Nielen tyrkysovou vodou a bielym pieskom je Sicília známa. Členité pobrežie, rôznorodosť prírody a sopečná aktivita robia z ostrova perfektnú destináciu nielen na chytanie bronzu, ale aj pre tých, ktorí radi zdolávajú turistické výzvy.
Trekovanie okolo Etny
Čím iným začať, než symbolom celého ostrova a stále aktívnou sopkou Etna. Vulkanickou aktivitou sa pravidelne mení výška sopky, počas posledného storočia sa zmenila z 3263 metrov na 3340.
Vydať sa na jej vrchol a nazrieť do krátera je zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnete. Rôznorodosť krajiny, cez ktorú prechádzate je fascinujúca, od zelených lúk až po vyprahnutú mesačnú krajinu.
https://www.instagram.com/p/BStPiLeD0uG/
Na Etnu je možné sa dostať z dvoch smerov. Piano Provenzana leží severne od Etny a výstup týmto smerom je presne tým prechodom medzi vegetačnými pásmami, ktoré sme spomínali v úvode. Pri tomto variante však potrebujete vlastné auto, pretože mestská doprava sem nejazdí.
Keď sa musíte spoliehať na autobus, výstup na Etnu začnete z jej južnej strany z Rifugio Sapienza (1900 m), kde vás odvezie spoj z Catanie. Výstup aj s návratom je záležitosť na celý deň, preto si privstaňte a choďte na čo najskorší autobus.
Výstup si môžete urýchliť lanovkou, ktorou sa dá vyviezť až do výšky 2500 metrov. Pešo túto vzdialenosť zdoláte za cca 2 hodiny. Odtiaľ pokračujete hodinu po krásnej ceste až k Torre del Filosofo vo výške 2920 metrov. S týmto miestom sa spája príbeh rímskeho filozofa Empedoklesa, ktorý údajne založil observatórium blízko krátera Etny a sám skočil do jeho útrob. Z Torre del Filosofio je na úplný vrchol potrebný aj sprievodca a cesta bude trvať ešte ďalšie 2 hodiny.
https://www.instagram.com/p/6prLoVQhSs/?tagged=torredelfilosofo
Nielen vrchol Etny je turisticky lákavý. Okolité pozostatky a cesty, ktorými pri erupciách tiekli prúdy lávy sú zážitkom. Vyberte sa tiež do Valle Del Bove, údolie, ktoré vzniklo zničením starých kráterov, kam zvyčajne prúdila láva pri nedávnej aktivite Etny.
https://www.instagram.com/p/BSoLnSTB9kw/?tagged=valledelbove
Nezabudnite sa teplo obliecť, aj keď je Sicília v subtropickom klimatickom pásme, vo výške 3000 metrov nad morom bežne klesá do mínusových hodnôt.
Národný park Madonie
Národný park na severe ostrova leží pod mesto Cefalú. Na kopcoch sú usadené stredoveké mestečka, okolo ktorých vedie niekoľko turistických trás pre začiatočníkov aj skúsených turistov. V národnom parku je 6 vrcholov s výškou nad 1000 metrov, najvyšší Pizzo Carbonara má 1979 metrov. Okolitá flóra je tiež zaujímavá, rastie tu približne 2600 druhov rastlín a stromov.
https://www.instagram.com/p/BLWfHaKB3iM/?taken-at=508382104
Riserva Naturale dello Zingaro
7-kilometrová turistická trasa začína a končí v meste Scopello. Prírodná rezervácia bola vyhlásená už v roku 1986 a nachádza sa neďaleko populárnej rekreačnej oblasti San Vito lo Capo. V oblasti žije asi 30 druhov vtákov, rastie 700 druhov rastlín, ktoré majú stále perfektné podmienky hlavne kvôli protestom, vďaka čomu sa oblasť stala prírodnou rezerváciou namiesto trasy diaľnice.
https://www.instagram.com/p/BStYtXHlsqv/?taken-at=241987725
Monti Iblei
Pohorie nie je vysoké, jeho najvyšší vrch Mount Lauro má len 986 metrov, no napriek tomu je krajina tvarovaná hlbokými údoliami a plná lesov. Okolité stredoveké mestečká Ragusa a Syracuse môžu byť príjemným zakončením turistiky.
https://www.instagram.com/p/BI56BzzB80V/?taken-at=624954604
Capo Milazzo
Malý poloostrov na severe Sicílie má všetko, čo si predstavíte pod dramatickými výhľadmi z útesov. Trasa je skôr prechádzkou, na jej konci je strmšie klesanie k prírodnému bazénu, ktorý je chránený skalnými stenami.
https://www.instagram.com/p/BSsv1xqFTyi/?taken-at=458947227612389
Národný park Nebrodi
Podobne ako pohorie Madonie, pokojné lesy s okolitými jazerami, údoliami a malými dedinkami vytvárajú skvelé podmienky pre rôzne druhy rastlín a zvierat. Zdolať môžete najvyšší vrch Monte Soro s jeho úctyhodnými 1847 metrami alebo sa vyberte k jazerám Maulazzo See a Biviere See.
Autor: Michaela Struhárová