Petrohrad – čo vidieť v Benátkach severu?

Petrohrad, rieka a Chrám preliatej krvi
Petrohrad sa nazýva aj Benátkami severu a je zaradený medzi najkrajšie mestá na svete. V pozadí je Chrám preliatej krvi. Foto: Puja Lin, Unsplash

Petrohrad mnohí označujú za jedno z najkrajších miest na svete. Jeho paláce, pamiatky, parky a kanály sú majestátne a nádherne zdobené. Vraví sa, že každý významnejší ruský spisovateľ tu prežil istú časť svojho života alebo tu minimálne tvoril.

Mesto na severozápade Ruska má približne toľko obyvateľov, ako Slovensko. Petrohrad je po Moskve druhým najvýznamnejším mestom Ruska, najmä v oblasti kultúry a umenia. Sídli tu viac ako 40 univerzít, viac než 200 múzeí a viac ako 100 divadiel. Mesto je aj významným dopravným uzlom pre námornú dopravu z Baltského mora, riečnu dopravu z rieky Nevy a leteckú dopravu. Medzinárodné letisko sa volá Pulkovo, IATA kód má však stále LED – podľa niekdajšieho názvu Leningrad.

Mesto riek a mostov

Petrohrad volajú aj Benátkami severu, najmä kvôli sieti kanálov. Leží na delte rieky Neva do Fínskeho zálivu na viac ako 40 ostrovoch. Mesto je popretkávané riekami, ramenami a jazerami. Cez tieto vodné plochy vedú stovky mostov. Niektoré zdroje uvádzajú, že mostov a mostíkov v Petrohrade je až tisíc. Najdlhší most cez Nevu má takmer tri kilometre. V meste je aj niekoľko otváracích mostov, ktoré umožňujú plavbu nákladným lodiam. Mosty sa väčšinou roztvárajú po polnoci. Niektoré bývajú otvorené až do rána, ľudia si tak musia nájsť iné cesty, ako sa dostanú na druhý breh.

Petrohrad, Palácový most
Palácový Most je atrakciou počas Bielych nocí, kedy sa ľudia vozia po rieke Neva až do skorých ranných hodín. V pozadí veža Katedrály svätého Petra a Pavla na Zajačom ostrove. Foto Hu Chen, Unsplash

História Petrohradu

Mesto nieslo meno Peter od svojho založenia v roku 1703 ruským cárom Petrom I. Veľkým. Počas vlády sovietov dostalo na takmer 70 rokov názov Leningrad. Od roku 1991 sa oficiálne volá Sankt Peterburg, u nás ho nazývame Petrohrad.

Počas druhej svetovej vojny mesto zažilo najdlhšie obliehanie a bombardovanie Nemcami v novodobej histórii. Trvalo takmer 900 dní a najmä od hladu vtedy zomreli státisíce ľudí. Na mieste masového hrobu je dnes Piskariovský pamätný cintorín, kde večný oheň horí na pamiatku týchto obetí.

Biele noci

Noci od mája do júla sú nazývané bielymi nocami. Počas nich slnko v tejto zemepisnej šírke nezapadá za horizont a noci sú tak presvetlené. Vzhľadom na to, aké tuhé zimy tu bývajú a aký zážitok je vidieť svetlo na oblohe aj v noci, obdobie letných bielych nocí často využívajú turisti na návštevu Petrohradu. Tomu je prispôsobený aj rytmus mesta. To v týchto dňoch takmer nespí a mnohé inštitúcie majú predĺžené otváracie hodiny. Typické pre tieto dni sú nočné plavby mestom. Sledovať roztváranie mostov po polnoci láka turistov aj obyvateľov mesta.

Umenie a múzeá

Jedno z najväčších múzeí na svete, ktoré mapuje históriu a umenie nielen Ruska, ale celého sveta, je Štátna Ermitáž. Rozsiahlu zbierku umenia založila v roku 1764 ruská cárovná Katarína II. Pôvodne išlo o jej súkromnú zbierku, ktorú postupne dopĺňali jej cárski nasledovníci. Po revolučnom období do nej pribudli ďalšie diela zozbierané z celej krajiny a bola sprístupnená verejnosti.

