Val Gardena. Raj zimných športov s tradičnou kultúrou a kuchyňou

By: ofer fort - CC BY 2.0

Stovky lyžiarskych svahov v obklopení impozantných hôr. Val Gardena je údolie v Dolomitoch na severe Talianska známe ako centrum zimných športov. Ponúka viac ako 500 kiometrov zjazdoviek, ale aj ochutnávky tradičnej kultúry a kuchyne.

Val Gardena leží na severe Talianska v srdci Dolomitov. Spolu s dedinami Ortisei, Santa CristinaSelva sú známe na medzinárodnej lyžiarskej scéne, čo z nich robí ideálnu destináciu pre tých, ktorí chcú stráviť aktívnu zimnú dovolenku v nádhernej prírode. Na svoje si tu príde každý, od začiatočníkov až po profesionálov. Lyžiarske stredisko ponúka viac ako 500 kilometrov navzájom prepojených zjazdoviek. Okrem toho stredisko ponúka aj lyžiarske a horolezecké školy, ktoré každoročne vítajú nadšencov všetkých vekových kategórií.

zjazdovka
By: Mike SloneCC BY 2.0

Údolie je tiež domovom kvalitného jedla, ale aj umenia a kultúry. Je ponorené do histórie a miestnych tradícií. Každoročne sa tu uskutočňujú podujatia a udalosti, ktoré návštevníkom umožňujú zažiť zvláštnosti tohto regiónu. Miestna kuchyňa, od hviezdnych reštaurácií až po lokálne horské chaty, je založená na starých tradičných receptúrach s využitím miestnych ingrediencií.

koláče
By: DiegoCC BY 2.0
slaný koláč
By: DiegoCC BY 2.0

Počas zimy okrem samotných športov na svahu stredisko ponúka aj niekoľko podujatí. Jedným z nich je aj Vianočné údolie, ale aj snehové a ľadové sochárske súťaže, karneval a sprievody s tradičnými kostýmami. Výnimkou však nie sú ani koncerty a športové podujatia, ako napríklad FIS Ski World Cup, Sellaronda Skimarathon či Südtirol Gardenissima.

hory
By: juliaviajandoCC BY 2.0
lyžiarske stredisko
By: Mike SloneCC BY 2.0

Val Gardena sa môže pýšiť storočnou históriou cestovného ruchu a spája svoju silnú a fascinujúcu kultúru s najmodernejšou technológiou a infraštruktúrami a vytvára tak ideálne miesto na dovolenku pre všetkých milovníkov zimných športov.

Údolie je oficiálne trojjazyčné. Obyvatelia sa dorozumievajú talianskym, nemeckým jazykom a ladinčinou. Tento jazyk je známy aj ako tirolská rétorománčina alebo dolomitská ladinčina. Vo Val Gardena sa nachádza aj niekoľko jazier, väčšina z nich leží v nadmorskej výške viac než 2000 metrov. Jedným z nich je aj jazero Crespëina, ktoré leží v nadmorskej výške 2380 či lech da Iman v nadmorskej výške 2280 metrov nad morom.

lanovka
By: Pietro ZanariniCC BY 2.0
svah
By: Pietro ZanariniCC BY 2.0
chata
By: Pietro ZanariniCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?