Sirmione. Krásne talianske mestečko, ktorého dominantou je stredoveký hrad

jazero
By: Romtomtom - CC BY 2.0

Najväčšie talianske jazero Lago di Garda je inak nazývané aj talianská modrá perla. Ponúka nádhernú prírodu a množstvo doslova čarovných miest. Jedným z nich je aj mestečko Sirmione, ktoré je skutočným unikátom. Priťahuje množstvo návštevníkov a svojou autenticitou ponúka návrat do obdobia stredoveku.

Lago di Garda, alebo aj Gardské jazero leží v severnej časti Talianska. Je situované medzi Pádskou nížinouAplami. Okrem toho, že je najväčším jazerom, je aj veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou. Severná časť jazera je obklopená horami, z ktorých väčšina patrí do Gruppo del Baldo.Lago di Garda patrí množstvo malých ostrovčekov a päť hlavných ostrovov. Najväčším z nich je Isola del Garda. Prostredie jazera je obklopené množstvom olivovníkov ale aj citrusových stromov. No to nie je všetko, čo ponúka.

jazero
By: RomtomtomCC BY 2.0

Nie len stromy a prostredie sú veľkým lákadlom pre turistov. V okolí jazera sa nachádza množstvo miest, ktoré sa vyznačujú typickou atmosférou a ponúkajú nielen historické skvosty. Jedným z najznámejších je práve útulné mestečko Sirmione. Kým ostatné mestá v okolí jazera ležia priamo na jeho brehu, Sirmione leží na výbežku, ktorý zasahuje niekoľko kilometrov do jazera.

jazero
By: N i c o l aCC BY 2.0
ostrov
By: Son of GrouchoCC BY 2.0

Dominantou mestečka je stredoveký hrad Rocca Scaligera. Pochádza z trinásteho storočia a tvorí pomyselnú bránu či vstup do mestečka. Patrí medzi najviac fotografované pamiatky na svete a je jedným u najlepšie zachovaných hradov v Taliansku. Kedysi bol obklopený opevneniami, ktoré pokrývali rozsiahlu oblasť polostrova. Pozostáva z hlavného nádvoria a hlavnej veže, tromi rohovými vežami a dvoma vchodmi. Postupom času k hradu pribudlo aj druhé nádvorie. V súčasnosti sa návštevníci k hradu môžu dostať padacím mostíkom. Na tých, ktorí si chcú vychutnať výhľad z hlavnej veže, čaká stúpanie po 146 schodoch. Múry hradu sa dvíhajú z vodnej priekopy a na jej hladine sa odrážajú jeho veže. Na hladine okrem odrazu čakjú na turistov aj malé loďky, ktoré turistom a návštevníkom ponúkajú možnosť okružnej plavby jazerom.

hrad
By: Son of GrouchoCC BY 2.0
hrad
By: Ross ElliottCC BY 2.0
hrad
By: Marcos DioneCC BY 2.0

Pohľad na kedysi takmer nedobytný hrad si môžete vychutnať aj priamo z reštaurácií či kaviarní na námestí. Uličky mestečka sa vyznačujú typickou talianskou atmosférou. Sú kombináciou romantiky, talianskeho vidieka a výhľadom na nádherné jazero a hory. Všetky tieto prvky robia zo Sirrmione priam až idylické mestečko, čo potvrdzujú aj desiatky turistov, ktorí sem prichádzajú v každom ročnom období.

kaviareň
By: Son of GrouchoCC BY 2.0
domy
By: Didier BIGANDCC BY 2.0

Domčeky v mestečku sa vyznačujú pastelovými farbami. Takmer v každom z nich sa nachádza obchodík so suvenírmi či domácimi cestovinami, bylinkami, koreninami ale aj keramikou. Nájdete tu dokonca aj butiky s oblečením, topánkami a kabelkami. Pomedzi uličky však natrafíte aj na stopy histórie – staré ruiny a rozpadnuté kostolíky či historické budovy.

ulička
By: Don RickardsCC BY 2.0
mesto
By: Son of GrouchoCC BY 2.0
mesto
By: Jon MountjoyCC BY 2.0

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 18

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?