Video: Rýchlocesta po JV Ázii

vylet po juhovychodnej azii

Pulzujúci Hanoi, večne zamračený Ha Long Bay, Da Nang s dračím mostom, najviac turistický Hoi An, neskutočný Angkor, pub streetové Siem Reap, moderný Phnom Penh, Bangkok s veľkými očakávaniami, najviac pohodový Ao Nang, Ko Lanta, Plážové Phi Phi ostrovy a na záver Phuket. Všetko len za 20 dní.

Deň 1.

Vo Vietname v tom čase bol Tet, čo je sviatky Nového roka. Väčšina Vietnamcov sa vtedy presúva za rodinou a mnoho podnikov v meste je zatvorených. Ten zvyšok čo ostal sa postaral o tie prvé šoky, veď prvýkrát v Ázii, samé motorky, ktoré nikdy neprestali trúbiť, vône a pachy uličiek, celý život Vietnamcov odohrávajúci sa na ulici… rodinky posedávajúce na mini stoličkách, sŕkajúce Pho, vedľa predáva žena mäso, v bare sa sedí vonku a okolo teba asi 30 cm od teba je upchatá križovatka…

Deň 2.

V Hanoji sme išli na istotu, mauzóleum strýčka Ho, Citadela, Tran Quoc Pagoda. Bolo tu v celku dosť turistov, no s európskymi črtami minimum, tí sú podstate pre domácich atrakcia, takže o fotošúting bolo postarané. Inak Vietnamci sú veľmi milí ľudia, stále sa usmievajú, so všetkým pomôžu… V hoteloch, aj úplne malých, Vám majitelia zabezpečia odvoz, predajú lístky na bus, loď, vybavia privátnu tour…

Deň 3.

Privátna tour Lan Ha Bay z Cat Ba (východiska pre Lan Ha Bay). Vyšlo nás to len na 20 dolárov na hlavu a na celé poobedie a sami na loďke (jo aj s kapitánom). V Ha Long Bay nie je úplne easy vychytať slnečné počasie, no aj zamračené a vytŕčajúce skaly a.k.a. dračie zuby urobili magickú atmosféru. Turistov bolo v zálive krásne máličko, v rámci tour je aj prestávka na Monkey Island s krásnou vyhliadkou, a na záver boli aj tie opice! Naozaj sú to drzane malé i veľké, po kolečku naháňačky mal každý na celý výlet opičiakov dosť.

Deň 4.

V Da Nangu bol highlight-om obrovský most v tvare draka, ktorý chŕli naozajstný oheň. Škoda, že len cez víkend večer a my sme tam boli vo štvrtok. Nevadí, máme sa tam kvôli čomu vrátiť. Da Nang je aktuálne asi najviac rozvíjajúce sa mesto Vietnamu, má dlhý pás pobrežia a veselo sa tam stavajú hotelové komplexy. Da Nang je výborné východiskové miesto pre historické mestá Hue či Hoi An.

Deň 5.

Neďaleko od Da Nang, po ceste do Hoi An, sa nachádza Marble Moutain, chrámy a svätyne v jaskyniach, je tu lepšie ísť radšej skôr ráno, lebo už okolo 11tej je tam celkom slušná plnka. Hoi An v našej skupinke zanechal veľmi rôzne dojmy. Zatiaľ čo ženský článok bol z mesta unesený, chlapské články boli z množstva turistov skôr na nervy. Celé staré mesto je v Unesco, uličky majú veľké čaro, a domčeky okolo rieky sú veľmi fotogenické. Oplatí sa pozrieť miestne trhovisko, od celých kureniec s hlavami, cez desiatky druhov ovocia a zeleniny, čerstvých byliniek a farebnej záplavy kvetín.

Deň 6.

Tu končilo poznávanie Vietnamu a bolo načase presunúť sa do susednej Kambodže, rovno do Siem Reap, čo je čisto turistické miesto, kvôli Angkoru. Na letisku nás čakal skvelý týpek Puli, ktorý nás napratal štyroch aj s batohmi do jeho tuk-tuku. Druhý deň nás vozil po Angkore, kde mimochodom, od 1.2. zdvihli vstupné z 20 dolárov na 37.

Deň 7.

Do Angkoru sa chodí ešte pred východom slnka, aby bambilión turistov stihlo východ slnka s najlepšou kompozíciou, čiže pred jazerom. Potom sa to proste rozpŕchne a ešte max. tak na druhej zástavke (Bayon) narážate do turistov a potom to už naozaj povolí (a zasekne sa to až v Ta Prohm, kde točila Angelina Tomb Raider). Celý Angkor je jedna veľká paráda, ani sa ti nechce veriť, nedokážeš pochopiť, ako takéto čosi mohli postaviť pred 1000 rokmi. Dať prehliadku za jeden deň je dosť náročné, zaslúžilo by si to aspoň dva dni.

