Romantika v Benátkach alebo 9 krásnych miest, ktoré musíte vidieť

By: Trish Hartmann - CC BY 2.0

Jedným z najkrajších a určite najromantickejších miest Talianska sú nepochybne Benátky. Sú hlavným mestom severotalianskeho regiónu Benátsko rozprestierajúcim sa na siedmych štvorcových kilometroch. Benátky sú tiež nazývané kráľovnou Jadranského mora a vyslúžili si miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO. Poďme sa teda spolu pozrieť vďaka čomu sú jedným z najnavštevovanejších miest v Taliansku.

1. Bazilika svätého Marka

Bazilika svätého Marka - letenkyzababku
By: Rodrigo SoldonCC BY 2.0

Táto sakrálna stavba tvorí dominantu turistiky v Benátkach a nachádza sa na rovnomennom Námestí svätého Marka, známom aj ako ,,salón sveta“.. Bazilika tu stojí už od roku 828 no požiar v roku 976 si vyžiadal jej úplnú prestavbu, kedy dostala podobu akú môžeme vidieť aj dnes. Stavba oplýva bohatstvom architektonických detailov. Kvetinová bránou zdobená reliéfmi s rastlinnými motívmi, krásne mozaiky od podlahy až po strop tvorené známymi umelcami zachytávajúce výjavy z biblie či mohutné mramorové stĺpy a podlahy pripomínajúce bohato zdobené orientálne koberce, to je len zlomok z toho, čo ponúka interiér tejto nádhernej baziliky prezývanej tiež Chiesa d'Oro (Zlatý kostol). Odporúčame námestie navštíviť vo večerných hodinách, kedy tam nie je toľko ľudí a môžete si vychutnať pohľad na vysvietenú baziliku.

2. Canal Grande

Canal grande - letenkyzababku
By: Antonella ProfetaCC BY 2.0

Canal Grande je hlavnou dopravnou tepnou Benátok. Tento kanál je najhlbším kanálom Benátok  a je to bývalé koryto rieky Brenta. Kanál má tvar písmena S a pretína mesto od hlavnej železničnej stanice na severozápade k Punta della Salute v juhozápadnom výbežku Benátok. Napriek dĺžke viac ako 4 km ho preklenujú len tri mosty, ktoré sú pri stanici, pri obrazovej galérii a v strednej časti najznámejší most Ponte de Rialto. Každý rok 21. Novembra je cez Canal Grande vytvorený most z člnov, po ktorom prichádzajú do kostola Santa Maria della Salute pútnici na slávnosť ako pamiatku na ústup epidémie moru.

3. Ponte di Rialto

Ponte di Rialto - letenkyzababku
By: jay8085CC BY 2.0

Už spomínaný most vedúci cez Canal Grand bol prvým mostom vedúcim ponad rieku Brenta, tiež prvá možnosť prejsť suchou nohou na druhú stranu rieky. Most navrhol Antonio da Ponte a bol dokončený v roku 1591. na oboch stranách mosta sú malé obchodíky, kde si každý turista príde na svoje. najkrajší pohľad na most je z gondoly či vodného autobusu.

4. Dóžov palác

Palazzo Ducale - letenkyzababku
By: Niccolò CarantiCC BY 2.0

Tento palác sa nachádza na brehu veľkého kanála a je to najznámejšia budova Benátok, ktorá bola centrom kultúry, administratívy, súdnictva a aj samotného Dóžu. Palác je postavený v gotickom štýle, kde sa miešajú klasické gotické a byzantské prvky. Na prízemí sa nachádza stĺporadie, na ktorom stojí lodžia. Jeho pevné steny sú postavené nad lodžiou, a tak sa celý priestor otvára a presvetľuje. Celú budovu zdobia ornamenty a hlavný vchod, Porta Della Carta, bol vyzdobený Bartolomeom Bonom.

5. Teatro La Fenice

Teatro La Fenice - letenkyzababku
By: cupshadeCC BY 2.0

Z vonku možno nenápadná stavba, no v skutočnosti sa jedná o najznámejšiu stavbu talianskej opery, dejisko mnohých premiér hraných najznámejšími umelcami – toto miesto nájdete práve v Benátkach. Ak ste milovníci divadla či opery, určite si nenechajte ujsť predstavenie v tomto nádhernom divadle, kde vás neohúria len herecké výkony ale aj nádherné detaily interiéru.  

6. Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Santa Maria Gloriosa dei Frari - letenkyzababku
By: Julia KosteckaCC BY 2.0

Chrám sa týči na námestí Campo dei Frari v štvrti San Polo. Vďaka svojmu umeleckému bohatstvu a vďaka jedinečnosti štýlu svojich lomených oblúkov jednou z najslávnejších benátskych stavebných pamiatok. Bol vystavaný rádom Františkánov, ktorí prišli do Benátok pomáhať chorým a chudobným. Kostol svojou duchovnou hodnotou je tesne spätý s bohatou históriou mesta a jeho návšteva rozhodne nesklame žiadneho milovníka architektúry či umenia. Nachádzajú sa tu hrobky slávnych no i známe umelecké diela ako napríklad plátno od Belliniho Madonna s dieťaťom a svätými.

7. San Giorgio Maggiore (ostrov)

San Giorgio Maggiore - letenkyzababku
By: Sébastien BertrandCC BY 2.0

Neďaleko na juh od námestie svätého Marka sa nachádza ostrov San Giorgo Maggiore. Dejiny má tesne späté s Benátkami. V roku 982 tu založili benediktínsky Kláštor svätého Juraja. V 11. storočí bol ku kláštoru pristavaný kostol rovnakého zasvätenia, no v roku 1223 boli budovy zničené zemetrasením. Stavby boli znovupostavená a kostol dostal dnešnú podobu v druhej polovici 16. storočia. Jeho vysokú vežu krásne vidno z pobrežia Benátok.

8. Carnevale di Venezia

Carnevale di Venezia - letenkyzababku
By: US Army AfricaCC BY 2.0

Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval, ktorého centrom diania je námestie sv. Marka, každoročne láka na 10 dní do Benátok státisíce turistov. Slovo karneval pochádza z talianskeho „carne levare“, čo znamená odoprieť si mäso a preto sa karneval koná v období pred 40dňovým pôstom. dôležitú úlohu zohrávajú masky, pod ktorými sa schovajú sociálne rozdiely a ľudia sa tak zabavia ako rovnocenní. V tomto období sa všetky sály zaplnia zabávajúcimi sa či už miestnymi alebo turistami v rôznych maskách, ktoré sa dajú bez problémov v meste zakúpiť.

9. Benátske Gondoly

gondoly - letenkyzababku
By: gnuckxCC BY 2.0

Typický obraz Benátok – zamilovaný pár na loďke túliaci sa k sebe zatiaľ čo im gondoliar spríjemňuje atmosféru pomalou romantickou talianskou piesňou. Ak sa tešíte najviac na túto atrakciu, pripravte sa na pomerne drahú plavbu, pretože cena za loďku sa pohybuje okolo 100€. Ak ste však ochotní obetovať kus romantiky, môžete sa na loďke zviesť s viacerými turistami, čím sa cena výrazne zníži. Ďalšou možnosťou dopravy v Benátkach sú takzvané Vaporetto (vodné autobusy), či Traghetti, lode podobné gondolám, na ktorých sa síce musí stáť, no za jazdu neminiete viac ako 3€.

Romantika v Benátkach alebo 9 krásnych miest, ktoré musíte vidieť
5 (100%) 1 vote

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.