Šesť atrakcií v Kuala Lumpur, ktoré sú ZADARMO!

nočné mesto Kuala Lumpur

Hlavné mesto Malajzie Kuala Lumpur, je podobne ako Bangkok, bránou do juhovýchodnej Ázie. Medzinárodné letisko KLIA navštívi počas svojej cesty po Ázii mnoho ľudí, pretože je dôležitou „leteckou križovatkou“. Ak aj vás čaká takýto prestup, rozhodne si vyhraďte aspoň dva dni na spoznávanie tohto multikultúrneho mesta.

Veľkou výhodou je najmä to, že mnoho turistických atrakcií nestojí vôbec nič, čo je oproti takému Bali – kde platíte takmer za všetko – veľkou výhodou. Toto je šesť miest, ktoré stoja za návštevu!

KLCC Park

Petronas Towers, najvyššie dvojičky sveta sú miestom, ktoré chce ako prvé navštíviť takmer každý turista v tomto meste. Niektorých ľudí však môže odradiť vyššie vstupné (cca 17-18€) a radšej si vychutnajú pohľad na dvojičky zvonku a ideálne v noci, kedy sú najkrajšie.

V okolí Petronas sa rozprestiera nádherný KLCC park s rozlohou takmer 20 hektárov. V čistom a udržiavanom areáli nájdete množstvo altánkov, vodopádov ale aj bežeckú dráhu, detské ihrisko a dokonca aj verejný detský bazén.

KLCC Park Kuala Lumpur
KLCC Park v centre Kuala Lumpur

To všetko nestojí vôbec nič a ako bonus si sem môžete prísť večer vychutnať svetelnú šou (tzv. Lake Symphony) k najväčšej fontáne, ktorá sa rozprestiera priamo pred Petronas Towers. Toto nádherné divadlo sa koná každý večer a dokonca trikrát – vždy začne ako svetelná šou a neskôr pokračuje aj s hudobným sprievodom.

Petronas Kuala Lumpur
„Spievajúca fontána“ pred slávnymi Petronas Towers

Batu Caves

Farebné Batu Caves sú po Petronas Towers druhou dominantou mesta. Vyše 270 schodov stráži 43-metrová pozlátená socha Lorda Murugana, ktorý je jedným z mnohých hinduistických bohov. To najlepšie vás však čaká dnu – tri obrovské vápencové jaskyne ukrývajú farebné chrámy a svätyne, čo tomuto miestu dodáva akúsi magickú atmosféru.

Tento hinduistický komplex leží 13 kilometrov od centra mesta a vyhľadávajú ho najmä Indovia, pre ktorých má toto miesto posvätný charakter. Vyhnúť by ste sa mu však mali na prelome januára a februára, kedy sa koná Thaipusam festival (v budúcom roku pripadá na 8.-10. februára 2020). Vtedy Hinduisti putujú z centra mesta k Batu Caves a tradične sa ich tejto udalosti zúčastní niekoľko stoviek tisíc.

Batu Caves
Slávne Batu Caves

Vstup do tohto komplexu je úplne zadarmo a preto ak sa chcete vyhnúť davom, naplánujte si svoju návštevu na skorú rannú hodinu. K Batu Caves sa viete dopraviť pohodlne vlakom, no využiť môžete napríklad aj aplikáciu Grab.

Thean Hou Temple

Čínsky chrám Thean Hou je jedným z najstarších a najväčších v juhovýchodnej Ázii. Expati z čínskej provincie Chaj-nan ho nechali postaviť v roku 1894 na počesť boha Tian Hou, ktorý je ochranca rybárov.

Thean Hou Temple Kuala Lumpur
Čínsky chrám Thean Hou Temple

Chrám sa síce nachádza ďalej od centra, no aj napriek tomu je vyhľadávanou turistickou zastávkou. Vstupné tu opäť nestojí nič a ak prídete v podvečerných hodinách (chrám je otvorený do 10tej) môže sa stať, že tu budete takmer sami. Opäť si však vopred zistite možné čínske sviatky, počas ktorých môže byť chrám príliš plný.

Na druhú stranu, počas osláv čínskeho nového roka zdobia reál chrámu tisícky červených lampiónov, ktoré dodávajú tomuto miestu ešte viac čarovnú atmosféru. V budúcom roku pripadá čínsky nový rok na 25.januára, takže ak budete náhodou v tomto čase v Kuala Lumpur, určite navštívte chrám Thean Hou, bude to stáť za to!

Thean Hou Temple Kuala Lumpur
Chrám počas osláv čínskeho nového roka

Petaling Street Market (China Town)

Pri čínskej kultúre ešte chvíľu ostaneme. Ďalším miestom, ktoré by nemalo chýbať vo vašom cestovnom itinerári, je China Town a konkrétne trh Petaling. Ako väčšina trhov v juhovýchodnej Ázii, aj tento ožíva po zotmení a je rajom pre ľudí, ktorí milujú nakupovanie a dobré jedlo.

Vstup sa samozrejme neplatí a potom je už len na vás, či odoláte lacným čínskym produktom, alebo si tu predsa len niečo kúpite. Trh sa však oplatí navštíviť už len kvôli samotnej atmosfére a gastronómii!

Petaling Street Market Kuala Lumpur
Známy trh v čínskej štvrti Kuala Lumpur

KL Forest Eco Park

Ak budete potrebovať útek od hlučného veľkomesta, rozhodne sa vyberte do KL Eco Forest Park. Táto 11-hektárová džungľa uprostred mesta sa nachádza hneď vedľa KL Tower a je domovom pre množstvo rastlín a rovnako aj zvierat. Nemali by ste vynechať prechádzku medzi korunami stromov po „Canopy Walk“, z ktorej sa vám naskytne neskutočný pohľad na okolitú zeleň, ale aj panorámu mesta.

Po celom parku vedie niekoľko cestičiek a je už len na vás, ktorú trasu si vyberiete a ako dlho sa tu zdržíte. Rátajte však s vysokou vlhkosťou a pevná obuv a repelent by mali byť tiež samozrejmosťou.

AKTUALIZÁCIA: Tento park už od 1.1.2020 nie je zdarma. Vstupné je po novom okolo 9 €.

KL Forest Eco Park
Tropický KL Forest Eco Park

Budova Sultan Abdul Samad

Táto budova je unikátom sama o sebe. Jej jedinečná architektúra je poznačená gotickým, západným a maurským vplyvom a dnes preto láka nejedného fotografa. Hoci ide len o administratívnu vládnu budovu (ministerstvá a neskôr súdy), stala sa z nej obľúbená atrakcia.

Vzhľadom k jej architektonickej, historickej a kultúrnej významnosti bola budova roku 2007 uvedená do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. A ak už budete v okolí, rozhodne navštívte aj blízku mešitu Masjid Jamek.

Budova Sultan Abdul Samad
Budova Sultan Abdul Samad

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?