Tajomná hora troch súrodencov, ktorá nikdy nebola zdolaná

hory
Gangkhar Puensum - By: Rajarshi MITRA - CC BY 2.0

Na hraniciach Bhutánu a Tibetu v strednej Ázii leží hora, ktorá zrejme ešte dlhú dobu bude niesť titul najvyššej nezdolanej hory sveta. Gangkhar Puensum je najvyššou horou Bhutánu a v svetovom rebríčku je na štyridsiatom mieste. Miestne duchovné presvedčenia sú však natoľko silné, že horolezectvo je v tejto krajine zakázané.

Obyvatelia strednej Ázie považujú hory za posvätné domy bohov a duchov. Na znak úcty bhutánska vláda rozhodla, že horolezectvo zakáže. Navyše, v krajine neexistuje dostatok zdrojov na prípadnú záchranu či riešenie nevyhnutných problémov, ktoré by mohli pri horolezectve nastať, akými sú lavína, výškové choroby či zranenia pri pádoch. Zdolávanie hôr vo výške väčšej ako 6000 metrov nad morom bolo v krajine zakázané v roku 1994. Predtým, v rozmädzí rokov 19851986, sa však o zdolanie Gangkhar Puensum pokúsili štyri expedície. Všetky však skončili neúspechom. V roku 2004 už však bolo horolezectvo zakázané úplne. Hora tak pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti ostane nezdolaná.

hory
Bhutan – By: Richard MortelCC BY 2.0
hory
By: Kandukuru NagarjunCC BY 2.0

V roku 1998 sa japonskej expedícii podarilo získať povolenie od Čínskej horolezeckej asociácie. Na Gangkhar Puensum mohli vyliezť smerom zo severu z tibetskej strany. Avšak kvôli dlhotrvajúcim hraničným sporom s Bhutánom bolo nakoniec povolenie zrušené. Namiesto toho sa expedícia usadila na predtým ešte nezdolanom dcérskom vrchu Gangkhar Puensum North, ktorý je tiež známy ako Liankang Kangri. Záznamy tímu však naznačujú, že expedícia na Gangkhar Puensum by bola úspešná, ak by nedošlo k zrušeniu povolenia.

hory
Gangkhar Puensum – By: Rajarshi MITRACC BY 2.0

Gangkhar Puensum sa týči vo výške viac než 7500 metrov nad morom. Názov pohoria v preklade znamená „Biely vrch troch duchovných bratov“. Významovo môžeme Gangkhar Puensum nazývať ako „Hora troch súrodencov“. Leží na rozhraní BhutánuTibetu, no presná hraničná línia je sporná. Čínske mapy umiestňujú vrchol hory priamo na hranicu, zatiaľ čo iné zdroje ho umiestňujú len do Bhutánu. Hora bola po prvýkrát preskúmaná a zmapovaná v roku 1992 a následné prieskumy ju umiestnili na rôzne miesta a zaznačili jej rôzne výšky. Samotná krajina Bhután nikdy nepreskúmal vrchol Gangkhar Puensum. 

https://www.youtube.com/watch?v=Tx8NhDnm0P0&list=PL8jOVO0RQbCyko69PtfP-xv0GylGS6enW

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?