Pozoruhodný hrad na juhovýchode Talianska. Poznáte Castel del Monte?  

By: Daniel - CC BY 2.0

Týči sa na vrchole malého kopca v regióne Apúlia v meste Andria na juhovýchode Talianska.  Postavený bol v 13. storočí cisárom Fridrichom II. Je zobrazený aj na niektorých jednocentových talianskych minciach. Častokrát je označovaný ako jeden z najzaujímavejších hradov. Reč je o Castel del Monte.

V roku 1240 započal Fridrich II. výstavbu hradu. Doteraz však nie je celkom známe, čo bolo príčinou či popudom, ktorý ho k tomuto činu viedol. Hrad zrejme nebol postavený za účelom niečo ochrániť, pretože nemá ani príklop, ani padací most. Niektoré archeologické práce síce naznačujú, že sa v hrade pôvodne nachádzala oblúková stena, no pôvodný účel hradu stále nie je objasnený.  Existuje však niekoľko dôkazov, ktoré potvrdzujú, že už okolo roku 1246 bol hrad využívaný ako väzenie a neskôr ako útočisko počas morovej epidémie.

By: Tatjana TodorovicCC BY 2.0

To, čo robí hrad výnimočným, je jeho tvar. Tvorí ho osem veží, respektíve bášt, ktoré dokopy vytvárajú osemhran. Tento geometrický dizajn bol v období, v ktorom bol hrad postavený, veľmi netradičný a neobvyklý. Aj samotný tvar hradu bol predmetom diskusií. Fridrich II. dal totižto postaviť viacero hradov v regióne, no žiaden z nich nemá tvar ako Castel del Monte. Podľa domnienok niektorých historikov znamená osemhran akýsi stredový symbol medzi štvorcom, ktorý symbolizuje zem a kruhom reprezentujúcim oblohu. Ďalšia z teórií znie, že sa Fridrich II. pri jeho výstavbe inšpiroval Skalným dómomJeruzaleme, alebo mu inšpiráciou mohla byť aj palácová kaplnka v Aachenskej katedrále.

By: Stefano MuraCC BY 2.0

Hlavná stena hradu meria 25 metrov a bašty sú vysoké 26 metrov. Boky hlavného osemuholníka majú dĺžku 16 a pol metra. Hlavný vchod Castel del Monte je smerovaný na východ. V minulosti bol interiér hradu zdobený mramorovými podlahami a stĺpmi, mozaikami, maľbami a tapistériami. No nanešťastie sa o ich zmiznutie postarali vandali v 18. storočí. 

By: DanielCC BY 2.0
By: LucaCC BY 2.0

Castel del Monte bol zrejme inšpiráciou aj v tvorbe umelcov. Napríklad, v románe Umberta Eca Meno ruže sa vyskytuje známa pevnosť s názvom Aedificium, ktorá sa nápadne približuje podobnosťou k hradu.

V roku 1996 bol Castel del Monte zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dostal označenie ako „jedinečné majstrovské dielo stredovekej vojenskej architektúry“.

By: DanielCC BY 2.0
By: ToabiCC BY 2.0
By: Tatjana TodorovicCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno