Split: čo vidieť na dovolenke v tomto prímorskom meste?

Pohľad na krajinu s červenými strechami, vzadu zelený kopec a vľavo modré more
Split (zdroj: freepik)

Split, najväčšie mesto Dalmácie, sa nachádza na juhozápade Chorvátska. V posledných rokoch patrí medzi najnavštevovanejšie dovolenkové destinácie nielen medzi Slovákmi. Ponúka veľa historických pamiatok, zaujímavých atrakcií, exkurzií, prírodnej krásy a mnoho ďalšieho. Toto je 8 tipov, ktoré na tejto dovolenke určite neobíďte. 

Staroveká katedrála

Za najstaršiu katolícku katedrálu v Európe sa považuje Katedrála sv. Domnia. Je o viac ako 100 rokov staršia ako tá, kde bol korunovaný panovník Karol Veľký. Okrem oltára a zvonov je zachovaná v pôvodnom stave a dodnes sa používa.

Katedrála s vežou, honostná stavba
Katedrála sv. Domnia (zdroj: Depositphotos)

Kníhkupectvo – stroj času

Na splitskom Hlavnom námestí sa nachádza tretie najstaršie kníhkupectvo v Európe založené v roku 1860. Je pomenované podľa priezviska jeho židovského zakladateľa Vida Morpurga – Kníhkupectvo Morpurgo. Staršie kníhkupectvo nájdete už len v Paríži či Lisabone. Jeho zachovanie do budúcnosti chráni zákon vydaný mestom Split.

Promenáda 

Rad obchodov a reštaurácií ponúka miestna promenáda Riva, kde bude ťažké rozhodnúť sa, ktorú z nich navštíviť. Ak ste sa však neprišli najesť alebo kupovať tovar od chorvátskych predajcov, vyberte sa smerom k prístavu pokochať sa zakotvenými plachetnicami. Cestou sa môžete zastaviť v parku či na zmrzline.

Východ slnka, loďky, more palmy
Promenáda pri východe slnka (zdroj: Depositphotos)

Sigmund Freud 

Oddýchnuť do chorvátskeho Splitu si pred 2. storočiami prišiel aj rakúsky psychológ a zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud. O svojej dovolenke sa zmienil v jeho knihe Interpretácia snov. Splitčania boli jeho príchodom tak poctený, že medzi Ovocným námestím a Rivou mu na budove, ktorú navštívil, pripevnili pamätník, ba zachovali dvere, ktorými vchádzal v roku 1898.

Marjan Hill

Na západe od Splitu leží lesný park – Marjan Hill. Je to miesto vhodné na prechádzku či beh. Turisti sem prichádzajú hlavne pre dychberúci výhľad na mesto a Jadranské more. Túra na vrchol je nenáročná, dokonca spojená s kultúrnou vložkou. Cestou narazíte na viacero náboženských miest, napríklad na malý kostol z 13. storočia.

Kríž a pred ním zelené lúky a jasno-modré more
Marjan hill park (zdroj: Depositphotos)

Pláže Jadranu

Vodné športy i oddych na vás čaká na Hlavnej pláži. K dispozícií sú lehátka, slnečníky a beach bar. Táto pláž je najznámejšia, a preto býva najviac preplnená. Pokiaľ hľadáte pokojnejšiu, navštívte Jezinac beach, pláž Firule alebo Ovcice. Dobrou voľbou je aj Bačvice beach známa pestrým nočným životom. Všetky spomínané pláže sú vhodné i pre rodiny s deťmi.   

Borovica, cesta a žlté slnečníky so stánkami , more
Pláž Bačvice (zdroj: Depositphotos)

Hrad Klis 

Ste fanúšikmi filmu Hra o tróny? Potom vám bude určite známy Hrad Klis, vo filme ako „City of Meeren“. Rozprestiera sa v dobrej lokalite, iba pár minút od centra. Vo vnútri si môžete pozrieť natáčaciu halu i obdivovať zbierku kostýmov a mečov. Samozrejme, z hradu je krásny výhľad na okolitú prírodu.

Galéria sochára 

Galéria Ivan Meštrović je galéria chorvátskeho sochára z 20. storočia –  Ivana Meštrovića. Túto skvostnú stavbu si navrhol sám a určite sa sem oplatí prísť. Na obdiv je tu vystavených 200 jeho sôch z rôznych materiálov, kresby, nábytok… a za povšimnutie stojí aj krásna záhrada pred galériou.

 

Split, druhé najväčšie mesto v Chorvátsku a jeden z najvýznamnejších prístavov krajiny, ponúka priateľskú slovanskú atmosféru a ručí za perfektne strávené dni počas vašej dovolenky. Je tu mnoho prímorských jedál, ktoré sa oplatí ochutnať, nemálo historických unikátov a dostatočne veľa pláži, aby každý navštívil tú podľa jeho predstáv.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?