San Maríno: Krásy, ktoré ukrýva štát v štáte

Co vidiet v San Marine

Rozlohou malá, ale na zážitky bohatá krajina obklopená severotalianskymi regiónmi. San Maríno je známe aj ako štát v štáte. Vyniká prienikom malebných prírodných scenérií a mimoriadne bohatej histórie, zrkadliacej sa v pamätihodnostiach a architektonických pokladoch mesta. Zastavané betónové plochy by ste tu hľadali márne. Namiesto toho sa stratíte v kľukatých uličkách a budete obdivovať dych berúce výhľady a nádherné parky. Pozývame vás objaviť jedinečnosť tejto suverénnej časti Talianska.

Základné informácie o San Maríne

Sanmarínska republika leží na východných svahoch Apenín, v objatí severného Talianska, len pár kilometrov od obľúbeného letoviska Rimini. Hlavným mestom je San Maríno. Hoci krajina nie je členom EÚ, používa euro. Úradným jazykom je taliančina.

San Maríno je tretím najmenším štátom v Európe a piatym najmenším samosprávnym štátom sveta. Zároveň sa chváli prvenstvom ako najstaršia republika na svete. Vzniklo v roku 301 a nikdy v histórii nezaniklo, nebolo pričlenené k inému štátu ani nezmenilo formu vlády.

San Maríno
San Maríno

 

Ako sa dostať do San Marína

San Maríno je obľúbeným výletným cieľom rekreantov z rôznych letovísk Talianska. Výborne dostupné je autom z už spomínaného Rimini, odkiaľ sem premáva aj pravidelná autobusová doprava. Štát nemá vlastné letisko. Najbližším letiskom je talianske Forli Airport, pre našincov dostupné priamym letom z Katovíc. Druhou možnosťou je priamy let z Viedne do Benátok, ktoré ležia približne 270 km severne od San Marína. Cestnými komunikáciami je San Maríno vzdialené od Bratislavy 950 km. Na vstup do krajiny vám stačí občiansky preukaz.

Klíma v San Maríne

San Maríno má stredomorskú klímu s mierne chladnými zimami a horúcimi letami. Väčšina zrážok tu spadne počas zimných mesiacov, letá sú prevažne suché a slnečné. Priemerná letná teplota dosahuje 27 ˚C.

San Maríno

Čo sa oplatí vidieť v San Maríne

San Maríno je pre návštevníkov lákavé svojou rozmanitosťou a nevšednosťou. Ročne si ho pozrú milióny turistov, ktorí ďaleko prevyšujú počty tamojších.

Tri pevnosti na hore Monte Titano

Hlavné mesto San Maríno leží na hore Monte Titano (755 m n. m.). Jeho ikonou sú tri prepojené pevnosti vybudované na troch vrcholkoch hory. Všetky tri sú vyobrazené na vlajke a na štátnom znaku krajiny a svojim návštevníkom poskytujú fascinujúce výhľady na široké okolie.

Monte Titano - San Maríno
Monte Titano – San Maríno

Centrum mesta San Maríno

Veľkou zaujímavosťou je, že do starého mesta vedie lanovka z hradu Borgo Maggiore. Poveziete sa len pár minút, ale vychutnáte si nádherné výhľady. Do historického centra San Marína sa vstupuje bránou San Francesco, ktorá je súčasťou mohutného mestského opevnenia. Dominantou námestia je palác Pubblico so sídlom vládnych úradov krajiny. Priamo na námestí prebieha v letnej sezóne každých 30 minút výmena stráží. Veľmi zaujímavým návštevným miestom je tiež miestne múzeum známok. Určite sa nechajte strhnúť aj okolitými historickými uličkami, ktorých atmosféra doslova vonia minulosťou.

San Maríno centrum

Múzeum kuriozít

V San Maríne nájdete pozoruhodne veľa múzeí a niektoré z nich majú naozaj zvláštne zameranie. Jedným z najbizarnejších je Múzeum kuriozít. Jeho expozícia ukrýva napríklad vysoké dreváky určené do Benátok, pascu na myši z 18. storočia, čuchové hodinky, pascu na blchy či najdlhšie nechty na svete.

Múzeum upírov

Milovníci hororov si prídu na svoje v priestoroch stredovekých hradieb na Monte Titano v San Marine. Dozviete sa tu mnohé zaujímavosti zo života nočných tvorov, upírov, lykantropov či vkodlakov. Návštevu Múzea upírov s deťmi odporúčame citlivo zvážiť.

 

Dobrodružný park San Marino Adventures

Najväčší zážitkový park v Taliansku a jeden z najväčších svojho druhu v Európe. San Marino Adventures ponúka celé spektrum dobrodružstiev od airsoftu, lukostreľby či skákania v obrovskej sieti medzi stromami až po dedinku v korunách stromov a veľkú rekreačnú oblasť pre rodiny s deťmi.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 13

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?