TOP 8 najkrajších miest v Moskve

By: Andrey - CC BY 2.0

Rusko je najväčším štátom na Euroázijskom kontinente a úžasných miest pre európskych turistov je tu skutočne veľa. Petrohrad, Moskva, Volgograd, Yekaterinbrug, Irkutsk, Kazaň a ďalšie poskytujú Európanom veľmi silné zážitky. Čo však musíte navštíviť, keď Vás vietor zaveje do najväčšieho ruského mesta – Moskvy? Ponúkame zoznam TOP 8 najzaujímavejších miest, ktoré sú pre turistov v Moskve dostupné!

1. Červené námestie

Medzi najväčšie turistické atrakcie patrí Kremlin, ktorý sa nachádza na najznámejšom Červenom námestí s výškou múrov až 17 metrov.

Toto architektonické dielo nepôsobí až tak veľkolepo v porovnaní s najdlhším Čínskym múrom, avšak atmosféra sa tu nedá porovnať. Silný dojem na námestí vo mne zanecháva patriotizmus a ďalekosiahle snahy o zachovanie kultúrnych pamiatok, ktoré sa prejavujú bezpečnostnými opatreniami a akýmsi odstupom od turistov, aké som na inom mieste ešte nepociťovala.

Moskovčania patria k tým, ktorí žijú v najdrahšom meste sveta, aj keď neviem presne definovať, či ide o privilégium alebo nevýhodu. V každom prípade sa po námestí pohybujú so sebavedomým krokom a dobre vedia, že samotné Červené námestie je jedným kultúrnym divom sveta.

Červené Námestie a Kremlin – By: PanoramasCC BY-ND 2.0

2. Kremlin

Keď mi padol pohľad na Kremlin, ktorého názov pochádza od slova „kremeľ“ – pevnosť, tak mi ako prvé napadlo slovo komunizmus. Ak chcete pocítiť príchuť pravého socialistického zriadenia, tak sa určite zúčastnite prehliadky po Kremline, kde nájdete aj ďalšie zaujímavé turistické atrakcie ako najväčší kanón sveta alebo najväčší zvon sveta. Pre zaujímavosť: delo váži 400 ton a je vyzdobený reliéfom cára Fjodora, čo je vskutku jedinečné dielo, ktoré sa nikdy nepoužilo. Rovnako majestátny je aj zvon, ktorého váha je 160 ton.

Kremlin – By: Pavel KazachkovCC BY 2.0

3. Mauzóleum Lenina

Z cárskej epochy a sovietskeho režimu si zachovali veľa atmosféry aj ďalšie turistické skvosty. Jedným z najväčších zážitkov bola pre mňa návšteva Mauzólea Vladimíra Iľjiča Lenina vybudovaného v roku 1930.

Prehliadka cez toto súkromné pohrebisko trvá asi do 10 minút, ale verte, za tak krátky čas sa vám dostane až pod kožu. Senzácia z pohľadu na mŕtve telo politika – zachované v tak ohromne dokonalej podobe, pocit neústupčivých pohľadov strážnej služby chrániacich telo Lenina a zvláštny pach vo vzduchu z klimatizácie nenechá v pokoji žiadneho turistu.

Leninovo Mauzóleum – By: John CliftCC BY 2.0

Mauzóleum je otvorené každý deň okrem pondelku a piatku a to od 10:00 – 13:00. V rade si počkáte približne hodinku. Počas prehliadky, by ste nemali mať ruky vo vreckách, pretože to môže byť považované ako prejav neúcty.

Ohľadom tela lenina sa vedú diskusie o jeho pravosti, resp. o pravosti niektorých jeho častí. Ruská vláda však odmieta vydať nejaké oficiálne stanovisko k pravosti pozostatkov.

4. Chrám Vasila Blaženého

Rozprávkový chrám s farebnými kupolami sa týči vedľa Kremlina a je jedným z najnavštevovanejších, pretože je symbolom ruskej architektúry.

