Ubytovanie cez Airbnb? Čo to je a ako to funguje

Hotelová izba osvetlená slnečnými lúčmi
Apartmán s terasou -Photo by Alexander Kaunas on Unsplash

Väčšinu cestovateľských zážitkov môžeme rozdeliť do troch počiatočných fáz. Zatiaľ čo tou prvou je rozhodnúť sa vôbec niekam ísť, tak druhá a tretia pozostáva z nájdenia leteniek (zvyčajne čo najlacnejších) a zabookovania ubytovania (taktiež za babku). Po odfajknutí“ týchto troch políčok sa môže vaša rozprávková cesta začať. Nezabudnite sa však pobaliť. 🙂 Každopádne, v tomto článku si podrobnejšie posvietime práve na tretiu zo spomínaných fáz – bookovanie ubytovania. Konkrétne sa pozrieme na ubytovanie cez Airbnb. Viete, čo to je a ako to funguje?

Čo to je Airbnb?

Vševediaca Wikipédia by vám hneď na úvod stroho odpovedala, že „Airbnb je webová služba sprostredkujúca prenájom ubytovania“. Keďže naše črevo je o čosi básnickejšie, rozvedieme to do podstatne oku lahodiacejšej podoby. Ešte predtým však nezabudneme spomenúť, že spoločnosť Airbnb bola založená v auguste 2008. Mimochodom, jej sídlo sa nachádza v kalifornskom San Franciscu.

História Airbnb, resp. ako to všetko začalo

Predstavte si, že sa presťahujete (povedzme, že napríklad do San Francisca), no nedokážete platiť nájom za byt. Čo urobíte? S podobnou otázkou zápolili v roku 2007 Brian Chesky a Joe Gebbia – bývalí spolubývajúci a spolužiaci. V hlavách sa im zrodila myšlienka, že dajú do obývačky nafukovacie matrace (z anglického „Air Bed“) a budú ponúkať ubytovanie formou nocľahu s raňajkami, resp. „bed and breakfast“.

Prvoplánovým cieľom dvoch ambicióznych chalanov bolo zarobiť si nejakú tú „korunu“ navyše. Keď sa k nim však vo februári 2008 pridal Nathan Blecharczyk, celý projekt nabral ďalekosiahlejšie rozmery. Svetlo sveta (alebo skôr online prostredia) uzrela spoločnosť AirBed & Breakfast, pričom spolu s ňou prišla na scénu aj webová stránka. Cieľ bol jasný – sprostredkovať lacné ubytovanie pre ľudí, ktorí si nemohli dovoliť hotel. Nepatrne nám to pripomína príbeh hodinkovej značky MVMT, ktorá sa zrodila na základe podobného zmýšľania dvoch ambicióznych zakladateľov.

Pretrvávajúci odkaz lacného ubytovania

Dá sa povedať, že akýsi odkaz lacného ubytovania cez Airbnb pretrváva až do súčasnosti. Je síce pravdou, že na spomínanej platforme nájdete aj predražené ubytká, nedajbože špekulantov a podvodníkov, no aj napriek tomu vám môže ušetriť nemalé financie – obzvlášť pri výletoch do destinácií, kde sú mega drahé hotely.

Skvelým príkladom sú svetové metropoly a veľkomestá. Pred ich návštevou by ste si mali jednoznačne čeknúť lacné ubytovanie na Airbnb, aby ste kvôli nocľahu nemuseli rozbíjať prasiatko. Zároveň vám odporúčame porovnať ceny s ubytovaniami cez booking.com. Vo všeobecnosti však platí, že cez Airbnb môžete nájsť zaujímavejšie ubytká, v ktorých budete bývať ako miestni obyvatelia.

Obývacia izba - dodekorovaná šedpu sedačkou a dekoráciami žltej farby
Ukážka Airbnb – Photo by Kelsey Dody on Unsplash

Ako to vlastne funguje?

