Koncom júla sme posielali Ministerstvu zahraničných vecí niekoľko otázok na situáciu vo viacerých krajinách. Okrem telefonického kontaktu sme ich kontaktovali aj mailom. Prinášame vám teda, odpovede, ktoré nám dnes prišli. Hovorí sa v nich napríklad o tom, že krajiny ako Švédsko, Portugalsko, Gruzínsko, Kanada či Thajsko sú ministerstvom zahraničných vecí zvažované na pridanie do zoznamu menej rizikových krajín. Naopak sú tu krajiny, ktoré by zo zoznamu mohli byť vyškrtnuté. Ako však niekoľkokrát zdôraznili – konečné slovo však na epidemiológoch a konzíliu odborníkov.
V mene štátneho tajomníka Martina Klusa odpovedal Mgr. Matúš Dávid z jeho kancelárie.
V Španielsku sa situácia zhoršuje. Viaceré zdroje uvádzajú denný nárast okolo 1 000 až 2 615 prípadov (Worldmeter, Reuters). Máte nejaké oficiálne údaje priamo od Španielska? Ako vidíte aktuálnu situáciu v Španielsku? Myslíte si, že od cca 1.8. zaradíme Španielsko opäť na zoznam rizikových krajín?
Oficiálnymi, denne aktualizovanými údajmi o počte nových nakazených v Španielsku MZVEZ SR nedisponuje. Naši kolegovia a kolegyne na zastupiteľskom úrade v Madride, ale aj my tu na rezorte diplomacie v Bratislave, však situáciu pozorne sledujeme a pravidelne vyhodnocujeme, keďže okrem iného je našou úlohou vydávať cestovné odporúčanie. Sme teda pripravení poskytnúť občanom aktuálne informácie či pomoc v otázkach cestovania, rovnako tak naši kolegovia na veľvyslanectvách v danej krajine.
Aktuálne informácie o cestovných opatreniach či podmienkach vstupu do Španielska a návratu z tejto krajiny nájdete aj na tomto odkaze webovej stránky MZVEZ SR. Naozaj odporúčam pozrieť si, informácie sú tam napísané jednoducho a zrozumiteľne.
O Španielsku som nedávno informoval aj na sociálnej sieti Facebook.
Sledujeme, že nakazených pribúda najmä v Madride a v Katalánsku, vrátane Barcelony. To sú koronavírusom najviac postihnuté regióny Španielska. Úrady tam sprísňujú opatrenia – napríklad zavádzajú povinné nosenie rúška v interiéri aj v exteriéri. Niektoré európske štáty už vydali varovania pred cestou do Španielska. Nemecko neodporúča chodiť do troch oblastí na severovýchode Španielska – Aragónska, Navarry a Katalánska. Veľká Británia zas vydala varovanie pred vycestovaním aj na španielske ostrovy a zaviedla 14-dňovú karanténu pre ľudí vracajúcich sa zo Španielska.
Na slovenskej „cestovateľskej korona mape“, platnej od 20. júla, je Španielsko naďalej označené ako „zelená“, teda tzv. bezpečná krajina. V súčasnosti tam môžete voľne pricestovať a aj sa odtiaľ vrátiť bez toho, že by ste potrebovali negatívny test na COVID-19 alebo museli ísť do domácej izolácie. Zároveň sa však nemôžeme tváriť, že sa nič nedeje. Čísla hovoria jasne. Situácia v Španielsku sa výrazne zhoršila a v niektorých ukazovateľoch je dokonca horšia ako v Bulharsku či vo Švédsku (ktoré sú na našej mape označené ako „červené“, teda rizikové). Dôkaz v podobe aktuálnych údajov nájdete v anglickom jazyku na tomto odkaze.
