Ventisquero Colgante. Pôvodne len ľadovec, dnes vodopád visiaci nad strmým údolím

vodopád
By: Steve Willey - CC BY 2.0

O vodopádoch sveta sme na našom portáli už čo-to popísali. Každý jeden sa vyznačuje niečim špecifickým, pre neho výnimočným. Rovnako je to aj v prípade vodopádu Ventisquero Colgante v Čile. Nepatrí medzi najznámejšie, no rozhodne mu to na pôsobivosti neuberá.  

Vodopády sa nachádzajú v Národnom parku QueulatČile a sú rozhodne najväčšou atrakciou parku. Začínajú zo základne – visiaceho ľadovca s rovnomenným názvom Ventisquero Colgante a padajú do údolia. Závesné údolie bolo vytvorené ľadom. Keď sa podnebie zmenilo a oteplilo, tento 50 000 rokov starý ľadovec ustúpil a otvorila sa útesová stena neuveriteľných rozmerov.

Proces ablácie (ubúdanie hmoty ľadovca) stále pokračuje a silný prúd roztápajúcej sa vody tečie zo základne a okamžite padá z obrovskej steny. Počet a umiestnenie kaskád sa mení v závislosti od poveternostných podmienok ale aj polohy ľadovca. Niekedy môžete vidieť len jeden nižší pokles, niekedy aj dva silné prúdy a niekedy jeden vyšší vodopád.

vodopád
By: Nicolás Navarrete CarrascoCC BY 2.0

Modro-biely ľadovec v tvare písmena V je uložený medzi dvoma vrcholmi. Zdá sa, ako keby bol skutočne zavesený nad údolím. Vďaka tomu si v súčasnosti vyslúžil prezývku Hanging Glacier (Visiaci ľadovec), pretože pri pohľade naň máte pocit, že doslova visí nad údolím, ktoré tvoria pohoria pokryté dažďovým pralesom. Ľadovec napája rieku v dolnej časti údolia, na mieste, kde sa rozpúšťa.

ľadovec
By: Javier VierasCC BY 2.0

Ľadovec Ventisquero Colgante bol objavený už v roku 1875 počas hydrografického výskumu. Viedol ho kapitán Enrique Simpson Baeza. Ten oznámil, že sneh z ľadovca sa nachádzal len 100 metrov od brehu Canal de Puyuhuapi, kde kapitán zvykol kotviť svoju loď. Nie je však úplne jasné, či sa mu podarilo spozorovať aj vodopád a či bol vôbec viditeľný.

ľadovec
By: Steve WilleyCC BY 2.0

Výška vodopádov nebola presne zmeraná. No odhaduje sa, že celkový pokles je približne 500 metrov. Aj napriek nejasnostiam v jeho výške sila vodopádu spolu s objemom vody padajúcej z ľadovca z neho robí vodopád globálneho významu. Aj naprie tomu, že nie je mimoriadne známy, zaradzuje sa medzi jeden z top 5 vodopádov v celej Južnej Amerike.

Táto obrovská prírodná oblasť zostáva nedotknutá dodnes. Boli tu postavené mnohé turistické chodníky, no aj napriek tomu značná časť národného parku zostáva nepreskúmaná.

vodopád
By: Steve WilleyCC BY 2.0
rieka
By: Schuyler ErleCC BY 2.0
vodopád
By: Schuyler ErleCC BY 2.0

 

 

 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?