Polignano a Mare: Čarovné prímorské mestečko na skok z Bari

Iba tridsať minút cesty vlakom z Bari, a za menej ako 3 eurá, sa dostanete do krásneho prímorského mestečka Polignano a Mare na pobreží Jadranského mora. Práve toto mestečko je odpoveďou pre tých, ktorí sa pýtajú čo robiť v Bari a v jeho okolí. A navyše, do Bari bývajú celoročne lacné letenky z Viedne či Budapešti. 

Letenky do Bari

Letenky do mestečka Bari vieme kúpiť lacno takmer zo všetkých blízkych letísk. Vyberte si z aktuálnej ponuky.

Polignano a Mare: Čarovné prímorské mestečko na skok z Bari
Budapešť
Bari
37€
Polignano a Mare: Čarovné prímorské mestečko na skok z Bari
Viedeň
Bari
41€
Polignano a Mare: Čarovné prímorské mestečko na skok z Bari
Budapešť
Bari
71€

Skrýtý klenot Apúlie

Polignano a Mare nie je veľmi turisticky slávne mestečko. Aj vďaka tomu tam narazíte na viac miestnych ako na turistov a v uliciach a reštauráciach počujete skôr taliančinu. Turisti si tu často urobia iba zastávku a odfotia si legendárny útes či fotogenický most. Odporúčame tu však pár nocí pobudnúť a nasávať pravú taliansku prímorskú atmosféru. Nepotrebujete ani auto, keďže sa sem dostanete veľmi pohodlne vlakom priamo z Bari.

polignano a mare utes

Fotogenický útes, ktorému neodolal ani Red Bull

Najfotogenickejšia časť mestečka je jednoznačne obývaný útes s plážou a krásnym oblúkovým mostom. Útes je vysoký okolo 20 metrov a je obývaný. Môžete si tak zarezervovať ubytovanie s balkónmi na okraji útesu s výhľadom na pláž a more. Ale iba ak sa nebojíte výšok. Niekomu by sa dokonca mohlo zdať, že sa domčeky zrútia do mora. Kávička na balkóne s výhľadom na more však za ten risk stojí 🙂

Tento útes si zamiloval dokonca aj výrobca energetických nápojov Red Bull, ktorý tu každoročne robí Red Bull Cliff Diving – v preklade skoky z útesu do vody. Na jednej strane útesu sa postaví konštrukcia, z ktorej súťažiaci skáču a ktorá pridá ešte par metrov k výške skoku. Na druhej strane zálivu je ideálny priestor pre dav ľudí, ktorí na toto adrenalínové divadlo pozerajú. Táto súťaž prebieha niekedy v septembri. Tak ak máte radi pokoj, zvoľte iný dátum. 

Pláž v strede mesta vo vyschnutom koryte rieky

Pod útesom sa vo vyschnutom koryte rieky nachádza malá mestská pláž – Cala Porto, ktorá je tiež jednou z najfotogenickejších v meste. Po pravej strane vidíte útes s domčekmi, z ktorého skáču vyššie spomenutí súťažiaci z viac ako dvadsať metrovej výšky. Za chrbtom vidíte nádherný oblúkový most, pod ktorým v minulosti tiekla dnes už vyschnutá rieka. Práve táto pláž a tento most, s výhľadom na útes je najčastejšia zastávka turistov, ktorí sem prídu na jednodňový výlet.

Pláž je plná oblých, menších či väčších, kameňov a more je krásne smaragdovo modré. Vstup do mora je pomerne pozvoľný. No ak sú vlny, môžete si o kamene obiť kolená. Tým že je pláž populárna a nachádza sa v centre mesta, tak býva cez sezónu pomerne plná. Aj tak však stojí za návštevu. Na boku pláže sa nachádza aj skalný tunel, na konci ktorého deti aj dospelí odvážlivci skáču do vody.

polignano a mare plaz
Pláž Polignano a Mare – pohľad z mosta

Most nad vyschnutým korytom rieky – najlepšie miesto na fotky

Ak vás už omrzí pláž, vybehnite si hore na 15 metrov vysoký most nad plážou, odkiaľ máte najlepšie miesto na fotky pláže a útesu. Nachádza sa v historickom centre, a tak si môžete posedieť v jednej z viacerých kaviarní či reštaurácií. Kedysi pod týmto mostom tiekla rieka Lama Monachile a vlievala sa do mora. Teraz je z jej vyschnutého koryta vyššie spomenutá plaž Cala Porto.