Deň 8.

Viac času sme my v našom rýchliku nemali a už sme boli v Phnom Penh, v hlavnom meste Kambodže. Cesta busom trvá asi 5hodín a stojí do 12 dolárov. Tu sa striedali ako na filmovom plátne kontrasty mesta, väznica Tuol Sleng, kde mučili Kmérov za vlády Pol Pota, potom veľké paláce a luxusné autá, žobrajúce deti, plné námestie ľudí v rytme aerobiku…

Deň 9.

Našim ďalším checkpointom bol Bangkok. Najznámejšia ulička Khao San Road, večer čistá kolotočárina, nepočuješ vlastného slova a na každom kroku ťa zastavujú nadháňači do barov, na masáž, falošné doklady a kadečo iné. Jednu z top pamiatok Grand Palace sme nejak chtiac nechtiac vynechali, bol plný smútiacich Thajcov a už by nám ostali len dve hodinky na obhliadku, vybrali sme si radšej lacnejší Wat Pho a 50 metrového zlatého, spokojne ležiaceho Budhu. O smútku Thajcov za svojim kráľom Rámom IX by sa dalo popísať na strany… celé Thajsko je zahalené do čiernobielych stúh, všade sú jeho veľké fotky, obrazy s kvetmi, Thajci nosia čierne stužky… 

Deň 10.

Populárne plávajúce trhy sme nahradili miestnym trhom Don Wai, kde sa nebudete potkýnať o turistov. Je necelých 30 km od centra, Uber je tu úplne spoľahlivý a lacný. Na trhu nájdete  všetko možné aj nemožné ovocie, ryby, smažené kačky, kvety, keramiku… A všetko za úplne smiešne ceny.

Tu sa končila naša naháňačka za pamiatkami a zaujímavosťami a nasledovalo lážo plážo.

Deň 11., 12., 13.

Letecký presun do Krabi trvá asi hodinu. Ako sa patrí na prvý deň na plážovej dovolenke, spečené chrbty, ale za to pohoda na plážach v Ao Nangu, popri tom pivko v ruke. Tu bola ešte celkom plnka na plážach, čo sa rozpustila na plážach na ostrove Lanta, kam sme sa presunuli loďou. 

Deň 14., 15., 16., 17., 18.

Raňajky na pláži, thajská masáž na pláži pod stromami, čerstvé šťavnaté mango, miešané drinky, a prázdne pláže… veru, na dobré sa veľmi rýchlo zvyká. Z Ko Lanty sa dá zajednať populárny výlet na 4 Islands, niekým možno zatracovaný ako nejaká tourist trap, ale bolo na čo sa pozerať. Dvakrát šnorchel pauza, potom obed na Ko Kradan, inak tak nejak si predstavujem malý raj. V letáčikoch sa ako o highligthe výletu píše o Emerald Cave. A veru, že to bola pecka! Poskákali sme do vody a hadíkom za sebou sme preplávali do jaskyne a vynorili sa na mini pláži, z každej strany obklopenej skalami. Emerald, teda smaragdová bola časť vstupu do jaskyne, kde útesy mali previs a svetlo zvonku presvitalo do vody.

Počas presunu loďou na Phuket sme využili na 5h zastávku na Phi Phi. Maya Bay sme vynechali kvôli nedostatku času a drahej doprave, ale Viewpoint sa určite oplatí ísť pozrieť, je odtiaľ krásny výhľad na celý ostrov.

Deň 19.

Nielen pre fanúšikov lietadiel je zážitok navštíviť pláž Nai Yang na Phukete. Hneď za plážou je medzinárodné letisko a podľa smeru vetra môžeš sledovať pristávanie či vzlietanie lietadiel rovno z deky. Večer už len peší presun na letisko a odlet do BKK a do Budapešti.

 

Celkové náklady boli cca 1700€ na osobu.

V cene boli: štyri hlavné lety (Budapešť – Hanoi, Bangkok – Budapešť s Emirates, prestup v Dubaji). Po JV Ázii ďalších 5 letov (Vietnam Airlines, Air Asia, Thai Smile). Ubytovanie, strava, presuny, výlety, vstupy a aj očkovania proti žltačke a brušnému týfusu.

 

Autor: Monika Martinková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.