Romantika v Benátkach a 9 krásnych pamiatok, ktoré musíte vidieť

most Rialto benátky
Most Rialto

Jedným z najkrajších a určite najromantickejších miest Talianska sú nepochybne Benátky. Sú hlavným mestom severotalianskeho regiónu Benátsko, ktorý sa rozprestiera na siedmich štvorcových kilometroch. Benátky sú tiež nazývané kráľovnou Jadranského mora a vyslúžili si miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, aké pamiatky v sebe Benátky ukrývajú.

Desať tipov pre pohodovú návštevu Benátok bez stresu

Ako sa dostať do Benátok?

Do Benátok môžete letieť priamo z Budapešti – a to na letisko Treviso, z ktorého sa za niečo vyše hodinu dopravíte do centra mesta. Ďalšou možnosťou je letieť z Bratislavy či Viedne do Bologne, odkiaľ to do Benátok trvá niečo cez hodinu a pol. Všetky tieto lety prevádzkuje spoločnosť Ryanair.

Ak máte viac času, do Benátok sa môžete dopraviť pohodlne aj autom – z Bratislavy to zvládnete za cca 7 hodín.


1. Bazilika svätého Marka

Táto sakrálna stavba tvorí dominantu turistiky v Benátkach a nachádza sa na rovnomennom Námestí svätého Marka, známom aj ako „salón sveta“. Bazilika tu stojí už od roku 828, no požiar v roku 976 si vyžiadal jej úplnú prestavbu, kedy dostala podobu, akú môžeme vidieť aj dnes.

Stavba oplýva bohatstvom architektonických detailov. Kvetinová brána zdobená reliéfmi s rastlinnými motívmi, krásne mozaiky od podlahy až po strop tvorené známymi umelcami zachytávajúce výjavy z biblie či mohutné mramorové stĺpy a orientálne podlahy – to je len zlomok z toho, čo ponúka interiér tejto nádhernej baziliky. Námestie odporúčame navštíviť vo večerných hodinách, kedy tam nie je toľko ľudí a môžete si vychutnať pohľad na vysvietenú baziliku. Ak sa chystáte aj dnu, privstanťe si radšej a zájdite sem skoro ráno (prvý vstup je o 9:30).

benátky
Bazilika svätého Marka

2. Canal Grande

Canal Grande je hlavnou dopravnou tepnou Benátok. Tento kanál je najhlbším kanálom Benátok a je to bývalé koryto rieky Brenta. Kanál má tvar písmena S a pretína mesto od hlavnej železničnej stanice na severozápade k Punta della Salute na juhozápadnom výbežku Benátok.

Napriek dĺžke viac ako štyri kilometre ho preklenujú len tri mosty, ktoré sú pri stanici, pri obrazovej galérii a v strednej časti je to zas najznámejší most Ponte de Rialto. Každý rok 21. novembra je cez Canal Grande vytvorený most z člnov, po ktorom prichádzajú do kostola Santa Maria della Salute pútnici na slávnosť, ako pamiatku na ústup epidémie moru.

benátky
Canal Grande

3. Ponte di Rialto

Spomínaný most Rialto (titulná fotky), vedúci cez Canal Grande, bol prvým mostom vedúcim ponad rieku Brenta. Bol tiež prvou možnosťou, ako prejsť suchou nohou na druhú stranu rieky. Most navrhol Antonio da Ponte a bol dokončený v roku 1591. Na oboch stranách mosta sú malé obchodíky, kde si každý turista príde na svoje. Najkrajší pohľad na most je z gondoly či vodného autobusu.

4. Dóžov palác

Tento palác sa nachádza na brehu veľkého kanála a je to najznámejšia budova Benátok, ktorá bola centrom kultúry, administratívy, súdnictva a aj samotného Dóžu. Palác je postavený v gotickom štýle, kde sa miešajú klasické gotické a byzantské prvky. Na prízemí sa nachádza stĺporadie, na ktorom stojí lodžia. Jeho pevné steny sú postavené nad lodžiou, a tak sa celý priestor otvára a presvetľuje. Celú budovu zdobia ornamenty a hlavný vchod, Porta Della Carta, bol vyzdobený Bartolomeom Bonom.

benátky dóžov palác
Dóžov palác

5. Teatro La Fenice

Z vonku možno nenápadná stavba, no v skutočnosti ide o najznámejšiu stavbu talianskej opery, dejisko mnohých premiér hraných najznámejšími umelcami – toto miesto nájdete práve v Benátkach. Ak ste milovníci divadla či opery, určite si nenechajte ujsť predstavenie v tomto nádhernom divadle, kde vás neohúria len herecké výkony, ale aj nádherné detaily interiéru.

6. Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Chrám sa týči na námestí Campo dei Frari v štvrti San Polo. Vďaka svojmu umeleckému bohatstvu a vďaka jedinečnosti štýlu svojich lomených oblúkov je jednou z najslávnejších benátskych stavebných pamiatok. Bol vystavaný rádom Františkánov, ktorí prišli do Benátok pomáhať chorým a chudobným. Kostol je svojou duchovnou hodnotou tesne spätý s bohatou históriou mesta a jeho návšteva rozhodne nesklame žiadneho milovníka architektúry či umenia. Nachádzajú sa tu hrobky slávnych, no i známe umelecké diela ako napríklad plátno od Belliniho Madonna s dieťaťom a svätými.

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari benátky
Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari

7. San Giorgio Maggiore (ostrov)

Neďaleko od námestia svätého Marka sa nachádza ostrov San Giorgo Maggiore. Dejiny má tesne späté s Benátkami. V roku 982 tu založili benediktínsky Kláštor svätého Juraja. V 11. storočí bol ku kláštoru pristavaný kostol rovnakého zasvätenia, no v roku 1223 boli budovy zničené zemetrasením. Stavby boli znovupostavené a kostol dostal dnešnú podobu v druhej polovici 16. storočia. Jeho vysokú vežu krásne vidno z pobrežia Benátok.

San Giorgio Maggiore benátky 8. Carnevale di Venezia

Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval, ktorého centrom diania je námestie sv. Marka, každoročne láka na 10 dní do Benátok státisíce turistov. Slovo karneval pochádza z talianskeho „carne levare“, čo znamená odoprieť si mäso a preto sa karneval koná v období pred 40-dňovým pôstom. Dôležitú úlohu zohrávajú masky, pod ktorými sa schovajú sociálne rozdiely a ľudia sa tak zabavia ako rovnocenní. V tomto období sa všetky sály zaplnia zabávajúcimi sa (či už miestnymi alebo turistami) v rôznych maskách, ktoré sa dajú zakúpiť bez problémov v meste.

benátsky karneval
Prepracované masky sú na Benátskom karnevale samozrejmosťou

9. Benátske Gondoly

Typický obraz Benátok – zamilovaný pár na loďke túliaci sa k sebe zatiaľ čo im gondoliar spríjemňuje atmosféru pomalou romantickou talianskou piesňou. Ak sa tešíte najviac na túto atrakciu, pripravte sa na pomerne drahú plavbu, pretože cena za loďku sa pohybuje okolo 100€. Ak ste však ochotní obetovať kus romantiky, môžete sa na loďke zviesť s viacerými turistami, čím sa cena výrazne zníži. Ďalšou možnosťou dopravy v Benátkach sú takzvané vaporetto (vodné autobusy), či traghetti –lode podobné gondolám, na ktorých sa síce musí stáť, no za jazdu neminiete viac ako 3€.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 20

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?