Prvýkrát na letisku? Kompletný návod ako to zvládnuť!

prbý krát na letisku

Ak letíte prvýkrát, letisko pre vás môže byť trošku komplikované. V skutočnosti to však nie je žiadna veda a všetko má svoj poriadok. V tomto článku sa pozrieme krok za krokom, ako zvládnuť prechod letiskom až do lietadla a úspešného odletu.

Ešte pred odletom

Ak už máte zakúpené letenky, nezabudnite si urobiť pred odletom online odbavenie (registráciu) alebo v angličtine „online check-in“. Nielenže vám to na letisku ušetrí čas, ale v mnohých prípadoch aj peniaze. Napríklad nízkonákladové letecké spoločnosti ako Ryanair či Wizz Air si za odbavenie na letisku účtujú nemalé poplatky. Pritom online to máte zdarma.

Urobte si online check-in! Ako na to?

Navštívte webovú stránku alebo mobilnú aplikáciu leteckej spoločnosti, s ktorou letíte a kliknite na „Online check-in“. Ak to neviete na stránke leteckej spoločnosti nájsť, jednoducho zadajte do Google výraz napríklad „online check-in ryanair“.

Pre nájdenie vašej rezervácie budete musieť zadať na stránke leteckej spoločnosti číslo vašej rezervácie a priezvisko alebo email. Následne vyplníte osobné údaje ako meno, priezvisko, dátum narodenia a číslo dokladu (pri niektorých letoch po Európe sa doklad nevyžaduje). Jednoducho vyplňte všetko čo od vás žiadajú a dokončite Online check-In.

emirates online check in         
Príklad online check-in Emirates : zadáte priezvisko a číslo rezervácie a urobíte si online check-in

Po úspešnom dokončení online check-in-u budete mať k dispozícii letenky. Tie by vám mali prísť aj na váš email. Tieto si  následne buď vytlačte na papier alebo môžete vo väčšine prípadov použiť aj letenku uloženú v mobilnej aplikácii konkrétnej leteckej spoločnosti a celé letisko tak prejsť iba s QR kódom v aplikácii.

Nezabudnite si doklady, peniaze (platobnú kartu) a letenku!

Minimálna nevyhnutnosť, ak sa chcete prepraviť letecky, je letenka a doklad totožnosti. Pas alebo občiansky preukaz. To si vždy zistite vopred. Či potrebujete do danej krajiny pas alebo stačí iba občiansky preukaz. A samozrejme nezabudnite letenku. Či už papierovú alebo elektronickú v aplikácii. Taktiež peniaze alebo kartu. Všetko ostatné je druhoradé. Bez mikiny a čiapky sa do lietadla dostanete.

cestovný pas doklad         
Pas alebo občiansky preukaz a letenka sú základ!

Poistite sa! Je to lacné a ušetrí to tisícky eur!

Samozrejme nezabudnite na cestovné poistenie. Aj malé úrazy vás v zahraničí môžu stáť nemalé peniaze. Na poistení nešetrite. Je pekné že máte letenku za 100 € ak potom na úraze zaplatíte 2500 €.

Cestovateľské poistenie si môžete vybaviť celoročné alebo iba na konkrétnu dobu, kedy budete na cestách. Celoročné poistenie stojí podľa rôznych parametrov (Európa, svet, rekreačné, šport) od približne 30 €. Krátkodobé stojí približne od 1,50 € na deň.

online poistenie union         
Poistiť sa môžete aj na pár dní a do konkrétnej destinácie. Zvládnete to online do pár minút.

Poistiť sa môžete online alebo aj cez SMS do pár minút. Následne vám príde na e-mail alebo do SMS potvrdenie a číslo poistenia a môžete pokojne spávať.

Zbaľte sa do správnej batožiny aby ste ju na letisku nepreplatili

Nezabudnite sa zbaliť do správnej batožiny. Tá by mala spĺňať predpísané rozmery a maximálnu hmotnosť, ktoré má každá letecká spoločnosť iné. Vopred si teda zistite, akú batožinu máte v cene a aká batožina je za príplatok ak potrebujete.