Aj keď nás španielske úrady ubezpečujú, že ohniská nákazy sú lokalizované a majú ich pod kontrolou, osobne odporúčam občanom SR aby veľmi dôkladne zvážili dovolenku v Španielsku. Bohužiaľ, tzv. “bulharský scenár” zo začiatku júla, kedy dovolenkári cestovali do ”zelenej” a vracali sa z “červenej” krajiny, nie je vylúčený.
Na Kanárskych ostrovoch či na Malorke je situácia, aspoň podľa aktuálnych údajov, lepšia. Osobne sa teda prihováram za to, aby sme v prípade zavádzania nových cestovných obmedzení vyčlenili niektoré obľúbené turistické destinácie a ak tam bude situácia priaznivá, ponechali tieto oblasti na „zelenom“ zozname. Nie som za plošné opatrenia, keď nie sú naozaj nevyhnutné. Ak už má dôjsť k zvýšeným výstrahám, tak preferujeme regionálny prístup, ktorý je v prípade veľkých krajín akou je Španielsko viac férový.
To je však len moje „odporúčanie“. O zozname krajín nerozhodujú diplomati ani politici a všetko bude závisieť od vyhodnotenia situácie odborníkmi. Tak ako doteraz, aj v tomto prípade bude mať posledné slovo konzílium epidemiológov. Zasadne pravdepodobne prvý augustový týždeň a rozhodne, či niektoré krajiny vylúčime z nášho „zeleného“ zoznamu. Dovtedy sa musíme mať na pozore.
Nové cestovné odporúčanie:
Vo vzťahu k územiam Sliezskeho veľkovojvodstva v Poľsku, Sliezska a hlavného mesta Prahy v Českej republike, Záhrebu a Vukovarsko-sriemskej župy v Chorvátsku a Katalánsku, Aragónsku a Navarro v Španielsku zostáva platné odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania (2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do niektorých častí krajiny).
Celé aktuálne cestovné odporúčanie MZVEZ SR si môžete prečítať tu
Situácia v Portugalsku sa zlepšuje a posledné dni je tam denne okolo 127-250 prípadov. Na Azorských ostrovoch testujú každého, kto príde, aktuálne tam majú 8 aktívnych prípadov, z toho 6 na hlavnom ostrove, ktorý je rozlohou 2x väčší ako Bratislava. Aký máte názor na to, že by autonómne ostrovy Portugalska boli zaradené na náš zelený zoznam – Azory a Madeira? Rokujete s portugalskou stranou a posielajú vám nejaké aktuálne informácie? Predsa len, Portugalsko patrí aktuálne medzi málo krajín, ktoré v rámci EÚ nemáme zaradené na zelený zoznam, pritom tá situácia tam nie je taká zlá ako v iných krajinách.
Neprebiehajú žiadne rokovania medzi Slovenskom a Portugalskom ohľadom prípadného otvorenia hraníc či zaradenia krajiny na zoznam tzv. bezpečných krajín. Samozrejme, ak by to epidemiologická situácia a dáta umožňovali, je na mieste zvážiť uvoľnenie opatrení a zaradenie krajiny či jej častí na zoznam tzv. bezpečných krajín, a to v záujme odbremenenia občanov od nadbytočných obmedzení, ako aj v záujme podpory cestovného ruchu.
Inými slovami, pod tlakom aktuálnych čísiel je na preradenie hodné aj napríklad Švédsko aj Portugalsko. Aktuálne prírastky (napríklad za posledných 14 dní, čo je smerodajný údaj) nájdete tu.
Aj v tejto súvislosti však môžem len zopakovať, že o zozname tzv. bezpečných či menej rizikových krajínrozhodujú odborníci – epidemiológoviaa príslušné orgány verejného zdravia ( u nás http://www.uvzsr.sk/ ), ktoré ich pravidelne aktualizujú a vyhodnocujú dopad uvoľnenia hygienických režimov pri cestovaní. O zozname krajín nerozhodujú diplomati ani politici a všetko bude závisieť od vyhodnotenia situácie epidemiológmi.