Obsahuje viac ako tri milióny artefaktov a diel. Potrebovali by ste niekoľko dní na to, aby ste Ermitáž celú prešli. Vincent Van Gogh, Renoir, Caravaggio, Rubens, Monet, Rembrandt a mnohí ďalší tu majú svoje diela.

Múzeum sa rozprestiera v niekoľkých budovách Petrohradu, ktorými sú Nová Ermitáž, Stará Ermitáž, Malá Ermitáž, Divadlo Ermitáže, Budova Generálneho štábu, Menšikovov palác a najznámejší Zimný palác. Ten bol sídlom niekoľkých generácií ruských cárov a jeho honosnosť reprezentuje napríklad to, že má tisíc izieb. Zimný palác je spájaný aj s Veľkou októbrovou revolúciou v roku 1917, ktorá ukončila cársky režim v Rusku. Signálom začiatku útoku na Zimný palác bol vtedy výstrel z krížnika Auróra. Ten teraz kotví v Petrohrade a slúži ako námorné múzeum.

Zimný palác v Petrohrade
Zimný palác, niekdajšie sídlo ruských cárov. Dnes je palác plný umenia a histórie súčasťou Štátnej Ermitáže. Foto: Alexander Grishin, Pixabay
Krížnik Auróra v Petrohrade
Krížnik Auróra kotví v Petrohrade a je v ňom múzeum námorníctva. Foto: Luidmila Kot, Pixabay

Chrámy a pamiatky Petrohradu

Katedrála svätého Petra a Pavla sa nachádza na Zajačom ostrove za múrmi Petropavlovskej pevnosti. Neprehliadnuteľná katedrála má vysokánsku špicatú zlatú vežu s anjelom na vrchole. V katedrále je miesto odpočinku viacerých ruských cárov, od zakladateľa mesta Petra Veľkého, až po posledného zavraždeného Mikuláša II. s rodinou.

Práve tu na Zajačom ostrove sa Peter Veľký rozhodol, že vybuduje mesto podľa inšpirácie krásnych miest Európy. Petropavlovská pevnosť, ktorá je na ostrove, má však aj tienistú stránku. Za jej múrmi boli počas socializmu držaní politickí väzni.

Katedrála svätého Petra a Pavla na Zajačom ostrove v Petrohrade
Katedrála svätého Petra a Pavla na Zajačom ostrove je cieľom mnohých turistov, ktorí prídu vzdať úctu pamiatke niekdajších ruských cárov a ich rodinám, ktorých pozostatky sú tu uložené. Zamrznuté vodné plochy dávajú v zime mestu čarovnú atmosféru. Foto: Luidmila Kot, Pixabay

Chrám preliatej krvi, alebo aj Chrám Kristovho vzkriesenia, je pravoslávny chrám, ktorý dal postaviť cár Alexander III. Stojí na mieste, kde bol v roku 1881 spáchaný atentát na jeho otca, cára Alexandra II. Má bohato zdobený exteriér aj interiér a rozhodne stojí za návštevu.

Petrohrad, Chrám Kristovho vzkriesenia
Chrám Kristovho vzkriesenia pripomína Chrám Vasilija Blaženého z červeného námestia v Moskve. Foto:Georg Adler, Pixabay
Chrám preliatej krvi v Petrohrade
Interiér Chrámu preliatej krvi v Petrohrade. Foto: Mitya Ivanov, Unsplash

Kazanská katedrála, alebo aj Katedrála sv. Izáka je najväčšou pravoslávnou katedrálou v meste. Architektonicky je však katedrála iná než chrámy typické pre túto cirkev. Podobá sa na Baziliku sv. Petra vo Vatikáne, má podobne veľkú kupolu a dlhé stĺporadie. Na zlatú kupolu, ktorú je vraj vidieť až za more do Fínska, si môžete vyliezť a užiť si nádherný výhľad na mesto.

