Valentínsky výlet, na ktorý nezabudnete! + TIP na letenky

pár cestovateľov

Deň svätého Valentína sa nezadržateľne blíži a ako ho lepšie osláviť, ak nie výletom do zahraničia? Nájdite akciové letenky, rýchlo si zarezervujte ubytovanie a užite si s polovičkou predĺžený víkend, na ktorý nezabudnete.

Aj kytica a bonboniéra samozrejme potešia, ale zážitky sú predsa vždy viac, ako hmotné darčeky. Pozrime sa teda na to, do ktorých európskych miest viete vycestovať výhodne a zažiť tam romantický víkend.

Benátky

Čo by to bol za výber, ak by chýbali Benátky? Nekonečné uličky tohto historického mesta sú priam stvorené na romantické prechádzky. Svoju trasu si však vôbec nemusíte plánovať – v Benátkach objavíte tie najlepšie zákutia bez davov ľudí práve vtedy, keď to necháte na spontánnosť.

Benátky
Pohľad na baziliku Santa Maria della Salute v Benátkach

Čo by ste si však mali naplánovať je návšteva námestia Sv. Marka spolu s rovnomennou bazilikou. Jej architektúra a prepracované detaily vás zaujmú už z diaľky, rovnako ako aj mohutná veža Kampanila, z ktorej sa vám naskytne úchvatný pohľad na celé námestie. Štvrtou dominantou v okolí je Dóžov palác, v ktorom sa nachádza múzeum.

Za víkend však stihnete aj návštevu okolitých ostrovov Murano, Burano a Torcello. Z trojice je zrejme najznámejšie Burano, a to vďaka farebným domčekom. Na tieto ostrovy sa viete dopraviť mestskou vodnou dopravou, poprípade si môžete zarezervovať poldennú prehliadku so sprievodcom.

Burano
Farebné domčeky na ostrove Burano. Murano je zas preslávené kvôli sklárskej výrobe.

Od 8. do 25. februára sa v meste navyše koná slávny Benátsky karneval, takže o dôvod viac navštíviť toto krásne historické mesto aj počas chladnejšieho Valentína!


Ako sa dostať do Benátok? Buď letecky z Viedne (aktuálna cena za spiatočnú letenku na valentínsky víkend je 157€) alebo autom, pretože Benátky sú z Bratislavy vzdialené len 7 hodín cesty.

TIP na ubytovanie: ubytovanie v samotných Benátkach býva príliš nákladné, preto pouvažujte nad širším okolím v štvrtiach Mestre, Mergehera alebo Spinea. Odtiaľ sa do Benátok dopravíte pohodlne za pár minút autobusom alebo vlakom.

benátsky karneval
Prepracované masky sú na Benátskom karnevale samozrejmosťou

Budapešť

Načo cestovať na druhý koniec Európy, ak máme skvelé destinácie aj v okolí Slovenska? Budapešť (poprípade aj Praha) je ideálnou voľbou ak nechcete, alebo nemáte čas, ísť príliš ďaleko. Budapešť navyše ponúka množstvo zábavy za rozumné peniaze, takže prečo váhať.

Piatkový večer môžete stráviť prechádzkou po vysvietenom centre zakončiť ho romantickou večerou. V sobotu sa zas môžete prejsť popri Dunaji a navštíviť vyhliadku Citadela v mestskej časti Buda. Po náročnom dni si doprajte drink vo vychýrených „ruin pubs“, ktoré možno poznáte vďaka podniku Szimpla Kert.

Budapešť
Pohľad na nočnú Budapešť nikdy neomrzí

Výlet môžete v nedeľu zakončiť návštevou kúpeľov, napríklad legendárnych Széchenyi Thermal Bath v mestskom parku Városliget. Za vstupné zaplatíte cez víkend 18,60€ / 20,40€.


Ako sa dostať do Budapešti? Pohodlne vlakom alebo autobusom. Spiatočný lístok na vlak stojí z Košíc 24€ a z Bratislavy 20€ – vlaky jazdia pomerne často. Pri autobusoch máte niekoľko možností: napríklad Student agency ponúka spiatočný lístok na spomínaný víkend už od 13€ (z Bratislavy).

Széchenyi Thermal Bath
Slávne Széchenyi Thermal Bath

Malta

Ak už máte dosť zimy a radi by ste aspoň na chvíľu zaleteli južnejšie, Malta bude zrejme tou správnou voľbou. Prekvapte svoju polovičku letenkou na predĺžený víkend (13.-16.2.2020), ktorá je aktuálne v ponuke do 60€. Letí sa z Bratislavy so spoločnosťou Ryanair.

Akciové letenky hľadajte TU.

Čo sa dá stihnúť na Malte za necelé tri dni? Pomerne dosť vecí – Malta je malý ostrov a jeho hlavné mesto Valletta sa považuje za jedno z najmenších na svete. Najideálnejšou cestou, ako spoznať ostrov, je požičať si auto, no ak sa necítite na šoférovanie na opačnej strane, po ostrove sa dá pohodlne prepravovať aj autobusmi.

Valletta
Na Malte zanechali svoj vplyv Feničania, Rimani a Arabi. Atmosféra na ostrove je preto viac než unikátna

Určite nevynechajte kamenné uličky Valletty, ochutnajte miestne špeciality, užite si západ slnka, objavte prírodné skvosty ako Blue Grotto, dedinku s farebnými loďkami Marsaxlokk, historické mesto v srdci ostrova Mdina alebo párty oblasť St Julian’s.

Vedeli ste, že na Malte sa natáčal slávny seriál Game of Thrones? Ak ste jeho fanúšikom, rozhodne nevynechajte týchto 10 miest.

+ Tour de Valletta podľa Lonely Planet.

Blue Grotto
Útesy Blue Grotto na Malte

Bordeaux

Zabudnite na prvoplánový Paríž sa vydajte sa objavovať aj inú časť Francúzska – napríklad slávnu vinársku oblasť Bordeaux na juhozápade krajiny. Do Bordeaux sa viete na predĺžený valentínsky víkend dostať z Viedne za niečo vyše 30€.

Akciové letenky hľadajte TU.

Samotné mesto má veľmi elegantný charakter a je ideálne pre zamilované dvojice. Ak navyše obaja milujete víno – o program máte postarané!

Od roku 2016 sa tu totiž nachádza najväčšie vinárske múzeum na svete, ktorého obhliadku nemôžete vynechať. Dozviete sa všetko o histórii pestovania viniča, spoznáte región Bordeaux, vyveziete sa na vyhliadku na ôsmom poschodí a ako bonus ochutnáte pohár toho najlepšieho vína.

Vinárske múzeum Bordeaux
Múzeum Cité du Vin. Foto: Mamie Boude

Vstupné stojí 20€, no veľmi často sa tam konajú aj iné podujatia alebo ochutnávky. Stačí len sledovať oficiálnu stránku a ak by vám ani to nestačilo, môžete si zarezervovať výlet do okolitých vinárskych oblastí (Saint-Émilion, The Médoc, Canon Fronsac, Sauternes a Graves).

Bordeaux sa navyše od roku 1998 nachádza v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO, a to vďaka svojej zachovalej a unikátnej architektúre. Nevynechajte ani prechádzku po promenáde, návštevu katedrály Sv. Ondreja, Palais de la Bourse a samozrejme ochutnajte aj niektoré z miestnych špecialít.

Bordeaux
Vinárska oblasť Saint-Émilion

Dúfame, že sme vás inšpirovali a prajeme krásny sviatok zamilovaných!

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?