Saranda v Albánsku: neobjavená krása Jadranu

Mesto Saranda v Albánsku
Mesto Saranda v Albánsku

Pravdepodobne najznámejšou dovolenkovou destináciou na Jadrane je Chorvátsko. Už len samotný Dubrovník je označovaný ako perla Jadranu. No aj napriek tomu, že Chorvátsko každoročne víta nielen slovenských turistov, svoju obľubu si pomaly a isto nachádzajú aj iné krajiny tejto oblasti.

Za menej známu, no nie menej krásnu druhú perlu Jadranu môžeme označiť Albánsko. Čaro tejto krajiny, ktoré je opodstatnené nielen jej prírodnými krásami, už turisti objavujú niekoľko rokov. Každoročne sa zvyšuje počet dovolenkárov v končinách tejto krajiny na pobreží Jadranského a Iónskeho mora.

V tomto článku preskúmame oblasť na juhu s názvom Sarandë alebo Saranda.

  • Akciové letenky do Tirany nájdete TU.
  • Priemerné ceny a ich porovnanie s Bratislavou nájdete na tejto stránke.

Ostrov na skok od Kofru

Albánsko je krajinou mnohých prírodných krás. Od hôr, národných parkov cez rieky a jazerá až po samotné more. Turizmus je v tejto krajine na vzostupe a každoročne turisti objavujú nové a nové dovolenkové destinácie. Prichádzajú sem návštevníci z okolitých krajín akými sú Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, ale aj Macedónsko či Grécko.

Veľmi obľúbenou destináciou je mesto s názvom Saranda. Je bránou južného Albánska a rozprestiera sa pri nádhernom zálive v tvare podkovy. Leží hneď oproti ostrovu Korfu, s ktorým ho prepája trajektová doprava. Aj práve vďaka tejto blízkosti je Saranda taktiež jednodňovým letoviskom pre dovolenkárov na Korfu, ktorí si dovolenku spríjemnia výletom na toto donedávna neprístupné miesto.

Mesto Saranda v Albánsku
Mesto Saranda v Albánsku

Saranda je dnes vyhľadávaným miestom oddychu a relaxácie. Možno aj vďaka svojmu výnimočnému podnebiu, ktoré zabezpečuje až 290 slnečných dní do roka. Okrem toho morská panoráma, teplé vody a rôznorodosť flóry sú ďalšími dôvodmi, pre ktoré toto miesto nestráca na obľúbenosti. Počas leta sa denná teplota drží väčšinou na 30 stupňoch Celzia a v noci príjemne osviežuje morský vánok.

História

Mesto bolo prvotne osídlené kmeňom Chaonianov, ktorí mu dali názov Onchesmos alebo Anchiasmos. Mesto Saranda pod názvom Onchesmos je považované za domov prvej synagógy v Albánsku, ktorá bola postavená v 4. storočí. Predpokladá sa, že ju postavili potomkovia Židov, ktorí prišli na južné pobrežie Albánska. V 6. storočí bola synagóga nahradená kostolom.

Mesto bolo tiež súčasťou Osmanskej ríše a keď v roku 1878 vypukla grécka vzbura, revolucionári prevzali kontrolu nad mestom. Vzbura bola potlačená osmanskými jednotkami, kvôli čomu v regióne vyhorelo dvadsať dedín. Mesto bolo taktiež v rokoch 1916 až 1920 súčasťou talianského protektorátu.

Čo Saranda ponúka? 

Záliv, na ktorom je Saranda vybudovaná, dotvára okúzľujúci vzhľad mesta. Ten je o to viac ohromujúcu pri pohľade z mora. V meste nájdete množstvo hotelov s bazénmi, reštaurácií, barov či kasín. Dokonca si môžete užiť nočnú cestu loďou, ktorá sa premení na pojazdný bar či penové párty.

Pláž Ksamil, Saranda
Pláž Ksamil, Saranda

Na svoje si tu prídu milovníci piesočnatých ale aj kamenistých pláží. Okrem samotných pláží mesto ponúka aj možnosť jazdenia na vodných skútroch, potápania sa či jazdy na lodi. Oblasť je veľmi obľúbenou destináciou aj pre majetných majiteľov jácht z rôznych kútov sveta. Nadobudnete tu pocit, že sa nachádzate v metropole s rôznymi národnosťami. Mesto je tiež obľúbené pre širokú ponuku jedál. Ochutnať môžete nielen tradičnú kuchyňu ale gastronomický zážitok vám ponúknu aj rôzne špeciality z morských plodov.

Len 18 kilometrov smerom na severovýchod od Saranda sa nachádza miesto s názvom Syri i Kalter. Ide o výnimočný podzemný prameň, ktorý je charakteristický sýto modrou farbou. Je veľmi známym a obľúbeným miestom. Voda tu vyviera z podzemnej jaskyne, ktorá sa cestou dlhou 25 kilometrov vylieva do mora.

Modrý prameň s názvom The Blue Eye, po albánsky Syri i Kaltër
Modrý prameň s názvom The Blue Eye, po albánsky Syri i Kaltër

Zaujímavým miestom je aj Butrint, ktoré je si najvýznamnejším archeologickým náleziskom Albánska. Patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Bol starovekým mestom v gréckom, rímskom aj byzantskom období. Počas stredoveku bolo mesto opustené. V súčasnosti sa tu nachádza grécky amfiteáter ale aj byzantská bazilika, ktorá je druhou najväčšou na svete. Okrem toho tu nájdete aj rímsky chrám s nádhernou mozaikovou podlahou. Doposiaľ je odkrytých len 15 percent mesta, zvyšok sa stále ukrýva pod zemou. No ak by vám to nestačilo, v blízkosti nájdete aj archeologické múzeum.

grécky amfiteáter, butrint albánsko
Grécky amfiteáter, Butrint, Albánsko
Saranda v Albánsku: neobjavená krása Jadranu
Vtáčí pohľad na archeologickú oblasť Butrint (Albánsko)

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 29

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?