V cene je väčšinou príručná batožina, ktorú si môžete vziať so sebou na palubu. Čiže nejaký ruksak, malý kufrík na kolieskach alebo notebook či fotoaparát. Podpalubná (odbavená) batožina býva buď za príplatok alebo v cene. Za príplatok je u nízkonákladových leteckých spoločností ako je Ryanair či Wizz Air. Ale môže byť za príplatok aj u štandardných leteckých spoločností. Treba si vždy teda preveriť aká batožina je v cene. Ideálne už pri kúpe letenky.

Príručná batožina         
Batožina musí spĺňať predpísané rozmery!

Príručná batožina

Keďže príručnú batožinu si beriete na palubu (až na niektoré výnimky pre Ryanair, kde si môžete zakúpiť odbavenie príručnej batožiny), znamená to že s vami pôjde cez bezpečnostnú kontrolu. Preto je potrebné vedieť, čo v príručnej batožine môžete mať a čo nie.

Pravidlá pre príručnú batožinu

Tekutiny

V príručnej batožine môžete mať tekutiny v nádobkách (fľaštičkách) maximálne v objeme 100 ml. Čiže to musia byť nádobky, kde je jasne vyznačený objem 100 ml (100 g). Pozor nejde o aktuálny obsah napríklad litrovej nádoby. Už samotná flaštička / nádobka musí mať maximálne 100 ml a musí to byť na nej vyznačené. Tieto musia byť v znova uzatvárateľnom priehľadnom plastovom vrecku o maximálnom objeme 1 liter. Takýto sáčok sa dá kúpiť aj na letisku.

tekutiny letisko         
Tekutiny môžete max v objemoch maximálne 100 ml

Týka sa to všetkých tekutín alebo gélov. Napríklad šampóny, opaľovacie krémy, sprchové gély, voňavky, zubné pasty, make-up, tavené syry, paštéty a podobne. Ak budete mať v batožine nádobku s obsahom viac ako 100 ml, tak vám ju jednoducho vyhodia. Preto si to vopred pripravte a neberte so sebou nič, čo má viac ako 100 ml. Toto vrecko potom pri kontrole vykladáte samostatne mimo vašej batožiny. Pripravte si ho preto niekam na vrch batožiny, nech to viete rýchlo vybrať.

Výnimkou sú deti a dojčiace matky. Pri nich množstvo nie je limitované. Uznávané tekutiny sú mlieko, voda alebo prípadne čaj pre dieťa. V tomto prípade vás môže kontrola vyzvať, aby ste pred nimi ochutnali daný nápoj. Veci typu ľadový čaj, cola a podobne nebudú uznané a budú vylúčené z prepravy.

Elektronika

Elektroniku si tiež pripravte na vrch batožiny, aby ste ju mali dostupnú. Pri kontrole ju totiž tiež vykladáte do zvlášť prepravky. Elektronika ako počítač, tablet či fotoaparát patria do príručnej batožiny. POZOR nedávajte elektroniku do podpalubnej batožiny.

Zakázané veci v príručnej batožine

Pozrite si zoznam vecí, ktoré v príručnej batožine nemôžete prepravovať. Je to z jednoduchého bezpečnostného dôvodu, keďže si túto batožinu beriete so sebou na palubu.

zakázané predmety v batožine        
Povolené a zakázané predmety v príručnej batožine

Určite teda zabudnite na:

Zbrane a výbušniny

 • Strelné zbrane ani ich napodobneniny (hračky ktoré vyzerajú ako skutočné)
 • Slzný plyn či paralyzér
 • Súčiastky strelných zbraní (okrem zameriavacích ďalekohľadov)
 • Plynové pištole či signalizačné športové pištole
 • luky, kuše šípy
 • harpúny, oštepy..
 • výbušniny, rozbušky, míny, dynamity, pyrotechnika ani napodobneniny

Predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou

 • predmety na sekanie ako sekery, sekáčiky
 • nástroje na drvenie a sekanie ľadu
 • žiletky (britvy), s klasickou plastovou žiletkou sme problém nikdy nemali.
 • orezávacie nože
 • nože s čepeľou dlhšou ako 6 cm
 • nožnice s čepeľou dlhšou ako 6 cm (merané od čapu)
 • nástroje na bojové umenie s hrotom
 • meče či šable

Pracovné nástroje, ktoré môžu ohrozovať bezpečnosť a spôsobiť vážne zranenie

 • Vrtáky
 • nástroje s ostrým dlhším ako 6 cm
 • píle, pílky
 • skrutkovače (šrobováky)
 • a v podstate čokoľvek ostré nad 6 cm

Tupé predmety, ktoré môžu spôsobiť zranenie

 • bejzbalové pálky, softbalové pálky
 • palice, obušky kyjaky
 • nástroje bojových umení

Väčšinu vecí, ktoré sú zakázané v príručnej batožine, môžete previezť v odbavenej batožine. Okrem výbušnín a munície.