Na Airbnb ponúkajú ubytovanie toho najrôznejšieho typu súkromné osoby. Nejde teda o žiadne megalomanské hotelové siete prepletené naprieč celým svetom. Ubytko cez Airbnb vám môže priblížiť tamojšiu kultúru či ukázať iný pohľad na obyvateľov vašej výletnej destinácie. Príjemným faktorom môžu byť aj vaši hostitelia, ktorí sú často veľmi milí a nápomocní. Nie je to teda len o výhodnej cene, ale aj o nadobúdaní nových vzťahov a prežívaní nových zážitkov. Jasné, aby sme nezabudli – zážitky!

Zážitky cez Airbnb

Okrem klasických apartmánov, štýlových chatiek či dychberúcich domov na stromoch vás môže Airbnb očariť aj ponúkanými zážitkami. Vo svojej podstate ide o zážitkové výlety, ktoré si viete v navštívenej lokalite zarezervovať bez toho, aby ste platili cestovkám. Zatiaľ čo v Bratislave môže byť takýmto zážitkom klasická „Walking Tour“ či aktívnejšia „Running Tour“, tak pri vzdialenejších Košiciach by ňou bola napríklad dobrodružná jazda na offroade UAZ.

Zážitkov, ktoré si môžete vychutnať vďaka Airbnb, je však omnoho viac. Napríklad, v susednej Budapešti na vás čaká fantastická degustácia vín. Pozornosť si ale zaslúžia aj exotickejšie a vzdialenejšie krajiny. Kým na Santorini oceníte profesionálny „photoshooting“ či potápanie, tak na Cypre si vás získajú predovšetkým „Food Tours“.

Pohľad na vinné pivnice
Pohľad na vinné pivnice – Photo by Daniel Corneschi on Unsplash

Ako a kde sa ubytovať cez Airbnb?

Airbnb fičí najmä v Európe a Severnej Amerike. Dokážete ho však využiť na ubytovanie takmer po celom svete. Bez ohľadu na to, kam sa chystáte, máme pre vás dve rady nad zlato:

  • Bookujte vždy len ubytovania s dobrými hodnoteniami (ideálne s čo najviac hodnoteniami)
  • Platby za ubytovanie vykonávajte vždy výhradne priamo cez Airbnb

Náš tip: Keď hľadáte super výletnú lokalitu na Slovensku, odporúčame vám napríklad Banskú Bystricu či Banskú Štiavnicu. Pokiaľ by ste sa však chceli pozrieť neďaleko za hranice, určite zavítajte do prekrásnej Prahy. Samozrejme, ubytovania v spomínaných mestách si dokážete zarezervovať aj cez Airbnb.

Rozprávkový výhľad na mosty v Prahe
Rozprávkový výhľad na Prahu – Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

A aby sme nezabudli, všetko, čo potrebujete k úspešnej rezervácii ubytka cez Airbnb, je zaregistrovať sa na stránke www.airbnb.com a nájsť si také ubytovanie, ktoré bude vyhovovať vašim požiadavkám.

Ako získať zľavy či kupóny na Airbnb?

Všetko je to o pozvánkach… Poproste známeho, ktorý má už vytvorený profil na Airbnb, aby vám poslal pozvánku. Keď sa prostredníctvom nej zaregistrujete na Airbnb, automaticky získate pri vašej prvej rezervácii zľavy až do výšky 50 €. Hodnoty zľavových kupónov sú nasledovné:

  • Rezervácia v hodnote aspoň 200 € – kupón 10 €
  • Rezervácia v hodnote aspoň 400 € – kupón 20 €
  • Rezervácia v hodnote aspoň 600 € – kupón 30 €
  • Rezervácia v hodnote aspoň 800 € – kupón 40 €

BONUS: Navyše, pri rezervácii vášho prvého zážitku cez Airbnb dostanete zľavu vo výške 10 €.

Tip na záver – staňte sa hostiteľom!

Vietor, ktorý vás zavial k týmto riadkom, mal pravdepodobne cestovateľského ducha. To však neznamená, že vám nemôžeme vnuknúť „off topic“ podnikateľskú myšlienku. Ponúkať ubytovanie cez Airbnb totižto môžete aj vy. Zistite, ako to funguje a koľko by ste asi tak mohli zarobiť hostením vášho ubytovania cez Airbnb. Tak, zostanete pri vašich cestovateľských zážitkoch alebo sa stanete aj hostiteľom?

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.9 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?