San Gimignano. Stredoveké mestečko štrnástich veží

By: Marco Lazzaroni - CC BY 2.0

Toskánsko je známe svojou prekrásnou prírodou, ktorá sa zaradzuje medzi najkrajšie v Európe. Nielen krásne mestá ako Florencia či Siena tvoria výnimočnosť tohto regiónu. Nájdete tu aj malebné stredoveké mestečká, ktoré si zachovávajú svoju podobu dodnes. Jedným z nich je aj San Gimignano.

Chránené svojou impozantnými hradbami a vysokými vežami sa mestečko nezmenilo od 13. storočia.  San Gimignano je malé murované stredoveké mestečko nachádzajúce sa v provincii Siena. Známe je aj ako mesto obdivuhodných veží. Jeho stredoveká architektúra si zachovala svoj pôvod dodnes. Veže a domy spolu s vrcholmi kopcov obklopujúcimi mesto tvoria nezabudnuteľnú panorámu. Za múrmi mesta sa ukrývajú zachované budovy, ktoré sú pozoruhodnými príkladmi románskej a gotickej architektúry.

mesto
By: Lee CourseyCC BY 2.0

Do mesta vedie osem vchodov, ktoré sa nachádzajú v múroch z 12.13. storočia. Hlavnými bránami do mesta sú Porta San Giovanni na juhu, Porta San Matteo na severozápade a Porta San Jacopo na severovýchode. Mestom prechádzajú dve hlavné ulice Via San MatteoVia San Giovanni. V uliciach mestečka nájdete aj mnoho námestí. Jedným z nich je aj Piazza Duomo, na ktorom stojí Kolégium. Hlavným námestím je však Piazza della Cisterna, ktoré vystupuje z ulice Via San Giovanni. Má trojuholníkový tvar a obklopujú ho malebné stredoveké domčeky, ktorých vznik sa datuje do rôznych období. Mestečko je kombináciou najmä románskych a gotických budov. Na námestí sa nachádza aj studňa, ktorá bola v minulosti hlavným zdrojom vody pre obyvateľov mesta.

studňa
By: Brian Jeffery BeggerlyCC BY 2.0

Zatiaľ čo v ostatných mestách regiónu, ako napríklad vo Florencii, bola výška väčšiny veží znížená kvôli vojnám, prírodným katastrofám či obnove miest, v San Gimignano nájdete všetkých štrnásť veží v pôvodnom stave. Práve vďaka týmto vežiam rôznych výšok je mestečko medzinárodne známe.

veže
By: CHeitzCC BY 2.0

Stredoveké mestečko v sebe ukrýva všetky prvky, ktoré prispievajú k jeho výnimočnej hodnote. Okrem spomínaných veží a vežových domov tu nájdete aj paláce bohaté na kamenné a terakotové dekorácie či neskoré románske kostoly ako aj stredoveké urbanistické usporiadanie. Práve počas stredoveku bola poloha San Gimignano dôležitým bodom pre pútnikov cestujúcich do alebo z Ríma. Spomínané veže boli postavené obchodníkmi strednej triedy a šľachtickými rodinami ako symbol ich bohatstva a moci. Mesto sa môže pýšiť aj niekoľkými majstrovskými dielami talianskeho umenia z 14.15. storočia, ktoré sú uložené v katedrále či v iných významných náboženských a verejných budovách.

mesto na kopci
By: Maurizio CostanzoCC BY 2.0
námestie
By: Guillaume BaviereCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?