Rozmery príručnej batožiny

Nezabudnite sa zbaliť do takej batožiny, ktorá nepresahuje povolené rozmery príručnej batožiny. Do rozmerov sa počítajú aj kolieska na kufri. Napríklad Wizz Air má maximálne rozmery príručnej batožiny 40x30x20cm. V týchto rozmeroch to môže byť ruksak, kufrík,vak alebo čokoľvek. Toto musíte dodržať, inak sa môže stať, že aj pri prekročení iba o 1 cm budete musieť na letisku zaplatiť poplatok.

rozmery príručnej batožiny         
Batožina nesmie byť väčšia ani o centimeter. Inak hrozí na letisku doplatok.

Často sa nás pýtate, či prekáža, ak je batožina o 2 cm väčšia. Pravidlá sú jasné a je to iba na vaše riziko. Väčšinou to veľmi nekontrolujú, ale občas áno a práve vy to šťastie mať nemusíte. Preto ak chcete mať istotu, vždy sa zbaľte tak, aby ste dodržali predpísané rozmery.

Podpalubná (checked) batožina

Toto je tá veľká batožina, ktorá ide do podpalubia. Štandardne si ju musíte pri nízkonákladovkaćh doplatiť, ak ju potrebujete. Niekedy si ju treba dokúpiť aj pri štandardných aerolinkách. Či je takáto batožina v cene si skontrolujte ešte pred kúpou letenky. Taktiež si skontrolujte, aké má povolené rozmery a váhu. Väčšinou býva 20 – 30 kg. Čiže sa naozaj jedná o veľký kufor. Do tejto batožiny si môžete zbaliť aj tekutiny väčšie ako 100 ml. Čiže pokojne fľaše, veľké šampóny a podobne. Túto batožinu odovzdávate na pulte ešte pred bezpečnostnou kontrolou. Ale o tom nižšie.

Na letisku

Príchod na letisko a odletový terminál

Na letisko sa odporúča prísť 2 hodiny pred odletom. Ak idete na letisko prvýkrát, tak to určite dodržte, aby ste mali dostatočnú časovú rezervu. Pred príchodom na letisko si zistite z ktorého terminálu vám lietadlo letí. Buď to nájdete v e-maili s letenkou alebo si to jednoducho pozrite na stránke letiska v sekcii „aktuálne odlety“. Tam si väčšinou viete zistiť aj GATE (bránu) z ktorej odlietate.

letiskový terminál         
Ako prvé na letisku zamierte na svoj terminál

Keď prídete na terminál, skontrolujte si na svetelnej tabuli váš let a váš odletový „gate“. Nájdete ho podľa čísla letu, destinácie a času odletu. Okrem odletovej brány (GATE), na nej vidíte aj či vám nemešká let alebo či nie je dokonca zrušený. 

 • ON TIME – Letí načas
 • DELAYED – meškanie
 • CANCELLED – zrušený
tabula na letisku         
Na tabuli odletov (departures), si môžete skontrolovať z ktorej brány vám to letí (GATE) a aj to, či let náhodou nemešká alebo nie je zrušený.

Odovzdajte odbavenú batožinu (ak nejakú máte)

Ak máte veľký kufor, resp. odbavenú batožinu, odovzdajte ju na chek-in pulte. Jeho číslo sa dozviete na svetelnej tabuli pri čísle svojho letu. Je to prvá vec, ktorú by ste na letisku mali urobiť. Pred odovzdaním batožiny na vašom pulte si ju ešte môžete nechať na letisku za malý poplatok obaliť do fólie. Bude tak viacej chránená a nič z nej pri manipulácii nevypadne.

rad na odbavenú batožinu        
Ak máte podpalubnú (odbavenú) batožinu, je potrebné ju odovzdať na registračnom pulte.

