Benátky: najkrajšie miesta, atrakcie a tipy pre toto romatnické talianske mesto

most Rialto benátky
Most Rialto

Jedným z najkrajších a určite najromantickejších miest Talianska sú nepochybne Benátky. Sú hlavným mestom severotalianskeho regiónu Benátsko, ktorý sa rozprestiera na siedmich štvorcových kilometroch. Benátky sú tiež nazývané kráľovnou Jadranského mora a vyslúžili si miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, aké pamiatky v sebe Benátky ukrývajú.

Ako sa dostať do Benátok?

Do Benátok môžete letieť priamo z Budapešti – a to na letisko Treviso, z ktorého sa za niečo vyše hodinu dopravíte do centra mesta. Ďalšou možnosťou je letieť z Bratislavy či Viedne do Bologne, odkiaľ to do Benátok trvá niečo cez hodinu a pol. Všetky tieto lety prevádzkuje spoločnosť Ryanair.

Ak máte viac času, do Benátok sa môžete dopraviť pohodlne aj autom – z Bratislavy to zvládnete za cca 7 hodín.


Top miesta, ktoré musíte v Benátkach vidieť:

1. Bazilika svätého Marka

Táto sakrálna stavba tvorí dominantu turistiky v Benátkach a nachádza sa na rovnomennom Námestí svätého Marka, známom aj ako „salón sveta“. Bazilika tu stojí už od roku 828, no požiar v roku 976 si vyžiadal jej úplnú prestavbu, kedy dostala podobu, akú môžeme vidieť aj dnes.

Stavba oplýva bohatstvom architektonických detailov. Kvetinová brána zdobená reliéfmi s rastlinnými motívmi, krásne mozaiky od podlahy až po strop tvorené známymi umelcami zachytávajúce výjavy z biblie či mohutné mramorové stĺpy a orientálne podlahy – to je len zlomok z toho, čo ponúka interiér tejto nádhernej baziliky. Námestie odporúčame navštíviť vo večerných hodinách, kedy tam nie je toľko ľudí a môžete si vychutnať pohľad na vysvietenú baziliku. Ak sa chystáte aj dnu, privstanťe si radšej a zájdite sem skoro ráno (prvý vstup je o 9:30).

benátky
Bazilika svätého Marka

2. Canal Grande

Canal Grande je hlavnou dopravnou tepnou Benátok. Tento kanál je najhlbším kanálom Benátok a je to bývalé koryto rieky Brenta. Kanál má tvar písmena S a pretína mesto od hlavnej železničnej stanice na severozápade k Punta della Salute na juhozápadnom výbežku Benátok.

Napriek dĺžke viac ako štyri kilometre ho preklenujú len tri mosty, ktoré sú pri stanici, pri obrazovej galérii a v strednej časti je to zas najznámejší most Ponte de Rialto. Každý rok 21. novembra je cez Canal Grande vytvorený most z člnov, po ktorom prichádzajú do kostola Santa Maria della Salute pútnici na slávnosť, ako pamiatku na ústup epidémie moru.

benátky
Canal Grande

3. Ponte di Rialto

Spomínaný most Rialto (titulná fotky), vedúci cez Canal Grande, bol prvým mostom vedúcim ponad rieku Brenta. Bol tiež prvou možnosťou, ako prejsť suchou nohou na druhú stranu rieky. Most navrhol Antonio da Ponte a bol dokončený v roku 1591. Na oboch stranách mosta sú malé obchodíky, kde si každý turista príde na svoje. Najkrajší pohľad na most je z gondoly či vodného autobusu.

