V Európe sa chystajú štrajky aeroliniek, ktoré môžu ovplyvniť aj naše letné dovolenky! (DÁTUMY + DESTINÁCIE)

paluba, ryanair

Máte už naplánovanú letnú dovolenku na juhu Európy a už len dolaďujete posledné detaily? Zastihnúť vás môže ešte jedna prekážka – štrajky zamestnancov v leteckej doprave po Európe!

Predovšetkým zamestnanci nízkonákladových leteckých spoločností totižto chystajú na najbližšie týždne štrajky. 

Štrajky zamestnancov Ryanairu

  • v Španielsku 24/25/26/30.6.2022 a 1/2.7.2022
  • v Portugalsku 24/25/26.6.2022
  • v Belgicku 24/25/26.6.2022
  • v Taliansku 25.6.2022

Štrajky zamestnancov easyJetu

  • v Španielsku 1/2/3/15/16/17/29/30/31.7.2022
  • v Taliansku 25.6.2022

Štrajky zamestnancov Volotea

  • v Taliansku 25.6.2022

Štrajky zamestnancov letísk v Paríži

  • letiská Charles de Gaulle a Orly 2.júla

O štrajkoch sa začína rozprávať aj pri zamestnancoch British Airways a Scandinavian Airlines(SAS). Presné dátumy ale zatiaľ nie sú.

Štrajk personálu nemusí automaticky znamenať váš zrušený let. No ak v niektorom zo spomenutých dátumov letíte, určite by ste si mali pravidelne kontrolovať email, či vám letecká spoločnosť nezrušila let.

Ak sa tak stalo a spoločnosť vám to oznámila menej ako 14 dní pred odletom, spoločnosť vám následne musí ponúknuť náhradný termín.

Máte nárok aj na dodatočné odškodné? Pri zrušení letov menej ako 14 dní pred odletom legislatíva EÚ hovorí o dodatočnom odškodnom za zrušené lety v hodnote 250-600€ v závislosti od dĺžky letu. Problém je však ten, že toto neplatí pri mimoriadnych udalostiach a štrajky sa posudzujú rôzne.

Na stránkach Europa.eu sa píše:

Štrajky, ktoré môžu mať vplyv na prevádzku leteckej spoločnosti, možno považovať za mimoriadne okolnosti. Na to, aby však bola letecká spoločnosť oslobodená od povinnosti zaplatiť odškodnenie, musí preukázať, že: i) medzi mimoriadnymi okolnosťami a meškaním alebo zrušením letu existuje súvislosť a ii) meškaniu alebo zrušeniu letu nebolo možné zabrániť ani v prípade, ak by sa prijali všetky primerané opatrenia.

Dá sa však očakávať, že ak mali letecké spoločnosti nahlásené štrajky vopred s výrazným predstihom, nárok na odškodné vám vznikne. Nárok na odškodné pri štrajku letiskového personálu nevzniká.

Treba však povedať, že všetko vyššie uvedené neplatí vždy automaticky a nízkonákladové spoločnosti nie vždy ochotne na tieto podmienky pristupujú. Vymáhanie následne môže byť zdĺhavé. Pokojne môže skončiť aj na súde. Našťastie však už existujú spoločnosti, ktoré to vyriešia za vás. Neplatíte nič, prevezmú váš prípad, a ak z aerolinky niečo dostanú, zoberú si z toho podiel. Ako príklad môžete pozrieť tu , ale cez google nájdete množstvo podobných spoločností. Vždy však najskôr skúste kontaktovať aerolinku sami.

O právach cestujúcich v EÚ si viete prečítať na tejto stránke.

Zdroje: Europa.eu, Euronews, Apra.sk

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 63

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?