Vyberte sa s príručnou batožinou na bezpečnostnú kontrolu

Nasledujte orientačné tabule a vyberte sa ku svojmu gate-u. Cestou do gate-u pôjdete cez bezpečnostnú kontrolu. Tu je návod, ako ňou prejsť rýchlo a bez problémov:

bezpečnostná kontrola na letisku

Pripravte sa na bezpečnostnú kontrolu. Vytiahnite igelitové vrecko s tekutinami (max 100ml flaštičky v max 1 litrovom plastovom vrecku – viď informácie o príručnej batožine vyššie) zvlášť z batožiny a vložte ho do prepravky.

To isté urobte s elektronikou (notebooky, tablety, fotoaparáty). Ak už máte batožinu, tekutiny a elektroniku v prepravke, je do nej ešte potrebné vložiť bundu/kabát, treba dať dole opasok / traky, hodinky, okuliare, veľké kovové prívesky alebo veľké kruhové náušnice. Tieto prepravky potom položíte na bežiaci pás, ktorý ich posunie cez rentgen. V prípade, že vás pracovník vyzve aby ste si dali dole aj topánky, poslúchnite jeho pokyn a vyzujte si aj topánky.

TIP: Pozrite si super video ako prejsť kontrolou od pražského letiska.

Takto zbavený všetkých kovov a predmetov, môžete prejsť detektorom kovov. Sledujte vždy pokyny pracovníkov, ktorí vám dajú znamenie, že môžete prejsť detektorom. V prípade, ak zaznie signál pri prechode rámom, treba sledovať a riadiť sa pokynmi povereného pracovníka. Tento vás môže vyzvať, aby ste išli s ním, a prípadne vykonať dodatočnú kontrolu. Netreba sa obávať, je to bežná prax. Môže vás dokonca zobrať bokom a prejsť vám po rukách či veciach kontrolným papierikom, ktorý potom vloží do prístroja na kontrolu výbušnín. Tiež sa jedná o bežnú prax a kontrolujú tak námatkovo kohokoľvek. Keď prejdete kontrolou, môžete si z prepraviek vybrať svoje veci – batožinu, opasok, tekutiny, elektroniku.

Ak máte kočík, treba z neho všetko vybrať a poskladať tak, aby ste ho vedeli položiť na pás a aby tento mohol tiež prejsť rentgenom. Na konci stola už potom bude kočík čakať na svojho majiteľa.

Ak ste po operácii srdca a máte kardiostimulátor treba to oznámiť pri vykladaní vecí do prepraviek pracovníkovi. On Vám bude potom hovoriť, čo máte robiť a kadiaľ ísť.

V prípade, že budete mať predsa len v príručnej batožine, ktorá ide cez bezpečnostnú kontrolu zakázané predmety, tieto budú bez milosti vykázané z prepravy. Znamená to, že pracovník, ktorý sedí za obrazovkou rentgenu a zbadá v batožine zakázaný predmet (zoznam vyššie), dá pokyn na otvorenie vašej batožiny. Ak vám tam takýto predmet nájde (nožík, parfém s viac ako 100 ml…), tak ho odoberie a vyhodí. Vyhodený predmet sa už nedá vrátiť späť.

Preto si treba už vopred doma pripraviť batožinu tak, aby neobsahovala zakázané predmety a tekutiny nad 100 ml. Ak by ste predsa len chceli danú vec zachrániť, môžete opustiť bezpečnostnú kontrolu a ísť si za nemalé peniaze (napr 50 €) batožinu odbaviť na check in pult. Stratíte tak však aj čas aj peniaze. Potom budete musieť znova prejsť bezpečnostnou kontrolou.

Prešiel som bezpečnostnou kontrolou. Čo teraz?

Sú dve možnosti.