4. Dóžov palác

Tento palác sa nachádza na brehu veľkého kanála a je to najznámejšia budova Benátok, ktorá bola centrom kultúry, administratívy, súdnictva a aj samotného Dóžu. Palác je postavený v gotickom štýle, kde sa miešajú klasické gotické a byzantské prvky. Na prízemí sa nachádza stĺporadie, na ktorom stojí lodžia. Jeho pevné steny sú postavené nad lodžiou, a tak sa celý priestor otvára a presvetľuje. Celú budovu zdobia ornamenty a hlavný vchod, Porta Della Carta, bol vyzdobený Bartolomeom Bonom.

benátky dóžov palác
Dóžov palác

5. Teatro La Fenice

Z vonku možno nenápadná stavba, no v skutočnosti ide o najznámejšiu stavbu talianskej opery, dejisko mnohých premiér hraných najznámejšími umelcami – toto miesto nájdete práve v Benátkach. Ak ste milovníci divadla či opery, určite si nenechajte ujsť predstavenie v tomto nádhernom divadle, kde vás neohúria len herecké výkony, ale aj nádherné detaily interiéru.

6. Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Chrám sa týči na námestí Campo dei Frari v štvrti San Polo. Vďaka svojmu umeleckému bohatstvu a vďaka jedinečnosti štýlu svojich lomených oblúkov je jednou z najslávnejších benátskych stavebných pamiatok. Bol vystavaný rádom Františkánov, ktorí prišli do Benátok pomáhať chorým a chudobným. Kostol je svojou duchovnou hodnotou tesne spätý s bohatou históriou mesta a jeho návšteva rozhodne nesklame žiadneho milovníka architektúry či umenia. Nachádzajú sa tu hrobky slávnych, no i známe umelecké diela ako napríklad plátno od Belliniho Madonna s dieťaťom a svätými.

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari benátky
Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari

7. San Giorgio Maggiore (ostrov)

Neďaleko od námestia svätého Marka sa nachádza ostrov San Giorgo Maggiore. Dejiny má tesne späté s Benátkami. V roku 982 tu založili benediktínsky Kláštor svätého Juraja. V 11. storočí bol ku kláštoru pristavaný kostol rovnakého zasvätenia, no v roku 1223 boli budovy zničené zemetrasením. Stavby boli znovupostavené a kostol dostal dnešnú podobu v druhej polovici 16. storočia. Jeho vysokú vežu krásne vidno z pobrežia Benátok.

San Giorgio Maggiore benátky8. Carnevale di Venezia

Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval, ktorého centrom diania je námestie sv. Marka, každoročne láka na 10 dní do Benátok státisíce turistov. Slovo karneval pochádza z talianskeho „carne levare“, čo znamená odoprieť si mäso a preto sa karneval koná v období pred 40-dňovým pôstom. Dôležitú úlohu zohrávajú masky, pod ktorými sa schovajú sociálne rozdiely a ľudia sa tak zabavia ako rovnocenní. V tomto období sa všetky sály zaplnia zabávajúcimi sa (či už miestnymi alebo turistami) v rôznych maskách, ktoré sa dajú zakúpiť bez problémov v meste.

benátsky karneval
Prepracované masky sú na Benátskom karnevale samozrejmosťou

9. Benátske Gondoly

Typický obraz Benátok – zamilovaný pár na loďke túliaci sa k sebe zatiaľ čo im gondoliar spríjemňuje atmosféru pomalou romantickou talianskou piesňou. Ak sa tešíte najviac na túto atrakciu, pripravte sa na pomerne drahú plavbu, pretože cena za loďku sa pohybuje okolo 100€. Ak ste však ochotní obetovať kus romantiky, môžete sa na loďke zviesť s viacerými turistami, čím sa cena výrazne zníži. Ďalšou možnosťou dopravy v Benátkach sú takzvané vaporetto (vodné autobusy), či traghetti –lode podobné gondolám, na ktorých sa síce musí stáť, no za jazdu neminiete viac ako 3€.

