Lignano: ideálna dovolenka pre celú rodinu na skok zo Slovenska

Lignano, Taliansko

Lignano predstavuje ideálnu destináciu pre rodiny s deťmi a mladých ľudí, ktorí sa chcú zabávať. Nájdete tu množstvo atrakcií vrátane Zoo a vodného parku. Veľkým plusom tejto populárnej destinácie je nádherná 8-kilometrová pláž s miernym sklonom do mora.

Lignano je pomerne maldé letovisko. Kedysi to bola malá talianska rybárska dedinka. Od 60. rokov 20. storočia sa premenilo na obľúbenú a vyhľadávanú dovolenkovú destináciu na severe Talianska. Nachádza sa v blízkosti prírodného parku Friuli Venezia Giulia. V okolí sa nachádza množstvo zelene, vrátane lesov, parkov a pláží.

Krásne pláže v troch častiach letoviska

Malebné prímorské letovisko Lignano je situované v severnom Taliansku. Je rozdelené na tri časti:

  • Lignano Riviera,
  • Lignano Pineta,
  • Lignano Sabbiadoro.

Vo všetkých častiach sa nachádza krásna pláž s jemným pieskom a čistou vodou.

Lignano SabbiadoroLignano Riviera

V Riviere je veľa nádherných domov, luxusných hotelov a apartmánov. V lete tu prevláda pokojná atmosféra. Nachádzajú sa tu aj termálne kúpele a golfové ihrisko.

Lignano Pineta

Lignano Pineta je obklopená borovicovými lesmi, hotelmi a domami. Na promenáde nájdete rôzne obchody a reštaurácie.

Lignano Sabbiadoro

Ide o najrušnejšiu časť Lignana, v rámci ktorej môžete obdivovať veľkú promenádu plnú obchodov, barov a diskoték. Nájdete tu aj lunapark, minigolf a množstvo ďalších atrakcií.

Ako sa sem dostať?

Väčšina turistov cestuje do Lignano autom. Cesta trvá približne 8 hodín a najlepšie je vyraziť skoro ráno, aby ste sa vyhli dopravným zápcham, ktoré sú na ceste obvyklé najmä počas letnej sezóny. Cesta do Lignana je pohodlná a rýchla. Väčšinu času pôjdete po spoplatnenej diaľnici.

Ak sa chcete dostať do Lignana rýchlejšie, môžete letieť do Benátok a následne cestovať vlakom alebo autobusom. Lietadlá do Benátok odlietajú pravidelne z Viedne aj z Bratislavy.

Lignano Sabbiadoro

Čo robiť v Lignane?

V Lignane sa určite nebudete nudiť ani v prípade, že vám niektoré dni nevyjde ideálne počasie na kúpanie. Je tu až 6 rôznych zábavných parkov, zoologická záhrada, golfové ihrisko, kúpele a diskotéky. Na svoje si tu prídu všetky vekové skupiny.

Prenájom bicyklov

Hneď po príchode do Lignana uvidíte množstvo cyklistov. Podmienky na bicyklovanie sú tu ideálne, a preto vám odporúčame prenajať si na spoznávanie romantických zákutí práve tento ekologický a šikovný dopravný prostriedok.

Bicykle si môžete prenajať od miestnych turistických kancelárií na 2 hodiny úplne zadarmo. Viac info o tejto službe a kontakt na miestny turizmus nájdete tu. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na miestnych prenajímateľov, no u nich si budete musieť za prenájom zaplatiť.

Vďaka rovinatému terénu mesta a organizovaným cyklistickým trasám môžete aj s deťmi pohodlne objavovať najkrajšie miesta v okolí. Ak sa do Lignana chystáte v letnom období, jazda na bicykli bude pre vás kvôli horúčavám príjemnejšia ako chôdza.

Adrenalínové športy

Lignano je tiež vhodným miestom pre náročnejších turistov, ktorí milujú adrenalín. Na každom kroku si môžete požičať vodné bicykle, člny, surfy, skútre a paddleboardy.

Pláž Lignano Sabbiadoro

Lignano je destinácia s 8-kilometrovou plážou, ktorá je skvele vybavená reštauráciami, plážovými barmi a detskými ihriskami. Pri pláži sa nachádza veľké množstvo hotelov. Pláž má šírku 80 až 140 m a je rozdelená na rôzne číselné úseky.

