Taroko Gorge. Mramorová roklina, v ktorej žije 251 druhov motýľov

By: eugene_o - CC BY 2.0

Na východnom pobreží Taiwanu leží mesto Hualien. Oblasť smerom na sever od neho je domovom impozantného niekoľko kilometrov dlhej rokliny. Vďaka svojej veľkoleposti je častokrát prezývaný aj Taiwanský Grand Canyon. Patrí medzi najvýznamnejšie scénické atrakcie krajiny. Roklina Taroko Gorge má 19 kilometrov.

Taroko Gorge leží v blízkosti východného pobrežia Taiwanu, ktoré obmýva Tichý oceán. Ide o obrovskú roklinu, ktorá vďaka bohatej ponuke mramoru vo svojom okolí dostala prívlastok mramorová. Práve táto časť Taiwanu „rastie“ z dôvodu subdukcie (poklesu) filipínskej tektonickej dosky pod euroázijskou. Pred 100 miliónmi rokov obrovský tlak zapríčinil zdvihnutie oblasti nad hladinu oceánu. Teplo a tlak následne zmenili vápencové skaly na mramor. Vznik rokliny zapríčinila erozívna sila rieky Liwu, ktorá vytesala cestu cez mramor.

roklina
By: Larry KoesterCC BY 2.0
rieka
By: eugene_oCC BY 2.0

Aj napriek tomu, že sa Taroko Gorge nachádza len približne 60 kilometrov od pobrežia, je domovom niektorých z najvyšších vrchov na Taiwane, ktoré dosahujú výšku viac ako 3400 metrov. Jedným z najviac fenomenálnych znakov rokliny je práve jej povrch. Počas jedného popoludnia môžete precestovať drsné pobrežné útesy, bludisko subtropických lesných kaňonov či vysoko položené ihličnaté lesy.

roklina
By: Paul ArpsCC BY 2.0
roklina
By: eugene_oCC BY 2.0

Taroko Gorge je od roku 1985 národným parkom. V súčasnosti je domovom viac než 140 druhov vtáctva a viac ako 30 druhov veľkých cicavcov vrátane jeleňa, diviaka či medveďa. Známych je až 251 druhov motýľov. Okrem toho je park domovom aj plazov a rýb. Podnebie je subtropické a vo všeobecnosti mierne. Táto oblasť nemá núdzu o zrážky počas celého roka. Ak sa roklinu chystáte navštíviť, je potrebné sa dostatočne pripraviť. Pri vstupe do rokliny by ste mali byť veľmi opatrní, najmä v období silných dažďov, pretože tu hrozí nebezpečenstvo zosuvu pôdy a skalného kameňa.

roklina
By: eugene_oCC BY 2.0
roklina
By: jareedCC BY 2.0

Do roku 1950 prechádzal roklinou len chodník. Dnes cez stenu Taroko Gorge prechádza centrálna ostrovná diaľnica. Aj napriek tomu, že je centrálna, je pomerne úzka a ide skôr o vinutú horskú cestu s početnými zákrutami. Obľúbeným miestom je tunel Nine Turns, ktorý vodičov až dramaticky priblíži k okraju rokliny. Táto ceste je považovaná za jednu z najnebezpečnejších, najmä kvôli drsnému a nestabilnému terénu. Spomínané ťažké dažde často odvádzajú pôdu a horniny na diaľnicu a spôsobujú jej nepriechodnosť.

cesta
By: eugene_oCC BY 2.0
roklina
By: Larry KoesterCC BY 2.0
tunel
By: eugene_oCC BY 2.0

Pri prechode roklinou sa stretnete s mnohými turistickými miestami. Medzi nimi je aj kláštor Zen či staré osídlenie domorodých obyvateľov s múzeami a remeselníckymi obchodmi. Roklina sa končí v malej dedinke Tiansiang, v ktorej môžete nájsť krásnu pagodu a chrám.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?