Talianske mesto Bari a jeho okolie: Zážitky, kultúra, gastronómia aj pláže!

Bari je hlavné mesto a námorný prístav regiónu Apúlia na juhu Talianska. Ak sa ho chystáte navštíviť, môžete sa tešiť na dobré jedlo, historické pamiatky, slnečné pláže a zaujímavé miesta v jeho okolí. Máme pre vás niekoľko tipov na zážitky a miesta, ktoré by ste nemali vynechať.

Čo vidieť a robiť v Bari?

Bari je menšie mesto, v ktorom žije približne 330 000 obyvateľov. Je významným prístavom Jadranského mora, a preto má bohatú kultúru. Nájdete tu uličky, kde miestne ženy vyrábajú tradičné cestoviny Orecchiette pred vchodmi svojich domov. Obľúbenou turistickou atrakciou je absolvovanie food tour, pri ktorej ochutnáte miestne jedlá. Lístky na food tour si môžete vopred zakúpiť tu.

V Bari určite navštívte tieto pamiatky a miesta:

  • Città Vecchia (Staré mesto)
  • Promenáda Lungomare Nazario Sauro
  • Basilica di San Nicola (Bazilika svätého Mikuláša)
  • Cattedrale di San Sabino (Katedrála svätého Sabina)
  • Strada delle Orecchiette (ulička, v ktorej ženy vyrábajú cestoviny na ulici)
  • Il Succorpo della Cattedrale di Bari (mozaiky)
  • Divadlo Petruzzelli

Castello Normanno-Svevo

Jedna z najatraktívnejších a najvýraznejších pamiatok v centre Bari je veľký hrad Castello Normanno-Svevo z normanskej éry, ktorý bol postavený na konci 12. storočia. Za malý poplatok môžete vstúpiť do hradu a prezrieť si jeho areál a budovy.

Pláže v Bari

Bari je prístavné mesto, a preto neočakávajte, že na okolitých plážach nájdete priezračnú vodu. Napriek tomu sú tieto mestské pláže pomerne čisté a vhodné na kúpanie.

Pláž Pane e pomodoro sa nachádza na východnej strane mesta. Pešo sa sem dostanete približne za 15 minút. Môžete zvoliť aj iných spôsob dopravy, napríklad mestským autobusom č. 12, ktorý pravidelne premáva z hlavnej stanice. Určite sa však oplatí absolvovať prechádzku po malebnom nábreží pri mori, ktoré vás privedie priamo na túto pláž. Vstup na Pane e pomodoro je zdarma. Ide o menšiu pláž, ktorú často navštevujú po práci alebo po škole miestni obyvatelia. Nie je tak isté, že sa vám ujde lehátko, a preto si so sebou nezabudnite vziať vlastné uteráky.

Druhá pláž, San Francesco Alla Rena, sa nachádza na západnom okraji mesta. Je trochu vzdialená od centra, a preto vám odporúčame využiť autobus č. 53, ktorý vás odvezie priamo k nej. Na tejto súkromnej pláži si môžete prenajať lehátka so slnečníkom. Nájdete tu aj bufet, kabínky a sprchy. Cez víkendy a poobede ju navštevuje veľa ľudí. Ak sa chcete vyhnúť „tlačenici“, vyberte sa sem už ráno.

Ochutnajte tradičné cestoviny Orecchiette

Každý región alebo mesto v Taliansku je typické svojím vlastným druhom cestovín. Výnimkou nie je ani Bari. Tradičné miestne cestoviny Orecchiette tu môžete ochutnať v uličkách v blízkosti hradu. Miestne ženy ich vyrábajú a predávajú priamo na ulici. Ak máte na ubytovaní k dispozícii kuchyňu, odporúčame vám kúpiť si tieto cestoviny a uvariť si z nich vlastné jedlo. Prípadne môžete navštíviť reštauráciu, kde vám túto tradičnú pochúťku s radosťou pripravia.

focaccia bareseVyskúšajte focacciu Barese

Ďalším z jedál, ktoré treba v talianskom Bari ochutnať, je miestna focaccia. Túto lahodnú a chrumkavú pochúťku nájdete vo viacerých obchodoch priamo v meste Bari. Do máp stačí zadať názov „Panificio“ a rýchlo sa dostanete na správne miesto.

Čo vidieť v okolí Bari?

V Bari sa síce nachádza niekoľko zaujímavých miest, no väčšina turistov sa tu zdržiava najviac dva dni. Ide o veľmi obľúbenú destináciu pre víkendový oddych. Ak sa však rozhodnete zostať v tomto historickom mestečku dlhšie, nemusíte sa báť toho, že sa začnete nudiť. V okolí sa nachádza veľké množstvo jedinečných miest, ktoré sú z Bari ľahko prístupné.

Matera

Staré kamenné mesto Matera je jedno z najzaujímavejších miest južného Talianska. Je zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Navštevujú ho takmer všetci turisti, ktorí prichádzajú do Bari. Starobylé kamenné mesto pôsobí veľmi mysticky a na prvý pohľad sa zdá, že je opustené. Keď sa však prejdete jeho uličkami, zistíte, že niektoré domy sú obývané a dokonca tu fungujú aj miestne reštaurácie.

Z Bari sa sem dostanete autom, vlakom alebo autobusom. Cesta autobusom trvá približne 1h a 15 minút. Lístky za výhodné ceny si môžete zakúpiť na tejto stránke.

MateraAlberobello

Ďalším zaujímavým miestom v okolí Bari je útulné mestečko s domčekmi v tvare starých včelích úľov. Domčeky sú postavené z kameňa, majú kužeľovitý tvar a nazývajú ich trulli. Allberobello je rovnako ako Matera zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Trulli sa síce nachádzajú aj v iných častiach Talianska, no v tomto meste ich nájdete najviac. Okrem domčekov vás potešia aj ľudia, ktorí v nich bývajú. Sú veľmi pohostinní a keď vycítia vašu zvedavosť, radi vás pozvú na pohárik a ukážu vám svoj jedinečný domov.

Cesta z Bari do Alberobello trvá vlakom približne 2 hodiny. Tu si môžete skontrolovať odchody a zakúpiť cestovné lístky.

AlberobelloPolignano a Mare

Polignano a Mare je legendárny Neapolis na skalnatých útesoch. Jeho najväčšou atrakciou sú práve skalnaté útesy, na ktorých stoja biele kamenné domčeky. V lete tu často prebieha súťaž v skokoch do vody. More je čisté a v lete príjemne teplé. Pri návšteve tohto miesta sa vám naskytne výhľad na autentické panorámy, ktoré nenájdete nikde inde v regióne.

Pri výlete do Polignano a Mare sa zastavte aj na obľúbenej pláži Cala Paura. Je pozoruhodná pre pôsobivé množstvo jaskýň, aj tých podmorských, a tiež pre priezračnú modrozelenú vodu.

polignano a mare

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 72

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)