Rhodos: pravá letná dovolenka

ostrov rhodos
Rhodos (zdroj: freepik)

Rhodos, jeden z najznámejších ostrovov a dovolenkových destinácii, je každoročne navštevovaný množstvom dovolenkárov. V roku 2019 ich prišlo na tento ostrov až 2 milióny, čím sa umiestnil na 2. mieste v rebríčku najnavštevovanejších ostrovov Grécka. Od pevniny je vzdialený až 363 km, pričom od pobrežia Turecka iba 18. V prípade jasného počasia tak možno dovidieť na jeho pevninu. 

Podľa gréckej mytológie je jeho vznik vcelku zaujímavý.  Boh Slnka- Hélios sa zaľúbil do víly menom Rhodes. Potom, čo sa slnečné lúče dotkli jej tela sa Rhodes premenila na ostrov. „Rhodes“ v preklade znamená „ruža“, čo celkom aj sedí, je tu množstvo zaujímavých kvetov i krásne ruže.

Ak sa aj vy chystáte na dovolenku do gréckeho Rhodosu, v dnešnom článku máme pre vás zopár zaujímavosti a tipov.

Mapa ostrova Rhodos
Ostrov Rhodos na mape (Google maps)

Tipy na výlety

Prvou zastávkou na ostrove býva väčšinou hlavné mesto – mesto Rhodos, ktoré sa delí na 2 časti. Tzv. Staré mesto a Nové, prípadne sa ešte môžete stretnúť s pojmom Moderné. Staré mesto zaujme stavbou – Palác veľmajstrov ,historickým námestím, tenkými ulicami, množstvom obchodov so suvenírmi a reštauráciami. Nové mesto disponuje skôr ubytovaním, hotelmi a takisto reštauráciami či „ bufetovým fast foodom“.

Cestou z hlavného mesta vám odporúčam zastaviť sa v prístave Mandraki (Lindos). Miesto, kde sa v minulosti nachádzal jeden zo siedmich starovekých divov sveta. Rodoský kolos. Táto 30 metrov vysoká stavba bola zničená zemetrasením v r. 226 p. n. l. V dedinke Lindos sa okrem klasických obchodíkov so suvenírmi nachádza Akropola vybudovaná 116 m.n.m. Rhodoskými rytiermi. Vo vnútri nájdete pozostatky antického divadla a na vrchole Akropoly pozostatky Aténinho chrámu.

Pohľad na prístav, jachta, more a prístav
Prístav Mandraki (freepik)

V horúci deň padne vhod ísť schladiť sa do Údolia motýľov. Nachádza sa 27 km od mesta Rhodos a 5 km od dedinky Theologos. Poprechádzate sa po rovných chodníkoch, občas prejdete cez drevený most nad tečúcim potokom. To všetko v príjemnom chládku, ktorý poskytujú vysoké stromy. Upozornenie: Motýle nemožno kŕmiť! Návštevníkom je dovolené len pozerať sa! 

Čo ak náhodou spŕchne? Vtedy je čas navštíviť múzeum hračiek – Toy museum, ktoré vystavuje hračky z rokov 1930-1990. Sídli v mestečku Archipoli. Je to príjemná zastávka pri skúmaní ostrova.   

Kamenné stĺpy, modrá obloha
Akropola v Lindos (freepik)

Pláže

Osobitné miesto si zaslúžia rhodoské pláže. Nachádza sa ich tam veľa, a preto je len na vás, ktoré si vyberiete.

Piesočnaté:

Faliraki beach: Nachádza sa iba 10 km od miestneho letiska. Patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie pláže. Môžete tu vyskúšať rôzne typy vodných športov a večer sa odreagovať na párty.

Tsambika: Pláž Tsambika sa rozprestiera 25 km južne od mesta Rhodos. Je obklopená mohutnými skalami a tyrkysovou hladinou mora. V okolí nájdete množstvo zaujímavých atrakcií.

Lindos beach: Pod hradom Lindos leží pláž ako stvorená pre rodiny s deťmi. Ponúka nielen pokojné more, ale aj prístup k lehátkam a slnečníkom.

Prassonissi: Najjužnejšia pláž ostrova (40 km juhozápadne od dedinky Lindos), Prassonissi, je známa ako „nebo“ pre windsurfistov. Najvhodnejšie podmienky na windsurfing sú práve v letných mesiacov, čo veľa návštevníkov určite ocení.

Kallithea: Vždyzelené ihličnany, exotické palmy a mohutné skaly lemujú pláž Kallithea. Preslávila sa svojimi liečivými prameňmi. Pre milovníkov potápania je v prevádzke potápačský klub.

Pohľad na slnečné pobrežie, strom a hrad Lindos
Pláž Lindos (freepik)

Piesočno- kamienková:

Pefki: Pokojná pláž obkolesená obchodmi so suvenírmi, gastro prevádzkami a  príjemným prostredím. Nechýba tu ani možnosť vodných atrakcií.  Od mesta Rhodos sa nachádza 53 km juhovýchodne.

Kamienková:

Ixia: Rozprestiera sa neďaleko malého letiska. Je povestná hlavne windsurfistom. Dovolenkárov určite nesklame okrúhlymi kamienkami a blízkymi barmi či reštauráciami.

 

Dúfam, že naše tipy boli užitočné a pre najbližšiu dovolenku Rhodosu máte o program postarané.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?