Ryanair začne lietať z Budapešti do Maroka!

lietadlo Ryanair

O novej linke z Krakowa do Maroka sme vás už nejaký ten týždeň dozadu informovali. Tento týždeň však letecká spoločnosť Ryanair prišla s ďalšou novinkou. Do Maroka začne írska nízkonákladová spoločnosť lietať aj z Budapešti.

Konkrétne sa začne lietať niekedy koncom októbra/začiatkom novembra a linku do Maroka budeme môcť využiť 2 krát týždenne. 

Lietať sa bude do známeho mesta Marrákeš. Letenky zatiaľ ešte nie sú v predaji, každopádne nemalo by to trvať príliš dlho kým sa do predaja dostanú.

Ryanair štartuje aj ďalšie linky smerujúce do Maroka. Ich kompletný prehľad si môžete pozrieť na tejto stránke 

„We are pleased to launch our 2017 Moroccowinter schedule, our biggest ever, which includes 13 new routes, including 7 new Marrakesh routes to Budapest, Cologne, Nimes, Krakow, Santander, Perpignan and Venice Treviso, 3 new Fez routes to Bremen, Munich Memmingen and Seville, 2 new Rabat and Tangiers routes to Eindhoven and 68 routes in total, which will deliver 3.1m customers p.a. as we grow our Moroccan traffic. These new routes will go on sale on the Ryanair website tomorrow as we continue to grow our Moroccan traffic, tourism and jobs, underlining our commitment to Morocco.

We are also pleased to report record bookings on our Morocco summer 2017 schedule and Morocco customers and visitors can look forward to even lower fares so there’s never been a better time to book a low fare flight on Ryanair. We urge all customers who wish to book their holidays to do so now on the Ryanair.com website or mobile app, where they can avail of the lowest fare air travel to and from Morocco.

To celebrate the launch of our Moroccan winter 2017 schedule we are releasing seats for sale across our European network from just 109 Dhs, which are available for booking until midnight Monday (6 Mar). Since these amazing low prices will be snapped up quickly, customers should log onto www.ryanair.com and avoid missing out.”

Zdroj: Ryanair

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?