Ryanair obmedzí lety do Maďarska v reakcii na kroky maďarskej vlády

By: Juanedc - CC BY 2.0

Šéf Ryanairu, Michael O’Leary, oznámil na tlačovej konferencii v Budapešti obmedzenie letov do Maďarska v súvislosti s krokmi vlády Viktora Orbána smerom k leteckým spoločnostiam.

Podľa vyhlásenia aerolinka zruší 8 z 53 liniek do Budapešti a na 7 zníži frekvenciu letov. Túto informáciu sme vám priniesli už niekoľko týždňov dozadu. Novinkou je však aj oznámenie o zrušení plánovaného spustenia 10 nových liniek do hlavného mesta Maďarska.

„Tieto plány teraz padli na oltár rozhodnutia maďarskej vlády uvaliť absurdnú a idiotskú daň z nadmerných ziskov na odvetvie leteckej dopravy, ktoré vykazuje rekordné straty,“ povedal O’Leary.

Spor Ryanairu s maďarskou vládou prebieha už od júla, kedy v Maďarsku prijali zákony, ktoré mali priniesť dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu krajiny, z ktorých sa rozhodli financovať sociálne protiinflačné opatrenia.

Nazvané boli ako „dane z nadmerných ziskov“, no pri leteckých spoločnostiach sa musela platiť špeciálna daň či je spoločnosť v zisku či v strate. Za každého pasažiera, ktorý odletí z Maďarského letiska musela aerolinka zaplatiť maďarskej vláde 10€(v niektorých prípadoch až 25€).

Daň sa týkala aj leteniek, ktoré už boli predané – preto si Ryanair vypýtal zaplatenie tejto dane od pasažierov, ktorí z Budapešti plánovali letieť a letenky už mali zakúpené.

S tým nesúhlasili maďarské štátne orgány, ktoré udelili Ryanairu pokutu viac ako 750 000€. Najväčšia európska aerolinka na to zareagovala rušením letov do Maďarska.

Zdroj: https://bit.ly/3RYYMDF

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.1 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?