Sprievodca mestom Faro: centrum regiónu Algarve

Palác v Estói
Palác v Estói, zdroj: Pixabay.com

Najväčšie mesto portugalského regiónu Algarve si mnoho ľudí nestihne pozrieť a zamieria rovno do svojho rezortu alebo si užívať krásne algarvské pláže. Neurobte túto chybu a vyberte sa na prehliadku maurskej histórie a rybárskych tradícii.

Katedrála Sé

Impozantná Katedrála Sé leží priamo v historickej časti mesta, ktorá sa nazýva Cidade Velha. Je postavená na mieste, kde pôvodne stál kostol pochádzajúci z 13. storočia. Z pôvodného kostola sa zachovala len veža a dve kaplnky. V súčasnej dobe je katedrála postavená v románsko-gotickom štýle. Z vrchu katedrály je krásny pohľad na okolité pamiatky mesta. Vstup do katedrály vás bude stáť približne 3 €.

Arco da Vila

Jedna zo vstupných brán do starého centra mesta Cidade Velha, ktorú v 19. storočí pod záštitou biskupa Francisca Gomes de Avelar zrekonštruovali po ničivom zemetrasení v roku 1755. Môžete výjsť až na vrchol veže a pozrieť si výhľad.

Arco da Vila
By: Morgan DavisCC BY 2.0

Igreja da Nossa Senhora do Carmo

Rímskokatolícky kostol je prezývaný aj “Zlatý kostol”. Túto prezývku si vyslúžil najmä pre pozlátené zdobenie, ktoré sa nachádza v jeho vnútri. V tomto okázalom rokokovom kostole sa nachádza aj kaplnka, ktorá je ozdobená kosťami viac než tisíc mníchov.

igreja do carmo faro portugalsko
Zdroj: Wikimedia Commons

Teatro Lethes

Mystické divadlo bolo kedysi vysokou školou jezuitov. Na mieste, kde je v súčasnej dobe javisko sa nachádzala kaplnka vysokej školy. Pri návšteve divadla si môžete na fasáde budovy všimnúť nápis Monet Oblectando, čo v preklade znamená poučiť a pobaviť. Teatro Lethes je miesto s neuveriteľnou umeleckou atmosférou. Nie nadarmo patrí medzi najkrajšie historické divadla v Európe.

Parque Natural da Ria Formosa

Park Ria Formosa patrí medzi najkrajšie miesta celého Portugalska. Je ústím mnohých kanálov, ostrov, bažín a pláži, ktoré sa nachádzajú na mieste s rozlohou 60 km. Park je domovom množstva druhov zvierat, ktoré tu dokážu prežiť najmä vďaka rôznorodosti ekosystému. Obzvlášť jedinečným druhom je fialový bažant, ktorý patrí medzi ohrozené druhy. V tomto chránenom území môžete, okrem sledovania veľkého množstva rôznorodých zvierat, zažiť aj jazdu v bývalej loveckej lodi alebo sa dozvedieť niečo zaujímavé v environmentálnom stredisku.

Ilha de Faro

Najzápadnejší ostrov národného parku Ria Formosa je jediný dostupný autom. Južnou stranou ostrova sa tiahne dlhý pás prekrásnych pláží, ktoré sú obklopené priezračnou vodou. Pláže Praia de Faro a Praia da Barrinha sú skvelé aj pre pre milovníkov potápania a šnorchlovania. Odporúčame zájsť aj do niektorej z reštaurácii a ochutnať znamenité morské plody.

Sprievodca mestom Faro: centrum regiónu Algarve
By: NataliaCC BY 2.0

Museu do Marítimo Almirante Ramalho Ortigão

Námornícke múzeum bolo postavené v roku 1931 vzniklo na počesť všetkých aktivít, ktoré mali niečo spoločné s morom a tých, ktoré pozitívne ovplyvnili tamojší spôsob života. Je rozdelené na 3 časti podľa časového obdobia. Môžete si pozrieť historický vývoj plavidiel, vojenských a nákladných lodí. Okrem toho sú tu vystavené historické predmety, navigácie, nástroje na výrobu lodí, či exhibícia rybárskych sietí.

Kam na výlet z Fara?

Olhão

Malebné mestečko Olhão je hlavným a zároveň najväčším prístavom v Algarve. Cesta z Fara trvá necelých 20 minút, či už sa vyberiete autom alebo vlakom. V meste Olhão určite nevynechajte návštevu miestneho trhu. To, že sa blížite k trhu zistíte zvyšujúcou sa hustotou ľudí na ulici. Po vstupe do červenej budovy nebudete vedieť, kam sa skôr otočiť. Široká ponuka čerstvým rýb, morských plodov, zeleniny a ovocia je jasným dôkazom viac ako 600-ročnej tradície rybolovu v meste. Vašu návštevu môžete ukončiť skvelou kávou v jednej z miestnych kaviarní s výhľadom na prístav.

Mercado de Olhão
Trh Mercado de Olhão, By: Peter BrosterCC BY 2.0

Estói

Z Fara sa lacno dopravíte aj do ďalšieho prekrásneho mestečka zvaného Estói. Prehliadka mestečka zaberieme približne polovicu dňa. Medzi pamiatky, ktoré by ste mali vidieť určite patria rímske zrúcaniny alebo ružový palác s prekrásnymi záhradami. Očarí vás aj neoklasický kostol, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta. Estói je spolu s Olhão pokojnejšou alternatívou voči Faru, život je tu pomalší, ulice nie sú tak preplnené.

Palác v Estói
Palác v Estói, zdroj: Pixabay.com

V obľúbenom Algarve je vhodnou destináciou na dovolenku až do septembra – začiatku októbra. Voda je síce studenšia, no o slnečné lúče ukrátení nebudete.

Sledujte naše pravidelné tipy na lacné letenky do Fara

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.