Taktiež treba pripomenúť, že pre krajiny, akou je v súčasnosti aj Portugalsko, platí aktuálne stále ešte odporúčanie MZVEZ SR necestovať. Celé aktuálne cestovné odporúčanie MZVEZ SR si môžete prečítať tu
Aktuálne informácie o cestovných opatreniach či podmienkach vstupu do Portugalska a návratu z tejto krajiny nájdete aj na tomto odkaze webovej stránky MZVEZ SR.
Chorvátsko. Ak by sme mali porovnať počet obyvateľov vs. počet nových prípadov za deň v Chorvátsku a v Portugalsku, dostali by sme výsledok, že tie čísla sú dosť podobné, resp. Portugalsko dokonca aj lepšie. Ako to vidíte s tým Chorvátskom? Pomerne často sa tam objavuje okolo 100 prípadov za deň, čo je celkom dosť na krajinu s viac ako 4 mil. obyvateľov. Budú sa robiť nejaké špeciálne mapy s miestami, že po príchode zo Záhrebu napríklad ľudia musia byť v karanténe a zo Splitu nie?
Pozorne sledujeme a pravidelne vyhodnocujeme aj vývoj situácie v Chorvátsku, a to aj v súčinnosti s našimi diplomatmi na zastupiteľskom úrade v Záhrebe.
Taktiež sledujeme nárast aktívnych prípadov nákazy v Chorvátsku a predpokladáme, že na najbližšom zasadnutí (malo by byť niekedy počas prvého augustového týždňa) sa tým bude zaoberať aj konzílium epidemiológov. Predpokladáme, že tak ako minule, aj teraz budeme na rokovaní konzília prítomní aj my za rezort diplomacie. Nateraz neuvažujeme o tvorbe špeciálnych cestovateľských máp. Osobne sa však aj v tomto prípade prihováram za to, aby sme v prípade zavádzania nových cestovných obmedzení vyčlenili niektoré obľúbené turistické destinácie a ak tam bude situácia priaznivá, ponechali tieto oblasti na „zelenom“ zozname. Nie som za plošné opatrenia, keď nie sú naozaj nevyhnutné. Aj tu platí, že ak už má dôjsť k zvýšeným výstrahám, tak preferujeme regionálny prístup, teda niektoré oblasti.
V súčasnosti je Chorvátsko na slovenskej „cestovateľskej mape“ stále označené ako „zelená“, teda tzv. bezpečná, menej riziková krajina. Pri návrate občania nemusia ísť ani do domácej izolácie a ani nemusia predložiť negatívny test na COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky však odporúča občanom, ktorí sa nachádzajú na území Chorvátska dbať na zvýšenú opatrnosť a priebežne sledovať opatrenia zavedené v oblasti epidemiologickej, karanténnej, bezpečnostnej a dopravnej. Celé aktuálne cestovné odporúčanie MZVEZ SR si môžete prečítať tu
Pozor – Vo vzťahu k územiu Záhrebu a Vukovarsko-sriemskej župy v Chorvátsku zostáva platné odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania (2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do niektorých častí krajiny). Aktuálne informácie o cestovných opatreniach či podmienkach vstupu do Chorvátska a návratu z tejto krajiny nájdete aj na tomto odkaze webovej stránky MZVEZ SR.
Česko. Malo by mimoriadne zasadať konzílium odborníkov vzhľadom na aktuálnu situáciu v Česku? Alebo si skôr myslíte, že by sme nejaké opatrenia voči Česku mali prijať až v tom našom pravidelnom dátume – po dvoch týždňoch, takže cca od 1.8? Majú podľa vás ľudia rušiť dovolenky v Česku? Prípadne ak áno, ktoré oblasti považujete za najviac rizikové?
