ROZHOVOR s Miňom Debnárom: „Reputácia znamená všetko. Zlá reklama sa nesie rýchlo – Slovensko je malé.“

Na dobrých fotografov a kameramanov máme na Slovensku šťastie. Miňo Debnár je podľa nás jedným z nich, ktorý okrem iného zverejňuje aj svoje fotky z ciest po celom svete. Dnes sme ho pre vás vyspovedali a okrem svojich cestovateľských zážitkov nám porozprával aj o tom, ako sa môže na Slovensku uživiť fotograf freelancer.

Ahoj Miňo. Na úvod sa nám predstav, povedz nám niečo o sebe a o tom kedy ťa „chytilo“ cestovanie a ako si sa ku nemu dostal.

Ahojte, som Miňo Debnár a som freelance fotograf a kameraman z Bratislavy. Na ten moment, kedy ma cestovanie úplne pohltilo si presne pamätám. Bolo krásne nedeľné ráno a ja som sa vracal z Elámu, kde som fotil akciu. Unavený, zničený a príjemne naladený som si ľahol do postele s pocitom, že do 5 minút určite zaspím. Zrazu mi zavolal kamarát. Že sa ani nemusím zakrývať perinou. Vyrážame totiž do Prahy – a stopom. Po pár sekundách váhania a podvedomého hľadania výhovorky prehovoril vo mne duch po dobrodružstve. Idem.

Ktoré krajiny si počas svojho života prešiel?

Miesta, ktoré sa mi zatiaľ podarilo navštíviť: India, Island, Maroko, New York, Paríž, Londýn, Benátky, Srí Lanka, Mexiko.

Kedy si navštívil Island? Posledné roky v tejto ostrovnej krajine pomaly exponenciálne pribúda množstvo turistov. Ako to bolo v tvojom prípade? 

Island som navštívil v 2015 a tento rok sa tam chystám zas. Vtedy sa mi podarilo spraviť kopec dobrých fotiek. Tento krát by som chcel natočiť fajnové video. Island je brutálny, určite sa ho oplatí vidieť aj viac krát. Počas mojej cesty som nemal pocit, že by tých turistov tam bolo neúrekom. Možno aj preto, že Island je krajina s malým počtom obyvateľov. Boli situácie, keď sme boli široko ďaleko sami.

Ktorá z nich ťa zaujala najviac? A prečo? A naopak, sklamala ťa niektorá z krajín v ktorej si bol?

Cestovanie riešim spravidla na vlastnú päsť. Kedže fotím a natáčam, najviac ma vizuálne zaujala India, Srí Lanka a Maroko. V Indii stačilo iba výjsť na ulicu a ocitli sme sa uprostred diania. Na rohu ulice boli kravy, ktoré vyjedali z miestnych odpadkov. Autá tu obiehali rikša vodičov, ktorí vyzerali ako z 19 storočia. Na druhej strane ulice vychádzala para z miestnych reštauráciach. Všade navôkol sa niečo dialo. Niečo obyčajné a pritom tak odlišné od sitácií, ktoré my tu zažívame na Slovensku.

Ako sa ti páčilo v Maroku? Stretávame sa často krát s (pochopiteľnými) obavami ľudí, či je bezpečné cestovať na severozápad Afriky. Akí sú ľudia v tejto časti sveta?

Maroko ma očarilo. Kľudná krajina plná krásy, nádhernej architektúry. Ľudia možno nie sú takí vysmiati ako v Indii alebo na Srí Lanke, ale boli milí. Nechceli sa ale moc fotiť  :D. Leteli sme low-costovo, na vlastnú päsť, na letisku požičali Daciu Duster a hor sa do Sahary. Navštívili sme modré mesto – Chefchaouen, Fez – meste, ktoré je známe spracovaním a výrobou výrobkov z kože či spali sme pod hviezdami na púšti… No, čo Vám poviem, dobrodružstvo ako z Aladina.

Patríš skôr k low-cost cestovateľom alebo keď už niekam ideš tak príliš nešetríš? Koľko ťa stojí samotné cestovanie? Povedzme taký výlet do Londýna či Paríža a následne výdavky na tie vzdialenejšie destinácie ako Srí Lanka či Mexiko.

Patrím k low-cost cestovateľom ale rozhodne neberiem so sebou konzervy s jedlom, len aby som ušetril za každú cenu J. Vačšinou šetrím na ubytovaní a doprave. To, čo ušetrím, zase viem minúť na atrakciách, výletoch, vstupoch a prenájom motorky/auta.

Kratšie cesty sú vždy drahšie v prepočte na deň. Povedzme, že 6 dní v Paríži stojí 350e vrátane letenky – cez vás, ubytovania (AirBnB), nákup potravín a varenie, doprava atď…

Na Srí Lanke som bol mesiac a celé ma to vyšlo okolo 1300eur. Víza, letenky (zase cez vás J), skútre, jedlo v reštauráciach, transport, suveníry, vstupy atď..

