Skiathos: grécky ostrov z muzikálu Mamma Mia

Pohľad z mora na skalu, na korej su postavené tesne pri sebe domy
Pohľad na Skiathos (zdroj:freepik)

Pravdepodobne väčšina z nás pozná romantický muzikál Mamma Mia a možno nejedenkrát ste sa zamýšľali, kde sa asi natáčal. Krásne prostredie, dvojfarebné more či historický kostol, kde svadba v ňom je ako rozprávkový sen. Skiathos je súčasťou gréckeho súostrovia Sporady.  Obmýva ho Egejské more, nachádza sa približne 250 km severne od Atén. V jeho hlavnom meste, ktoré má rovnaký názov -Skiathos ,sa nachádza internacionálne letisko, Papadiamantis, a tak je ostrov veľmi dobre dostupný pre dovolenkárov.

Po stopách minulosti 

Už po príchode môžete začať spoznávať historickú minulosť ostrova. Začnite severne, 5 km od hlavného mesta kláštorom Panagia Evangelistria. Dostanete sa sem autom, no ak si chcete užiť ostrov z pohľadu domácich, vyberte sa na príjemnú hodinovú prechádzku. Kláštor Panagia Evangelistria bol dokončený na začiatku 19. storočia, založený mníchom Nifonom z Chiosu a mníchom Hatzistamatis. V priebehu gréckej revolúcie ponúkal kláštor miesto na uchýlenie utečencom i bojovníkom. Finančne podporoval vzburu. Na tomto mieste sa tiež zrodila prvá grécka vlajka. V areáli je folklórne aj cirkevné múzeum.  

Fanúšikovia muzikálu Mama Mia určite poznajú romantický kostolík, kde sa v záverečnej scéne vydala hlavná hrdinka Dona. Miesto vhodné nielen na svadbu vás očarí svojou  krásou a pri západe slnka ešte viac. Kostol Agios ioannis leží v regióne Kastri na severe Skopelosu. Skala, na ktorej stojí je spojená podlhovastou cestou s pevninou ostrova. Predtým, ako sa budete môcť kochať dych berúcim výhľadom, interiérom a jeho skvostnou výplňou, musíte zdolať 110 schodov vytesaných do skaly. Za odmenu vás dole čaká neveľká pláž.

Kamennú kostol na vydlaždenej ploche, kde sú kvetiny v črepníkoch a lavičky , za ním sa tiahne vysoký kopec hory
Panagia Evangelistria (zdroj: Depositphotos)
Cesta vysekaná na skale, ktorá vedie na jej vrchol, kde sa nachádza malý kostol
Agios ioannis (zdroj: Depositphotos)

Tradičné chute Skiathosu

Vráťme sa však do nášho letoviska. Po historických aktivitách spoznajte centrum Skiathosu. V ňom sa nachádzajú okrem pravých gréckych bielych domov s červenými strechami a množstvom kvetov, kaviarne, úzke uličky a typické architektúry. Ak máte chuť nakupovať, neobíďte ulice na pešej zóne, konkrétne ulicu Papadiamanti. Obchodníci tu ponúkajú grécke pochúťky, ručne zhotovený riad a oblečenie. Vbehnúť sa oplatí aj do umeleckých galérií, napríklad galéria Varsakis. Na Papadiamanti sa tiež nachádza múzeum prozaika, básnika menom Alexandros Papadiamantis. V jeho dome sú zachované izby, nábytok či schodisko z čias jeho pôsobenia. Obdivovať sa dajú aj zbierky jeho rukopisov a kníh. Môžete si zakúpiť i kópie jeho diel.

Dom so starodávnym nábytkom a výhľad z okna na grécke domčeky
Dom Alexandrosa Papadiamantisa (zdroj: Depositphotos)

Morské zážitky 

Očarujúcou a záhadnou plážou plnou objavovania je Lalaria („ Modrá jaskyňa“), na severnom cípe ostrova. Už z prekladu jej názvu sa možno dozvedieť, že v jej blízkosti sa nachádzajú vodné jaskyne. A to Galazia, Chalkini a Skotini. Dostupné sú na člne, loďke alebo vodnom skútri. Pláž má jemné biele kamienky a čistú, tyrkysovú vodu. Kvôli polohe je dostupná iba loďkou či vodným taxíkom.

Banana beach inak pláž Krasas sa nachádza neďaleko centra Koukounaries, na susednom polostrove. Krasas je rozdelená útesom na „Veľký banán“ a „Malý banán“, ktorý je frekventovaný nudistami. Pomenovanie pláže vzniklo podľa tvaru dvoch polmesiacoch vyfarbenými žltým pieskom.

Na juhu ostrova Skiathos sa nachádza plne vybavená piesková pláž Koukounaries. Deň tu si vychutnáte na pohodlných ležadlách so slnečníkmi, na vašu bezpečnosť v mori dohliadne prítomný plavčík a občerstviť sa dá v tu početných zariadeniach. 

Pláž s bielym pieskom a slabomodrou farbou mora, nad plážou sa do výšky tiahnu vysoké sivé skaly
Pláž Lalaria (zdroj: Depositphotos)

Ďalšie pláže:

Vromolimnos

  • Západ polostrova Kalamaki
  • Vodné lyžovanie, bungee jumping i windsurfing

Xanemos

  • Neďaleko letiska Papadiamantis
  • Nudisti 

Tzaneria 

  • Východný polostrov Kalamaki
  • Piesočnatá, aktívne stredisko potápania Dolphin
Pláž so žltým pieskom so slabomodrou vodou mora na začiatku a za ním tmavomodrá voda mora, na pláži sú slnečníky a za nimi ihličnaté stromy
Banana beach (zdroj: Depositphotos)

Zaujímavý ostrov, obmývaný Egejským morom prináša grécku kultúru i  neľahkú históriu Skiathosu. Na dovolenke nezabudnite ochutnať tradičné rybie špeciality v miestnych tavernách, napríklad marinovanú alebo grilovanú chobotnicu. Dobrú chuť. 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?