10 tipov ako si užiť Benátky bez stresu – osobné skúsenosti

Benátky sú populárnou turistickou destináciou a mnohí by sa zhodli aj na tom, že možno je populárna až príliš. No napriek tomu, že počas leta do tohto mesta denne zavíta 60-tisíc turistov, Benátky si stále zachovávajú isté neopakovateľné čaro a svojskú atmosféru. Vidieť mesto, ktoré stojí celé vo vode, je predsa len niečo neobyčajné, a zrejme aj preto sa stále nachádzajú na zozname top destinácií mnohých cestovateľov. Dajú sa však zažiť aj bez toho, aby ste sa nervózne predierali davmi turistov a stáli dlhé hodiny v radoch na vyhliadku? Áno, len treba vedieť, ako na to.

Desať tipov, ktoré vám pomôžu vašu návštevu Benátok určite spríjemniť.

1. Necestujte sem v lete

Letné mesiace v Benátkach vedia byť aj voči trpezlivému návštevníkovi neúprosné. Ulice v meste, kde sa nenachádza žiadna zeleň, sa rozpália dobiela, vodné kanály zapáchajú a čo je najhoršie, celé mesto už od rána zahltia hordy turistov. Aj keď ste na davy zvyknutí, Benátky sú niečo extra, a preto je dobré sem vycestovať začiatkom jari alebo neskôr na jeseň, keď je počet turistov v uliciach znesiteľnejší. Svoje čaro však majú aj v zimných mesiacoch, i keď povahy citlivejšie na zimu určite studený vietor od mora nepoteší.

2. Rátajte s tým, že sa stratíte

Čaro Benátok nespočíva len vo vodných kanáloch pretínajúcich celé mesto, no najmä v úzkych uličkách, v ktorých sa viete celkom rýchlo stratiť. Netreba však zúfať a hneď vyťahovať mobily s navigáciou, lebo v benátskych uličkách sa naozaj stratiť chcete. Len tak nazriete za turistickú kulisu mimo hlavných ťahov, objavíte skutočnú atmosféru tohto mesta a zistíte, že Benátky skutočne majú aj nejakých tých stálych obyvateľov. Pri príprave časového harmonogramu prehliadky mesta si tak treba prihodiť zopár hodín na túlanie sa.

benátky
Bočné uličky majú svoje neopísateľné čaro

3. Nechajte sa odviezť

Pri tom všetkom túlaní vás celkom určite rozbolia nohy, a preto nerátajte s tým, že sa celé dni budete presúvať iba pešo. Využiť môžete široké možnosti vodnej dopravy, ktoré Benátky ponúkajú. Kúpte si za 20€ celodenný lístok na lodnú mhdčku vaporetto alebo si namiesto gondoly objednajte jazdu na menej známej topette, ktorá síce nie je tak romantická, no je oveľa lacnejšia a po meste vás povozí dlhšie.

Benátky
Pohľad na baziliku Santa Maria della Salute v Benátkach

4. Vykašlite sa na gondoly

Gondoly sú samozrejme symbolom Benátok, jazdu na ktorom chce zažiť každý turista. V “dopravnej špičke” preto namiesto romantickej plavby môžete ľahko za 80€ na pol hodinu zažiť akurát tak romantické státie v gondolovej kolóne.

Ak však trváte na tom, že sa chcete na gondole odviezť, urobte tak za súmraku, keď sa mesto kúpe v krásnom mäkkom svetle zapadajúceho slnka. Gondolieri si ešte neúčtujú drahšiu maržu za nočné jazdy a veľa turistov už na noc odišlo preč. Rýchlosť lodnej dopravy sa navyše zníži a vy si tak môžete skutočne užiť peknú jazdu po pomaly sa rozsvecujúcom meste bez toho, aby vám hneď za chrbtom vrčali dve vaporettá, ktoré nemajú kadiaľ prejsť.

most Rialto benátky
Most Rialto

5. Zostaňte na noc

Súmrak v Benátkach nie je vynikajúcim časom iba na jazdu gondolou, ale zároveň predstavuje ten magický okamih, kedy z mesta odchádzajú aj posledné jednodňové fakultatívne zájazdy naplnené turistami a Benátky sa konečne môžu aspoň trochu nadýchnuť. Ak si doprajete aspoň jednu noc priamo v meste, môžete sa tešiť na úplne iné Benátky, než ste cez deň zvyknutí. Určite to stojí za to.