 1. Ak letíte mimo Shengen, musíte prejsť ešte aj pasovou kontrolou, kde ukážete pri okienku pas a pustia vás ďalej a pokračujete k svojej odletovej bráne (ku svojmu GATE-u)
 2. Cestujete niekam po Európe v rámci Shengenu. V tomto prípade sa dostanete hneď po bezpečnostnej kontrole do Duty Free zóny. Čo sú inak povedané obchodíky, kde si už môžete kúpiť aj veľkú litrovú fľašu, keďže je to už za bezpečnostnou kontrolou. Cez túto zónu pokračujete do svojej odletovej brány (gate).

Pokračujeme do svojej odletovej brány (GATE)

gate letisko        
Pomocou navigačných tabúľ sa dostanete ku svojmu Gate-u

Ďalej stačí iba pozerať hore na tabule a ísť na svoje číslo brány. Tam by ste mali prísť do uzatvorenia brány. Väčšinou je to pol hodinu pred odletom. Vo vašej odletovej bráne si môžete sadnúť a čakať kým sa otvorí pult, kde vám skontrolujú letenku a doklad a navigujú vás smerom do lietadla. Buď pôjdete tunelom priamo do lietadla, alebo pôjdete do autobusu, ktorý vás k lietadlu dopraví. Vždy sledujte pokyny pracovníkov a informácie na elektronickej tabuli.

gate letiskoOdletová brána (gate)

Nastupujeme do lietadla

Pri nástupe do lietadla vás personál ešte raz vyzve (nemusí), aby ste ukázali vašu letenku a povie vám kde sedíte. Napríklad 12 rad miesto C. Toto miesto nájdete vyznačené aj na letenke. Nájdite si svoje miesto a uložte si príručnú batožinu do odkladacieho priestoru nad hlavou. Malú batožinu si môžete dať aj pod nohy. Pripútajte sa, vypnite si telefón alebo ho prepnite do letového režimu kliknutím na ikonku lietadielka a ďalej sledujte pokyny personálu. Pri každom vzlietnutí vám personál ukáže bezpečnostné pravidlá o tom ako použiť v prípade núdze záchrannú vestu, kde sú únikové východy alebo ako použiť kyslíkovú masku. Sledujte a vychutnajte si let. Aby vám nezaľahlo v ušiach, odporúča sa pri vzlete žuť žuvačku. Počas celého vzletu ostaňte pripútaní až do zhasnutia ikonky „pripútajte sa“, ktorú máte nad hlavou.

Čo robiť po pristátí lietadla

Keď pristanete, ostaňte naďalej sedieť pripútaní, až kým sa lietadlo nezastaví. Rozopnúť bezpečnostný pás môžete až keď zhasne ikonka „pripútajte sa“ nad hlavou. Následne si môžete vybrať svoju batožinu z úložného priestoru nad hlavou a postaviť sa do radu. Na otvorenie dverí si ešte chvíľku počkáte, čiže ak sa neponáhľate, môžete pokojne ostať sedieť a počkať až kým sa dvere otvoria a ľudia začnú pomaly vystupovať.

Keď vystúpite z lietadla tak nasledujte ľudí. Buď pôjdete do autobusu a ten vás prevezie k príletov hale, alebo prejdete do príletovej haly pešo alebo do nej prejdete rovno cez tunel ktorý sa medzičasom napojil na dvere lietadla. Na každom letisku to môže byť inak. Nemusíte sa však báť. Stačí nasledovať pokyny personálu alebo ísť s davom.

Následne vchádzate do príletovej haly. Ak máte odbavenú batožinu v podpalubí, treba si tu na ňu počkať. Príde vám na pohybujúcom páse. Pohybujúcich pásov tam môže byť viacero. Každý pre iné lietadlo, ktoré práve priletelo. Preto sledujte elektronické tabule, kde bude jasne napísané, ktorý posuvný pás je váš. Počkajte kým príde vaša batožina. Vezmite si ju a môžete sa vybrať priamo k východu z letiska. Sledujte orientačné tabule s nápisom EXIT, alebo ikonky TAXI, BUS alebo TRAIN (vlak).

Ak nemáte odbavenú batožinu a máte iba príručnú batožinu so sebou, môžete sa vybrať priamo k EXIT-u. 

Ak letíte mimo Shengen, budete musieť ešte prejsť pasovou kontrolou. Pripravte si pas alebo občiansky – podľa toho aký doklad v danej krajine potrebujete. A následne po kontrole opäť postupujte k východu (EXIT).

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 568

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.