Najslávnejší rodák s nadrozmernou sochou

V Polignano a Mare sa narodil Domenico Modugno, autor jednej z najznámejších talianskych pesničiek – Nel blu dipinto di blu pre nás známej ako “Volare”. Pre mestečko s osemnásťtisíc obyvateľmi je to také dôležité, že mu tu postavili aj trojmetrovú sochu. Odteraz, keď sa na ňu pozriete, začne vám v hlave hrať “Volare Cantare”. Ak stále neviete o ktorej pesničke hovoríme pustite si ju:

 

Na deň či na dlhšie? 

Záleží, aký typ cestovateľa ste. Polignano je malé mestečko, a tak v podstate všetko viete obehnúť za jeden deň. Navyše, je veľmi ľahko dostupné a vlak tam a naspäť z Bari vás bude stáť 5-6 €. Ak máte menej času, pokojne ho navštívte len ako jednodňový výlet, tak ako väčšina turistov.

Ak si však radi nasávate atmosféru a máte radi pomalšie cestovanie, pokojne tam môžete stráviť niekoľko dní a žiť chvíľu ako Taliani. Môžete sa prechádzať po útesoch alebo sa túlať uličkami mesta. Po večeroch si vychutnáte vínko na terase na okraji útesu a cez deň sa opaľujete na pláži či skáčete zo skál do mora (nie z tých dvadsať metrových samozrejme). 

Môžete sa vybrať na výlet loďkou a preskúmať jaskyne v útesoch. Za takýto výlet zaplatíte približne 25 – 30 € za osobu a trvá okolo hodiny a pol až dve hodiny.

Ak máte požičané auto, doporučujeme aj výlet do Alberobello, ktoré je známe svojimi kamennými domčekmi Trulli. Je to asi 30 kilometrov z Polignana. Viac o Alberobello sme napísali v tomto článku.

A čo pláže?

Okrem najznámejšej pláže v centre mesta môžete navštíviť aj krásnu pláž Costa dei Trulli Ripagnola, kde sa dostanete autom alebo taxíkom za približne za 12 minút. Nájdete tu nielen zaujímavú pláž, ale aj fotogenické kamenné domčeky trulli, typické pre túto oblasť.

Ak si chcete urobiť výlet po okolí, zvezte sa vlakom do vedľajšieho mesta Monopoli – vlakom to máte asi 15 minút a lístok stojí okolo jedného eura. Ráno tam, večer naspäť. Jednoduché. Priamo na pešo z mesta máte na výber viacero pláží. Odporúčame napríklad Spiaggia di Cala Porto Rosso alebo Cala Porto Verde. V preklade červená a zelená pláž 🙂 Na obe sa dostanete pešo z centra.

Ako sa do dostať do Polignano a Mare?

Najjednoduchšie je letieť do Bari z Viedne alebo Budapešti. Mimochodom v Bari si tiež urobte aspoň jeden deň zastávku. Z Bari potom sadnete na lacný vlak a ste za polhodinu tam. Ak si požičiavate auto, je to ešte jednoduchšie. V tom prípade si ale hľadajte ubytovanie s parkovaním. 

Kde sa ubytovať?

Lacnejšie riešenie – kdekoľvek v centre alebo v jeho blízkosti. Všetko budete mať po ruke na pešo.

Drahšie ale unikátne bývanie – vyberte si ubytovanie na útese s výhľadom. Napríklad toto.


Booking.com

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 13

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?