Ulcinj. Jedno z najstarších miest Čiernej Hory

By: Jocelyn Erskine-Kellie - CC BY 2.0

Jedna z najstarších osád na pobreží Jadranského mora a zároveň tiež centrum albánskej komunity v Čiernej Hore. Mesto Ulcinj je známe nielen ako dovolenková destinácia, ale aj pre svoju históriu a atmosféru.

Ulcinj spolu so svojím okolím je uznávaným miestom nielen v rámci Čiernej Hory, ale aj mimo jej hraníc. Má charakteristické dlhé pláže s unikátnym drobným pieskom. Pobrežie Ulcinj je dlhé viac než 32 kilometrov z čoho samotné pláže tvoria približne 18 kilometrov. Mesto je navštevované predovšetkým kvôli nesmierne slnečným a piesočnatým plážam, ktoré sú mnohokrát označované za božské. Pozostávajú z najjemnejších zŕn piesku, ktorý príjemne hreje. Lákadlom je aj samotné more, ktoré sa vyznačuje krásnou prehľadnosťou.

mesto
By: MaxenceCC BY 2.0

Aj vďaka tomu patrí Ulcinj medzi najvyhľadávanejšie miesta na dovolenku na pobreží Čiernej Hory. Čo sa týka klímy, vyskytuje sa tu len málo tropických dní, priemerná teplota je približne 25 stupňov Celzia. Počas letných mesiacov tu slnko pláže ohrieva až 11 a pol hodiny denne. Letná sezóna a slnečné obdobie opaľovania sa tu trvá až 6 mesiacov, od mája do októbra.

mesto
By: Jocelyn Erskine-KellieCC BY 2.0

Táto oblasť bola osídlená už od doby bronzovej, čo datujú ilyrské hrobky, ktoré sa nachádzali v obci Zogaj v blízkosti Ulcinj. O meste sa domnieva, že bolo založené už v 5.storočí pred naším letopočtom. O jeho vznik sa zaslúžili kolonisti z Kolchidy, ako sa spomína aj v diele filozofa menom Apollonius z Rhodosu. V roku 163 pred naším letopočtom mesto ovládli Rimania. No po rozdelení Rímskej ríše sa mesto stalo súčasťou Byzantskej ríše. Počas staroveku bol Ulcinj dôležitým prístavom. Pred obdobím stredoveku bol známy ako jeden z hlavných priátskych miest Jadranského mora. Počas stredoveku bolo po dobu niekoľkých storočí pod juhoslovanskou vládou. Následne na to sa v roku 1405 stalo súčasťou Benátskej republiky a v roku 1517 časťou Osmanskej ríše. Kniežatstvu Čiernej Hory bol Ulcinj postúpený až v roku 1878.

Ulcinj. Jedno z najstarších miest Čiernej Hory
By: Jocelyn Erskine-KellieCC BY 2.0

V súčasnosti je veľmi obľúbeným miestom pre oddych a relaxáciu. Veľkým lákadlom pre turistov a dovolenkárov je pláž s názvom Malá pláž, inak sa nazýva aj mestská pláž. Jej dĺžka presahuje cez 370 metrov a nájdete na nej ten najjemnejší piesok. Táto malá pláž leží v jednej z najkrajších zátok v Ulcinj, medzi polostrovami RastislavaStarogradska Tvrdjava.

pláž
By: Antti T. NissinenCC BY 2.0

Ďalšou obľúbenou plážou je aj Long Beach, ktorá sa vyznačuje dostatočným priestorom pre množstvo turistov. Aj nadšenci nudistických pláží si tu prídu na svoje, je ich tu dostatok. Očarujúce je aj kamenné centrum mesta, ktoré ponúka úžasný výhľad, množstvo reštaurácií, hotelov či kaviarní. Vo večerných hodinách sa môžete poprechádzať po promenáde s mešitou či malými obchodíkmi. Ak by ste zatúžili po histórii, môžete navštíviť aj archeologické múzeum lokálnej histórie. Taktiež sa tu nachádzajú olivové plantáže, kde môžete ochutnať nielen kvalitný olivový olej, ale aj iné produkty z olív.

Ulcinj. Jedno z najstarších miest Čiernej Hory
By: Mike NortonCC BY 2.0
mesto
By: Jocelyn Erskine-KellieCC BY 2.0

Neďalejo Ulcinj smerom na juh sa nachádza ostrov Ada Bojana. Je typický svojim trojuholníkovým tvarom. Čo je špecifické pre toto miesto, je, že z dvoch strán ho od pevniny oddeľuje rieka a z tretej strany je obmývaný morom. To umožňuje v tom istom momente kúpať sa v slanej a sladkej vode naraz.

Ulcinj. Jedno z najstarších miest Čiernej Hory
Zdroj: Google maps

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?