Vstup na pláž je bezplatný – platí sa iba za prenájom lehátok a slnečníkov. Ak vám však hotel poskytne vlastné lehátko v cene pobytu, nemusíte sa o nič starať. Jemný sklon mora na tejto pláži je ideálny pre malé deti a neplavcov, ktorí sa tu môžu jednoduchšie naučiť plávať. Pláž je dobre udržiavaná, bezpečná a organizovaná. Samozrejmosťou sú sprchy, toalety a reštaurácie.

Zoo Punta Verde

Zoo Punta Verde v Lignane bola založená už v roku 1979 a je prvým talianskym zoologickým parkom s dôrazom na ochranu ohrozených druhov. V súčasnosti sa tu nachádza viac ako 200 druhov zvierat vrátane cicavcov, plazov, obojživelníkov, vtákov a rýb. Môžete tu objaviť rôzne biotopy a dozvedieť sa viac informácií o rastlinách a zvieratách, ktoré v nich žijú.

Súčasťou Zoo je aj tropický dažďový prales s hojnou vegetáciou. Nájdete tu niektoré z najzaujímavejších druhov exotických zvierat, ako sú gorily, jaguáre, opice a tukani. Nachádza sa tu aj časť pripomínajúca africkú savanu. Ak hľadáte zábavu, vzdelanie a dobrodružstvo v jednom, určite nezabudnite navštíviť Zoo Punta Verde.

Cena za lístky do Zoo Punta Verde je 18 EUR pre dospelú osobu a 14 EUR pre dieťa od troch rokov. Tu je link na stránku, kde si môžete lístky vopred zakúpiť online.

Do Zoo Punta Verde sa dá dostať z Lignana autobusom č. 11. Autobusová zastávka sa nachádza pri vchode do zoo.

Vodný park Aquasplash

Aquasplash, situovaný v Lignano Sabbiadoro, je vzrušujúci vodný park, v ktorom sa zabaví celá vaša rodina. Od svojho otvorenia v roku 2002 sa stal obľúbeným miestom pre turistov i miestnych obyvateľov.

Tento vodný raj je rozdelený do štyroch rôznych oblastí. Prvá je určená pre deti, ktoré tu nájdu množstvo tobogánov, hojdačiek, vodopádov a ďalších zábavných aktivít. Druhá časť je vyhradená pre dospelých. Súčasťou sú bazény, vírivky, lenivá rieka a množstvo ďalších atrakcií. V tretej časti je zaujímavý delfíní svet, v ktorom môžete pozorovať delfíny v špeciálne navrhnutom prostredí. Štvrtá časť vodného parku zahŕňa bazén Wave Pool, ktorý imituje vlny oceánu.

Lístky do vodného parku Aquasplash si môžete zakúpiť online na tejto stránke.

Vstupné pre dospelých stojí 28 € a pre deti od 3 do 10 rokov 22 €. Park je otvorený od júna do septembra.

Do Aquasplashu sa dá dostať z Lignana autobusom č. 12. Autobusová zastávka sa nachádza pri vstupe do parku.

Miestne špeciality

Lignano: ideálna dovolenka pre celú rodinu na skok zo Slovenska

Na dovolenke v Lignane nezabudnite ochutnať tie najčerstvejšie morské plody, domáce cestoviny a tradičné talianske jedlá. Jadranské more poskytuje reštauráciám v okolí bohatý výber čerstvých morských plodov, z ktorých varia chutné jedlá. Cestoviny sú v Lignane taktiež špecialitou. Každý si tu nájde to svoje – od domácich raviol až po obľúbené tagliatelle alla pescatore.

Podávajú sa tu aj iné tradičné talianske jedlá, ako sú napríklad lahodné gnocchi s pestom alebo výborné rizoto. Ak budete mať chuť na dezert, odporúčame vám ochutnať miestnu špecialitu sbriciolata – druh koláča zo zemiakovej múky plnený džemom.

Minigolf

V okolí Lignana sa nachádza niekoľko ihrísk na minigolf. Jedno z najbližších ihrísk sa nachádza v meste Bibione. Cena za hru je 10 € pre dospelých a 8 € pre deti. Ihrisko je otvorené od apríla do októbra.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 23

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?