Tajomstvá ostrova La Palma: Spoznajte tento menej známy Kanársky ostrov

Pohľad z výšky Tazacorte, La Palma
Pohľad z výšky Tazacorte, La Palma

La Palma je jeden z Kanárskych ostrovov, známy aj ako „La Isla Bonita“ (Krásny ostrov). Rozprestiera sa na ploche 708 štvorcových kilometrov, je najseverozápadnejším z Kanárskych ostrovov a vyznačuje sa svojou rozmanitou krajinou, ktorá zahŕňa hlboké zalesnené údolia, strmé útesy, čierne piesočné pláže a jednu z najaktívnejších sopiek na Kanárskych ostrovoch – Cumbre Vieja.

Mapa Kanárskych ostrovov
Mapa Kanárskych ostrovov

Dostať sa sem je o čosi zložitejšie, ako na známejšie ostrovy. Jednou z možností je, že v Madride prestúpite na vnútroštátny let. A tou druhou- letieť na iný z Kanárskych ostrovov a odtiaľ pokračovať na La Palmu buď krátkym letom alebo trajektom. Jediným Kanárskym ostrovom, na ktorý sa aktuálne lieta z Bratislavy, je Lanzarote. Priamy let trvá približne 4 hodiny. Na Tenerife Gran Canariu lietajú priame spoje z Viedne a z Budapešti, ostrov Fuerteventura je dostupný z Viedne.

Prírodné krásy a turistické lákadlá

La Palma je domovom národného parku Caldera de Taburiente. Tento nádherný národný park je známy svojím obrovským eróznym kráterom, ktorý je obklopený vysokými horami. Je rajom pre turistov hľadajúcich náročnejšie túry a nezabudnuteľné výhľady. Turistické chodníky vedú cez borovicové lesy, pozdĺž horských hrebeňov a krištáľovo čistých potokov. 

Národný park Caldera de Taburiente, La Palma
Národný park Caldera de Taburiente, La Palma

Vďaka svojej vysoko položenej a stabilnej atmosfére je ostrov jedným z najlepších miest sveta vhodných na astronomické pozorovania. Observatórium Roque de los Muchachos je vybavené najpokročilejšími teleskopmi a je prístupné aj pre verejnosť.

Observatórium Roque de los Muchachos, La Palma, Kanárske ostrovy
Observatórium Roque de los Muchachos, La Palma, Kanárske ostrovy

Kultúra a gastronómia

Kultúra na La Palma je bohatá a rozmanitá, s hlbokými koreňmi v tradíciách pôvodných obyvateľov ostrova, Guančov, ako aj vplyvmi španielskych kolonizátorov. Ostrov je známy svojimi pestrofarebnými festivalmi a oslavami, vrátane slávnej Fiesta de Los Indianos. Tento festival je oslavou ostrovnej histórie a kultúry, účastníci sa obliekajú do tradičných španielskych koloniálnych kostýmov.

Jedlá tu odzrkadľujú bohatstvo miestnych produktov ako sú ryby, morské plody, avokádo, banány a mandle. Typickými jedlami sú „papas arrugadas“ (vráskavé zemiaky) podávané s mojom (pikantnou omáčkou). Nájdete tu aj vynikajúce vína, cenené pre svoju jedinečnú chuť a kvalitu. La Palma je ostrovom s rozsiahlymi banánovými plantážami, ktoré sú významnou súčasťou miestnej ekonomiky. 

Tradičné papas arrugadas s mojom
Tradičné papas arrugadas s mojom

Udržateľný turizmus

Turizmus je dôležitou súčasťou ekonomiky ostrova, ale dôraz sa kladie na ekoturizmus a udržateľné praktiky, aby sa minimalizovali dopady na životné prostredie a podporila ochrana prírody. V posledných rokoch ostrov čelil výzvam, ako sú lesné požiare a sopečné erupcie, kedy sa ukázala potreba zvýšenej ochrany a obnovy prírodných oblastí. 

Známe mestá a dedinky

Santa Cruz de La Palma

Hlavné mesto ostrova je známe svojimi farebnými koloniálnymi budovami, úzkymi vydláždenými uličkami a historickými pamiatkami. Navštívte Námorné múzeum (Museo Naval) umiestnené v replike lode Santa María, poprechádzajte sa ulicou Avenida Marítima s jej charakteristickými drevenými balkónmi a nevynechajte návštevu historického centra, kde nájdete kostol Nuestra Señora de la Asunción, ten je jednou z hlavných pamiatok mesta. 

