchádzača čakala bonusová otázka – „Koľko mladých sa prihlási do prvého kola iniciatívy DiscoverEU?“ Tam ste mali napísať svoj odhad, ktorý rozhodne v prípade, že bude veľa uchádzačov, ktorí správne odpovedali na všetky kvízové otázky. Podobná doplňujúca otázka bude aj počas registrácie do tretieho kola.

Ak sa bojíš sólo cestovania, nemusíš sa báť. Môžeš sa prihlásiť aj v rámci skupiny spolu s ďalšími maximálne štyrmi kamarátmi (päť členov je maximálny počet v jednej skupine).

POZOR: Ak ste boli úspešne vybraní počas druhého kola v novembri 2018, teraz už nemáte právo opäť sa registrovať. Avšak, tí, ktorých nevybrali, majú možnosť zapojiť sa opäť, podmienkou je, aby si do 1. Júla 2019 mal/a stále 18 rokov.

Pozrite si video od Lukáša, ktorý už takýto výlet vďaka DiscoverEU absolvoval.

Samotný výber uchádzačov bude prebiehať koncom mája, kedy zasadne hodnotiaci výbor. V období od 6. júna 2019 do 20. júna 2019 dostanú všetci uchádzači na e-mailovú adresu oznámenie, či boli vybraní alebo sú na čakacej listine.

A keď ťa vyberú?

V prípade, že budeš mať šťastie a vyberú ťa, môžeš cestovať po dobu maximálne jedného mesiaca v období od 1. augusta 2019 – 31. januára 2020. Budeš mať tak šancu stráviť až polovicu letných prázdnin niekde v zahraničí a cestovať po Európe zadarmo!

Napísal a zažil: Lukáš Chovan

Instagram: https://www.instagram.com/chovi_travel

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?