Ak by ste radšej zavítali do Benátok na dlhšie, zvážte dostupnejšie ubytovanie v priľahlých oblastiach ako Marghera či Spinea. Nezobudíte sa síce priamo v Benátkach, no po krátkej jazde autobusom sa tam pohodlne dopravíte.

6. Privstaňte si

Vstať skoro a predbehnúť davy turistov pri vstupe na tie najpopulárnejšie atrakcie je univerzálnym pravidlom v každej frekventovanej destinácii, a pre Benátky to platí dvojnásobne. Keď už ste tu, tak by bol hriech vynechať Baziliku sv. Marka a námestie. Vstaňte však skôr, než do Benátok príde prvý autobus plný turistov a hneď zrána zamierte na Piazza San Marco. Odmenou vám nebudú len menšie rady pred vstupom, ale aj vitrážové mozaiky nádherne osvetlené prirodzeným svetlom začínajúceho dňa. Nemusíte sa ale báť, neposielame vás tam o siedmej. Prvý vstup do budovy je o 9:30.

Bazilika svätého Marka
Bazilika svätého Marka

7. Nejedzte na Piazza San Marco

Keď sa už budete nachádzať na tomto najznámejšom benátskom námestí, určite vás bude lákať nejaká tá kaviareň či reštaurácia, kde by ste si oddýchli, no nechajte si radšej zájsť chuť. Namiesto toho, aby vám zdvihol tlak účet, ktorý vám donesú za obyčajnú polievku, pohľadajte v bočných uličkách malé podniky, takzvané Bàcari, kde si kúpite malé (pred)jedlá cicheti. Sú to milé malé bary s jedinečnou atmosférou a navyše sú miestnou špecialitou, ktorú inde v Taliansku nenájdete.

talianske jedlo cicheti
Talianske „jednohubky“ cicheti

8. Zvoľte netypický výhľad

V zozname pamiatok, ktoré musíte v Benátkach určite navštíviť, nájdete často aj Campanile – zvonicu na Piazza San Marco. Za výhľadom však nemusíte ísť len sem. Ak sa chcete vyhnúť davom, zarezervujte si radšej vstup do Torre Dell’Orologio hneď vedľa Baziliky (17,50 € aj s výkladom o tom, akú dôležitú rolu v histórii Benátok táto stavba zohrala) alebo si urobte výlet ku kostolu na neďaleký ostrovček San Giorgio, odkiaľ tiež uvidíte celé Benátky ako na dlani.

9. Vynechajte Murano

Medzi populárne destinácie patrí aj ostrov Murano preslávený ručne vyrábanými dekoráciami zo skla. Je to špecialita regiónu Veneto, a aj keď tieto výrobky dostanete v každom prímorskom letovisku, mnoho turistov chce na vlastné oči vidieť milý ostrov, odkiaľ pochádzajú.

Ak však nie ste vysloveným milovníkom skla a aj tak si chcete z Benátok urobiť menší výlet, môžete zavítať radšej na blízky ostrov Burano. Je tam menší nátresk, dostanete sa sem tak isto ako na Murano (vaporettom) a výrobky zo skla tu nájdete samozrejme tiež. A ako bonus si urobíte peknú fotku pri farebných rybárskych domčekoch.

Burano. Ostrov pestrofarebných rybárskych domčekov a čipky

Burano
Farebné domčeky na ostrove Burano. Murano je zas preslávené kvôli sklárskej výrobe.

10. Zájdite si na Lido

V prípade, že vás sklo až tak nebaví a chcete z Benátok na chvíľku vypadnúť, vyberte sa na 20-minútovú jazdu vaporettom na blízky ostrov Lido, kde si môžete vyčistiť hlavu na pláži. Nájdete tu aj vodné kanály, takže ani nebudete mať pocit, že ste od tých Benátok ďaleko.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 42

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?