Sicília a jej TOP 10 miest

By: Tommie Hansen - CC BY 2.0

 

Sicília, alebo Sicilia v taliančine, je najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Je predovšetkým známa ako kolíska talianskej mafie, ale myslieť na Sicíliu len ako na „ostrov mafie“ by mohlo byť považované za kultúrnu krutosť. Sicília ponúka päť z najväčších archeologických pamiatok Unesco a má 11 michelinských reštaurácií.

By: Scott Wylie – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
  1. PALERMO : Ak chcete zažiť autentický sicílsky život, vydajte sa na výlet na miestne trhy. Môžete tu nakupovať čerstvú zeleninu, ryby, ovocie, prípadne ochutnať potravinárske špeciality ako chlieb a syry. Rozhodne však nezabudnite na prechádzku stredovekými uličkami ako sú napríklad Vucciria, Ballarat, il Capo či Borgo Vecchio. Každá má svoje vlastné čaro. 
By: mauro – katedrála v Palerme

2. LIPARSKÉ OSTROVYLiparské ostrovy sú sopečné súostrovie nielen s drsnými pobrežiami, jaskyňami a útesmi, ale aj s nádherným výhľadom, termálnymi areálmi, vodnými športami, rybárčením a samozrejme piesočnými plážami. Skladá sa zo siedmich hlavných ostrovov (Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stomboli, Alicudi a Filicudi). Najväčším ostrovom je Lipari, ktorý je tiež najviac preplnený počas horúceho sicílskeho leta.

By: Marc Smith – Lipari

3. TINDARITindari je malé mesto v provincii Messina, pútnické miesto, ale aj staré grécke mesto. Krása Tyndaris je v stále prítomných troskách: pôvodné grécke múry, rímske typické príbytky a kúpele s krásnou podlahovou mozaikou. 

By: einsfuenfsechsvier – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

4. ETNANachádza sa na východnom pobreží Sicílie, v blízkosti Messina a Catania. Etna je najvyššia činná sopka v Európe, viditeľná aj z Mesiaca. Od dávnych čias je považovaná za posvätnú horu. Je možné organizovať zaujímavé výlety okolo hory Etny, ktorá ponúka ohromujúce panoramatické výhľady ku ktorým patrí aj kompletná krajina východnej Sicílie.

By: jsogo – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

5. SIRACUSASyracuse (Siracusa v talianskom jazyku) je jedným z hlavných historických miest Sicílie. Nachádza sa v juhovýchodnom cípe ostrova. Má bohatú grécku históriu, kultúru, veľa amfiteátrov a krásnu architektúru. Je to rodisko matematika a inžiniera Archimeda. Staroveký Siracusa je zapísaný v Unesco. Zahŕňa Ortigia ruiny chrámu Athena, grécke divadlo a rímsky amfiteáter.

By: Juan Antonio F. Segal +1 million views – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

6. VAL DI NOTO : Patrí medzi neskoré barokové mestá. V údolí Val di Noto sú Caltagirone, Militello Val di Catania, Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa Scicli. Sú zapísané na zozname Unesco. Najlepší čas na návštevu Val di Noto je na jar Najmä počas Veľkej noci, kedy môžete vidieť mnoho náboženských, emocionálnych procesií.  

By: Jesús Cabrera – Catania

7. PIAZZA ARMERINA E VILLA ROMANA DEL CASALEPiazza Armerina je sicílska obec, a to práve jedna z takzvaných „Lombardic“ miest, vzhľadom k jeho dialektu, ktorý sa významne odlišuje od hlavného sicílskeho dialektu. Pri prechádzke po námestí Piazza Armerina máte možnosť obdivovať niektoré z domov, ktoré ukazujú gotickú architektúru. Miesto, čo stojí za návštevu je Villa Romana del Casale, vyznačujúca sa pôsobivými mozaikami. Taktiež bola vyhlásená za svetové dedičstvo Unesca.

By: Neil Weightman – Krajina medzi Caltagirone a Piazza Armerina

8. AGRIGENTOAk navštívite Agrigento, starobylú a stále fascinujúcu grécku kolóniu Magna Graecia, nemôžete minúť Valle Dei Templi a Scala dei Turchi. Opäť zapísané v Unesco. Valle dei Templi (Údolie chrámov v angličtine) je nielen jedným z najvýraznejších príkladov gréckeho umenia a architektúry, ale tiež jedným z hlavných národných pamiatok Talianska. Scala dei Turchi je skalnatý útes na pobreží Realmonte, veľmi známy vďaka svojej neobvyklej bielej farbe. Pláže Scala dei Turchi sú tiež jedny z najlepších na Sicílií. 

By: Richard Leeming – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

9. SAN VITO LO CAPOTuristické miesto San Vito Lo Capo je jedným z najobľúbenejších destinácií v Sicílii. V letných mesiacoch je San Vito Lo Capo veľmi vyťažené. Je súčasťou prírodnej rezervácie Zingaro. Nachádza na úpätí hory Monaka, medzi San Vito a Solanto, je ľahko dosiahnuteľný z Trapani a Palerma. San Vito Lo Capo je domovom kuskusu, stredozemných potravín a skvelých vín. 

San Vito Lo Capo
By: Patrik TschudinCC BY 2.0

10. LAMPEDUSALampedusa je najjužnejšia časť Talianska. Lampedusa, Linosa a Lampione sú tri hlavné ostrovy súostrovia, nazývané  v talianskom jazyku „Isole d'alto mare“. Lampedusa sa nachádza asi 200 km od pobrežia Sicílie, medzi ostrovom Malta a Tunisko. Má robustné pobrežie, piesočné pláže a zátoky, chránené útesy a dlhé hrebene.

By: Silvia Albini – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pri návšteve ostrova, budete prekvapení tým, že mnoho aspektov krajiny je často divokých a nedotknutých, ale vždy očarujúcich vo svojej jednoduchosti.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.