O tom, či by malo mimoriadne zasadať konzílium odborníkov, nerozhoduje MZVEZ SR, je to na rozhodnutí konzília epidemiológov, ktoré je poradným orgánom predsedu vlády SR. Situáciu v Česku pozorne sledujeme a vyhodnocujeme a určite sa ňou bude zaoberať konzílium (a my za rezort diplomacie tiež) na najbližšom riadnom zasadnutí.
Ľudia v súčasnosti rozhodne nemusia rušiť plánované cesty do Českej republiky. Vyzývame však na zvýšenú ostražitosť a opatrnosť a dodržiavanie hygienických predpisov.
Česko, ako nám najbližšia krajina, je naďalej, prakticky už od júnovej návštevy pána premiéra Igora Matoviča a následného rozhodnutia našich epidemiológov, na našej „cestovateľskej“ mape „zelené“. Je teda na zozname tzv. bezpečných krajín, menej rizikových. Rovnako vnímajú Česi nás, Slovensko. V praxi to znamená, že je medzi SR a ČR voľný pohyb osôb, bez obmedzení. Vychádzajúc z aktuálneho Cestovného odporúčania MZVEZ SR (dostupné tu ) však vo vzťahu k územiu Sliezska a hlavného mesta Prahy v Českej republike zostáva platné odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania (2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do niektorých častí krajiny).
MZVEZ SR však vydáva cestovné odporúčanie, a teda to nič nemení na tom, že medzi SR a ČR je voľný pohyb osôb a pri návrate z ČR nemusíte ukazovať negatívny test na COVID-19 ani ísť do domácej izolácie. Všetky ďalšie podrobnosti, vždy aktuálne informácie od našich kolegov a kolegýň z veľvyslanectva v Prahe, nájdete aj na tejto webovej stránke
Samozrejme, epidemiologickú situáciu nielen doma, na Slovensku, ale aj u našich susedov, pravidelne sledujeme a vyhodnocujeme. Konečné slovo majú vždy odborníci – epidemiológovia. Pozorne v tejto súvislosti sledujeme aj vývoj situácie v Českej republike, nateraz sa však nezavádzajú žiadne nové opatrenia vo vzťahu k cestovaniu do Česka a späť.
BONUSOVÁ OTÁZKA: Z vášho osobného pohľadu, ktoré krajiny by mohli byť odstránené zo zoznamu bezpečných krajín a ktoré naopak pridané? Aj mimo EÚ.
Pod tlakom aktuálnych čísiel je na preradenie hodné aj Švédsko aj Portugalsko. Z tretích krajín preferujeme Gruzínsko, Thajsko a možno aj Kanadu a Tunisko.
Ale ako som už uviedol, o zozname bezpečných krajín rozhodujú odborníci – epidemiológovia a príslušné orgány verejného zdravia ( u nás http://www.uvzsr.sk/ ), ktoré ich pravidelne aktualizujú a vyhodnocujú dopad uvoľnenia hygienických režimov pri cestovaní. O zozname krajín nerozhodujú diplomati ani politici a všetko bude závisieť od vyhodnotenia situácie epidemiológmi.
Keď sa však najbližšie zídeme na rokovaní konzília odborníkov, určite sa budeme pýtať napríklad na situácia v krajinách, ktoré v minulosti boli na našom „zelenom“ zozname, ale z neho vypadli, ako napríklad Čierna hora, tiež obľúbená aj medzi slovenskými turistami. V Bulharsku, vidíme, že je situácia naďalej zlá.
A tiež sa budeme zaujímať o epidemiologický pohľad na vývoj v krajinách, kde je aj teraz veľký počet Slovákov, teda najmä Chorvátsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko alebo Grécko.
Veľmi pozorne sledujeme, ako sa situácia v jednotlivých krajinách vyvíja a podľa toho bude rezort diplomacie, v nadväznosti na rozhodnutie epidemiológov, upravovať aj Cestovné odporúčanie MZVEZ SR pre občanov.
Ďakujeme kancelárii Martina Klusa za odpovede. Otázky poslal Lukáš Chovan