Sťahovanie do zahraničia a ako ho zvládnuť v kľude

sťahovanie do zahraničia

Nový rok dodá odvahu ku zmene zabehnutého životného štýlu a nakopne k veľkým rozhodnutiam. Ak ste si dali za cieľ presťahovať sa na čas do zahraničia a skúsiť tam šťastie, máme pre vás niekoľko tipov, ako tento náročný krok zvládnuť bez nervov.

V zahraničí si rozšírite obzory, oprostíte sa od zavedených stereotypov. A keď to zvládnete, budete na seba patrične hrdí. Ak ste sa do krajiny rozhodli odsťahovať napríklad na základe skvelej dovolenky, tentoraz v nej budete musieť čeliť aj byrokracii a veľa papierovaniu. Ale nedajte sa odradiť, keď viete, ako na to, so všetkým si hravo poradíte

Plánujte a neponáhľajte sa

Spíšte si, čo potrebujete zariadiť a postupne odškrtávajte, čo sa vám už podarilo. Ideálne si rozdeľte položky na tie s najväčšou prioritou a potom na tie ostatné. Ak sa neponáhľate, nechajte si s rezervou na sťahovanie pokojne aj pol roka. Myslite na to, že musíte vyriešiť bývanie, existujúce aj to budúce: auto, poistenie, balenie, finančné záväzky, domácich miláčikov, a ak máte deti, tak aj ich prechod do nových škôl.

  • Vyberte si sťahovaciu firmu. Zadajte dopyt viac firmám a požiadajte ich o cenovú ponuku. Ak potrebujete, preberte s nimi aj možné uskladnenie vášho majetku. Kontaktujte napríklad Balík do zahraničia, ktorý združuje služby hneď niekoľkých medzinárodných overených prepravných firiem a dokáže vďaka tomu ponúknuť naozaj výhodné ceny prevozu čohokoľvek kamkoľvek
  • Ak chcete prenajať svoj existujúci dom alebo byt, nájdite si spoľahlivého realitného agenta. Dajte na odporúčania a vyberte si makléra, ktorý sa stará o nehnuteľnosti zahraničných majiteľov. Ak máte nejakého naozaj spoľahlivého kamaráta priamo v destinácii, zverte starosť o byt jemu.

razítka v paseSkontrolujte pas a zariaďte víza

Uistite sa, že máte platný pas a víza, ktoré vám umožnia presťahovať sa do cieľovej krajiny. Ak sa sťahujete za prácou, zistite si, ako získať pracovné oprávnenia pre danú krajinu. Počítajte s tým, že zatiaľ čo v niektorých štátoch môže ísť len o formalitu, napríklad v USA je celý proces celkom zložitý.

Zvoľte druh prepravy tovaru podľa svojich preferencií

Sťahovanie letecky? Rýchlosť!

Veľkou výhodou leteckého carga je jeho rýchlosť. Zásielka z miesta naskladnenia trvá zvyčajne 3-6 dní. Pokiaľ chcete sťahovať niečo väčšieho, dopraví sa všetko v kamiónoch na najbližšie letisko (Viedeň, Paríž, Brusel), odkiaľ letí nákladným špeciálom do miesta určenia. Ku sťahovaniu sa používajú kapacity pravidelných letových liniek.

Sťahovanie po zemi? Ušetríte!

Môžete zvoliť tú variantu, že vy poletíte a náklad pošlite po zemi. Určite ušetríte, ale počítajte s tým, že budete na veci čakať o niečo dlhšie. Po Európe sa môže doprava predĺžiť až na dva týždne.

Kúpte výhodne letenky

Jednoducho sa zaregistrujte na našich stránkach Letenky za babku a my vám budeme pravidelne dávať vedieť o akčných cenách leteniek do vami vybraných destinácií.

A čo vodičský preukaz?

V niektorých krajinách váš súčasný vodičák stačí, v iných musíte mať medzinárodný zahraničný vodičský preukaz. Ak však chcete bývať v zahraničí dlhodobo, väčšinou je vyžadovaný miestny doklad. Toto je presne jeden z bodov, ktorému je dobré dať prioritu – byť v zahraničí bez vodičáku totiž určite nechcete. Medzinárodný vodičský preukaz si zariadite na vašom úrade za 2 €, platí ale len jeden rok. Plnohodnotné vodičské oprávnenie musíte vždy riešiť až na mieste.

Pozor na dlhy na poistení

Vo svojej zdravotnej poisťovni si zistite, ako sa odhlásiť a opätovne po návrate prihlásiť k platbe poistenia v SR. Informácie o podmienkach sociálneho zabezpečenia vám podajú na okresnej správe sociálneho zabezpečenia v SR alebo na úradoch sociálneho zabezpečenia v cieľovej krajine. Toto je tiež časť s vysokou prioritou – nech vám niekde nenabehne dlh, alebo naopak neplatíte zbytočne.

Založte si bankový účet aj telefón v zahraničí

Zájdite si do svojej súčasnej banky a preberte všetky možnosti a výšku poplatkov za jednotlivé služby. Ak máte telefónny taríf, kontaktujte telefónneho operátora a vypovedzte zmluvu, prípadne jej záväzok znížte na možné minimum. V zahraničí si jednoducho obstaráte SIM kartu s novým číslom, prípadne si zistite, ako získať taríf.

kamaráti v zahraničíZískajte tipy od iných ľudí

Skúste si na Facebooku nájsť rôzne cestovateľské skupiny a popíšte v nich danú situáciu. Veľa ľudí ochotne poradí, na čo si dať v danej krajine pozor. Zrejme budete mať šťastie a narazíte v diskusii na človeka, ktorý v danej krajine aktuálne žije. Mať tam parťáka, ktorý pomôže v začiatkoch, bude určite fajn. Rovnako tak sa opýtajte kamarátov, či nepoznajú niekoho, kto v danej krajine žije.

Rozhodnite sa, čo necháte doma

K životu toho nepotrebujeme veľa, naše domácnosti sú ale aj tak zavalené tonou nepotrebných vecí. Skúste zodpovedne usúdiť, čo si naozaj potrebujete vziať a čo oželiete. Zvážte, u ktorých vecí má zmysel platiť za ich uskladnenie. Venujte časť nepotrebných vecí charite alebo ľuďom, ktorí ich potrebujú.

Ak máte čas, nafoťte hodnotnejšie veci a vystavte ich na niektorom z internetových bazárov a proste ich predajte. V inzeráte sa spomeňte, že sa sťahujete do zahraničia a snažíte sa zbaviť veľkého množstva vecí. Keď ponúknete rozumné ceny a množstevné zľavy, pôjde to ako po masle.

Oznámte to zamestnávateľovi

Ak sa do zahraničia nesťahujete kvôli pracovným povinnostiam, ale zo svojej vlastnej vôle, budete musieť rýchlo vyriešiť podmienky podania výpovede v zamestnaní. Skontrolujte si vašu výpovednú lehotu a zakomponujte ju do stanoveného časového plánu. Hlavne sa neunáhlite a výpoveď podajte až vtedy, kedy budete vedieť, že ste rozhodnutí na 100 %.

Držíme palce!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.3 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?