Námorné múzeum, La Palma
Námorné múzeum, La Palma

Puntagorda a Garafía

Na severe ostrova nájdete dedinky Puntagorda a Garafía, ktoré sú známe svojou  prírodnou krajinou, starobylými lesmi a astronomickými observatóriami. Tieto oblasti sú ideálne pre milovníkov prírody, ktorí hľadajú pokojné prostredie a nádherné turistické chodníky.

El Paso

El Paso je vnútrozemské mesto obklopené krajinou, vrátane národného parku Caldera de Taburiente. Mesto je významným centrom turistiky a aktivít v prírode. Za návštevu stojí múzeum Museo de la Seda.

Los Llanos de Aridane

Ide o hospodárske a kultúrne centrum západnej časti ostrova. Mesto je známe živými námestiami, modernými umeleckými galériami a múzeami. Spoznajte kostol Nuestra Señora de los Remedios a poprechádzajte sa po obchodnej ulici Calle Real plnej obchodov a kaviarní.

Tazacorte

Tzv. „Mesto večnej jari“, leží na západnom pobreží a je obľúbené vďaka svojim slnečným dňom a teplému podnebiu po celý rok. Má krásnu čiernu vulkanickú pláž a malebný prístav, kde si v miestnych reštauráciách vychutnajte čerstvé morské plody.

Pohľad z výšky Tazacorte, La Palma
Pohľad z výšky na Tazacorte, La Palma

Fuencaliente

Na južnom cípe ostrova sa nachádza dedinka Fuencaliente. Nájdete tu niekoľko sopiek, vrátane San Antonio a Teneguía, ktorej posledná erupcia bola v roku 1971. Navštívte miestne vinice, kde sa pestuje unikátna odroda hrozna Malvasía a ochutnajte vynikajúce lokálne vína.

Sopka San Antonio, La Palma
Sopka San Antonio, La Palma

Pláže

La Palma nie je, v porovnaní s inými Kanárskymi ostrovmi, známy pre svoje pláže. Je tu však niekoľko krásnych a unikátnych čiernych vulkanických pláží, ktoré stojí za to navštíviť. Tu sú niektoré z najlepších pláží na La Palma:

Playa de Nogales

Je jednou z najkrajších pláží ostrova obklopená strmými skalnými útesmi. Prístupná je len pešou chôdzou po schodoch, čo z nej robí pokojné a izolované miesto. Jej dlhý pás čierneho piesku a čistá voda sú ideálne na surfovanie a kúpanie.

Pláž Playa de Nogales, La Palma, Kanárske ostrovy
Pláž Playa de Nogales, La Palma, Kanárske ostrovy

Playa de Los Cancajos

Populárna pláž na východnom pobreží, neďaleko hlavného mesta Santa Cruz. Vďaka pokojným vodám a službám (sprchy, toalety a občerstvenie) je ideálna pre rodiny s deťmi. Vďaka bohatému podmorskému životu je aj skvelým miestom na šnorchlovanie.

Playa de Puerto Naos

Puerto Naos je jednou z najpopulárnejších miestnych pláží, ktorá sa nachádza na západnom pobreží. Je známa svojím jemným čiernym pieskom a dobrou turistickou infraštruktúrou. 

Pláž Playa de Puerto Naos, La Palma, Kanárske ostrovy
Pláž Playa de Puerto Naos, La Palma, Kanárske ostrovy

Charco Verde

Pláž neďaleko Puerto Naos, je menšia, ale nádherná pláž obklopená prírodnou vegetáciou a skalnatými útesmi. 

Playa de Tazacorte

Nachádza sa v blízkosti obce s rovnakým názvom a je jednou z najteplejších a najslnečnejších pláží na ostrove. Ponúka výborné podmienky na kúpanie a je vybavená všetkým potrebným, aby ste si vychutnali pohodlný deň pri mori.

Playa de La Zamora

Leží na južnom konci ostrova, je menšia a pokojná s čiernym pieskom. Je obľúbená medzi miestnymi obyvateľmi a ponúka krásne výhľady na oceán a okolitú krajinu.

Útesmi obklopená Playa de La Zamora, La Palma
Skalami obklopená Playa de La Zamora, La Palma

La Palma je skutočne ostrovom, ktorý ponúka nespočetné príležitosti na objavovanie a dobrodružstvo, od jeho majestátnych vulkánov po záhadné hviezdne oblohy. Už ste ho navštívili?

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 17

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?