V prvom momente pôsobí ako stavba pochádzajúca z ázijskej krajiny, kde sú farby na dennom poriadku. Ale po podrobnejšej analýze a rozhliadnutí sa prídete na to, že Rusko je farbami prepletené skrz naskrz. Farebné kužuchy s flitrami a výšivkami, ktoré nosia tamojšie Rusky, sa inšpirujú tradičnou ruskou kultúrou. Pestré kupoly chrámov, samotné Červené námestie a pozlátené stanice moskovského metra sú príkladom…

Chrám Vasiľa Blaženého – By: Chelsea Marie HicksCC BY 2.0

5.Arbat a GUM obchodné centrum

Starý Arbat je jednou z najstarších ulíc mesta, ktorá sa stala verejným javiskom umelcov. Na pešej zóne Arbatu nájdete eleganciu staroruskej architektúry a hravosť umenia. Odporúčam navštíviť jedno z najväčších obchodných centier Glavnyj universalnyj magazin, ktorý odráža konzum ruského národa. Je otvorený od 10:00 do 22:00 a nájdete tu značky svetového kalibru.

GUM Moskva – By: Martin de LusenetCC BY 2.0

 

 Vyhľadaj letenky do Moskvy
 Vyhľadaj dovolenku v Moskve.
 Vyhľadaj ubytovanie v moskve 

6. Štátna Treťjakovská galéria

Je najväčšie ruské umelecké múzeum a zároveň kedysi najväčšia súkromná zbierka, ktorú si zložil kupec P. M. Treťjakov. Nájdete tu najznámejšie diela ruského umenia – od ikon z 12. storočia až po 19. storočie, ktoré vám priblížia túto slovanskú kultúru spod hôr Kaukazu.

Tretyakovská Galéria – By: olpolCC BY 2.0

7. Moskovské metro

Zo Štátnej Treťjakovskej galérie môžete nastúpiť na podzemné metro, ktoré je unikátne svojho druhu. Každá stanica je ako výstavisko ruskej kultúry. Metro sa pýši pozlátenými stropmi, lustrami, vitrážami, sochami, pamiatkami na Lenina a socialistický realizmus, avšak rovnako aj čistotou a poriadkom, ktoré sa tu poctivo stráži.

Odporúčam pozrieť si každú z 12 liniek a odfotiť si unikátne časti najvyťaženejšieho metra na svete. Metro premáva denne od 5:30 do 1:00 a z Treťjakovskej galérie Vás môže odviesť na ďalšiu atrakciu.

Moskovské Metro – By: Jason RogersCC BY 2.0

8. Pamiatkový areál Kolomenskoje

Areál Kolomenskoje je bohatý na dojmy, pretože je to niekdajšia cárska usadlosť Ivana Hrozného zo 16. storočia, ktorá sa nachádza na strategickom vŕšku nad riekou Moskva.

Na jeho počesť v areáli vybudovali chrám Na nebo vstúpenia Pána, ktorému sa ľudovo vraví Biely stĺp. Tu nájdete aj drevený rodný dom panovníka Petra Veľkého, zakladateľa známeho Patrohradu.

Kolomenskoe – By: AndreyCC BY 2.0

Navštívili ste už Moskvu? Čo by ste doplnili z vašich skúseností? Podeľte sa nižšie v komentároch.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

3 KOMENTÁRE

  1. Odporúčam pozrieť si ešte VDNKCH, jednoznačne ukazuje silu a moc a veľkoleposť Ruska a je tam atrakcií toľko, že za jeden deň sa to nedá stihnúť. Odporúčam požičať si bicykel alebo kolobežku, prípadne trojkolku pre rodinu, pešo sa tento areál nedá zvládnuť. Nachádza sa tu množstvo múzeí, fontána, kaviarne, reštaurácie, park, kone a množstvo iných atrakcií a v blízkosti tohto parku je takisto Múzeum astronautiky, kde sa dá vidieť vypchatá Lajka a iné atrakcie.

  2. Moscow City s päť z 10 najvyšších budov Európy, Diamantový fond Ruska a Zbrojnica Kremľa, v nedeľu nezabudnúť na Gorky Park

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.