VEĽKÝ ÚSPECH: Ako prvej Slovenke sa Lenke Poláčkovej podaril výstup na Mount Everest bez pomocného kyslíka!

Ultratrailová bežkyňa Lenka Poláčková stala prvou Slovenkou, ktorá vystúpila na najvyšší vrch sveta bez použitia pomocného kyslíka. Stalo sa tak ani nie dva týždne po tom, ako horolezkyňa Lucia Janičová ako prvá Slovenka zdolala Mount Everest.

Lenka túto informáciu zverejnila na svojom profile na sociálnej sieti Instagram a potvrdila ju aj agentúra TASR.

Janičová dosiahla vrchol Everestu vo výške 8848 metrov z nepálskej strany južnou trasou s pomocou kyslíka. Poláčková sa však rozhodla pre ešte náročnejší výstup bez tejto pomoci a dnes na svojom Instagrame informovala, že sa jej to definitívne podarilo. Lenku Poláčkovú sprevádzal jej manžel Jan Poláček, ktorý využíval pomocný kyslík, a skúsení šerpovia Prakaš Šerpa a Sona Šerpa. Teraz všetci čelia náročnému zostupu.

Cesta naspäť do základného tábora bude trvať niekoľko dní. Držte nám všetkým palec. Ozveme sa hneď, ako budeme všetci spolu v bezpečí dole v základnom tábore,“ napísala Poláčková na svojom instagramovom profile.

Dva dni pred dosiahnutím vrcholu informovala Poláčková na Instagrame, že je vo výške 7900 metrov nad morom. „Áno, keby som chcela, mohla som včera zo South Col (sedlo medzi Mount Everestom a štítom Lhoce – pozn. TASR) vystúpiť s kyslíkom na vrchol, avšak o tom môj výstup na Everest nie je“ uviedla, pričom si radšej dopriala odpočinok a čakala na optimálne podmienky.

Lenka Poláčková začínala svoju kariéru ako herečka a moderátorka, no postupne sa začala venovať náročným ultratrailovým behom. Na svojom webe spomína, že dvakrát prebehla Slovensko, prekonala Pyreneje, americký štát Colorado so Skalnatými vrchmi a 2000 kilometrov cez Alpy. Úspešne zvládla aj stokilometrové a stomíľové preteky.

Zdroje fotiek: Instagram Lenky Poláčkovej

Zdroje: Instagram Lenky Poláčkovej, Interez

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 11

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)