Ázia je celkovo cenovo dostupnejšia. Čím dlhší pobyt, tým lacnejšie sú náklady v prepočte na deň.

Máš nejakú historku z cestovania, na ktorú rád spomínaš a rád by si nám ju porozprával?

Islandské dobrodužstvo sa začalo v aute, ktorým sme išli z Bratislavy na letisko do Prahy. Asi 150 km od letiska nám spadol výfuk na aute, šúchal sa po asfalte a horúce iskry nám prepálili nádrž. Je krátko po polnoci, štyria chalani pripravení o 5 hodín letieť na Island a auto, ktorému vytekala nafta prúdom. Sen o Islande bol na pokraji rozplynutia. Nestratili sme duchaprítomnosť a paniku sme vymenili za organizovanú spoluprácu. Diery sme zapchali šrobmi ktoré sme našli v aute, výfuk sme improvizovane priviazali o spodok auta a podarilo sa nám zaparkovať na ulici kúsok od pražského letiska. Cestou naspať sme sa zastavili v OBI, kúpili epoxidové lepidlo a dorazili sme na tom aute naspať do Bratislavy

Aké budú tvoje najbližšie cestovateľské destinácie, z ktorých môžeme očakávať fotky?

Island v polovici októbra. Chcel by som navštíviť ešte sever Indie. Kashmir napríklad. Poprípade nejaké súostrovie, Filipíny alebo Indonéziu.

Počas svojho cestovania robíš úžasné fotky. Ako dlho sa tomu venuješ? A kde si vedia všetci pozrieť tvoje práce?

Ďakujem. Začalo to asi pred 10 rokmi. Začal som na strednej škole – ako samouk a počas výsky mi to tvorilo nejaký príjem. Momentálne ma to živí. Moje práce možete vidiet na mojom novom webe: www.minodebnar.com a samozrejme socialne siete : https://www.facebook.com/minodebnarvisuals/
https://www.instagram.com/minodebnar/

Videl som viacero tvojich cestovateľských fotiek, no na videá z ciest som nenarazil. Plánuješ niekedy svoje cesty aj natáčať a následne vypustiť nejaké to video?

Obuvník chodí bosý a krajčír nahý. Viac ako rok mi trvalo, kým som dal dokopy web s mojimi fotkami, kedže fotím a natáčam aj komerčne (živí ma to) moje osobné projekty idú bokom. Zdokonaľujem sa v edite. Momentálne najbližšie mesiace chcem zostrihať zopár travel videí a hodiť na youtube. Mám toho natočeného naozaj veľa J. 

Nelezie ľuďom naokolo s ktorými cestuješ, že niekedy trávite na jednom mieste viac času len kvôli tomu, aby si spravil čo najlepší záber?

Lezie. Niekedy. Ale vačšinou cestujem s ľudmi, ktorí tiež fotia alebo majú k tomu tiež pozitívny vzťah.

Aké sú možnosti príjmu pre freelance fotografa na Slovensku? Funguješ na tom, že máš vybudovanú dobrú povesť a portfólio a klienti sa ti už ozývajú sami? Alebo dá sa zarobiť aj na rôznych internetových službách ako sú napríklad fotobanky?

Reputácia znamená všetko. Mať dobrú povesť a online portfólio je kľúčové.  Mám zopár stálych klientov, pre ktorých natáčam a fotím. Vačšinou sú to firmy a reklamky. Vo svojom voľnom čase často cestujem. experimentujem a riskujem. Pri platených zákazkach si nemôžem dovoliť skúsiť niečo nové. Keby to nevyšlo, prišiel by som o klienta. Zlá reklama sa nesie rýchlo. Slovensko je malé. Fotobanky som ešte neskúšal.

Mal by si nejaké rady pre začínajúcich fotografov, ktorí sa taktiež snažia počas svojich ciest robiť čo najlepšie fotky?

Čo sa týka tej technickej stránky, treba poznať svoju techniku. Svoj foťák, objektívy a príslušenstvo. Veľa krát som na vlastnej koži zažil, že nastal moment ako z National Geographic ale fotka sa nemusela vôbec podariť, keby som nevedel kde nastaviť ISO .

Povedzme, že by som sa chcel začať venovať fotografovaniu, ale nikdy som s tým nemal príliš veľké skúsenosti. Do akej techniky by si mi odporučil investovať?

Veľa začínajúcich ľudí si myslí, že keď si kúpi najlepší foták automaticky aj jeho fotky budú perfektné. Opak je pravdou. Rozhodne by som nekupoval novú techniku. Na bazároch vieš kúpiť veľmi dobrú a málo opotrebovanú techniku za polovicu ceny oproti novej. Zvyšok penazí by som vrazil do učenia. Kurzy, tutoriály, knihy, workshopy. Dá ti to oveľa viac.

Ak si kúpiš amatérsku triedu, časom ju prerastieš a budes potrebovať niečo lepšie. Tie prvé mesiace a roky by som bral ako testovaciu fázu. Až potom by som do toho vrazil tisíce J. 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Avatar
Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.