Katedrála sv. Izáka, Petrohrad
Katedrála sv. Izáka v Petrohrade. Kupola ponúka nádherný výhľad na mesto. Foto: Marina Isgeim, Unsplash
Nevský prospekt, Petrohrad
V tejto budove na Nevskom prospekte sídlila pred revolúciou spoločnosť Singer, ktorá tu chcela postaviť mrakodrap v akom mali centrálu v New Yorku. Pravidlá mesta však nepovoľovali postaviť budovu vyššiu, než je Zimný palác. Dnes je tu kaviareň Singer, z ktorej je krásny výhľad na Kazanskú katedrálu. Foto: Puja Lin, Unsplash

Petrohradská mešita bola postavená v roku 1913 s kapacitou 5 000 ľudí a v tom čase bola najväčšou mešitou v Európe.

mešita v Petrohrade
Petrohradská mešita

Paláce a cárske sídla v okolí Petrohradu

Peterhof alebo aj Petrodvorec je objekt, ktorý pozostáva z viacerých palácov. Postaviť ho dal Peter I. Veľký a volajú ho aj Ruské Versailles. Podľa jeho vzoru tu záhrady zdobia fontány, sochy a jazierka. Majestátnosť miesta reprezentuje napríklad Veľká kaskáda s viac ako 60 fontánami, vodopádmi a 200 sochami. Peterhof sa nachádza približne 35 kilometrov západne od Petrohradu. Cesta autobusom z Petrohradu tam trvá okolo jednej hodiny.

Peterhof
Peterhof a jeho honosné fontány a sochy pred palácom. Foto: Schliff, Pixabay

Cárske Selo je od Petrohradu vzdialené približne rovnako ako Peterhof, ale smerom na juh. V komplexe palácov a záhrad sa nachádza známy Katarínsky palác, ktorý mal rovnakého architekta ako Zimný palác v Petrohrade. Je v ňom Jantárová komnata, dnes už len replika slávnej zdobenej miestnosti. Jej zariadenie demontovali a odviezli pri nacistickej okupácii a odvtedy sa už nenašlo.

Cárske Selo, Katarínsky palác
Katarínsky palác v letnom sídle ruských cárov Cárske Selo. Foto: Makalu, Pixabay

Letenky do Petrohradu

S Petrohradom bude mať od júna 2020 priame spojenie aj letisko v Bratislave. O cenách leteniek, ktoré sú už v predaji a o výhodách členstva vo Wizz discount clube si prečítajte v tomto príspevku. Ak by ste chceli do Petrohradu letieť skôr, než v lete, môžete sa vybrať z okolitých letísk. Z Viedne zabezpečuje priame lety ruský letecký dopravca Aeroflot. Z Budapešti lieta Wizz Air a z Košíc môžete letieť s prestupom vo Varšave s aerolíniami LOT.

Akciové letenky do Petrohradu nájdete na tejto stránke.

Tip: pozrite si ubytovanie v Petrohrade. Podľa miery obsadenosti v rôznych termínoch sa dá nájsť ubytovanie s dobrým hodnotením už za 10 € na osobu na noc.

Petrohrad a víza

Petrohrad môžete navštíviť len s vízami. Od 1.10.2019 si môžete online a zadarmo vybaviť e-víza na tejto stránke. Platné sú len pre niektoré oblasti Ruska a Petrohrad a Leningradská oblasť je jednou z nich. Do iných častí Ruska je potrebné požiadať o klasické platené víza.

E-víza sa vydávajú s platnosťou na 30 dní odo dňa vystavenia a môžete s nimi stráviť v oblasti 8 dní (pričom deň príchodu a deň odchodu sú dva dni – vstup sa totiž neprepočítava na presné hodiny, ale na dni). To znamená, že ak prídete v pondelok, tak najneskôr v nasledujúci pondelok musíte z Petrohradu odletieť. Na stránke nájdete aj ďalšie dôležité informácie napríklad k platnosti pasu a poisteniu.

Počasie v Petrohrade

Letné mesiace sú výbornou voľbou na návštevu Petrohradu. Priemerné teploty v najteplejšom mesiaci júl dosahujú 25 stupňov, v noci ale môže teplota klesnúť len na 15 stupňov. Počas leta sa ojedinele môžu vyskytnúť aj horúcejšie dni s 30 stupňami. Kvôli chladnejším večerom si však na potulky mestom vždy zoberte aj vrstvu oblečenia navyše.

Najchladnejšie mesiace sú január a február, teplota sa vtedy pohybuje priemerne od -3 do -8 stupňov Celzia. Zasnežený Petrohrad má síce svoje čaro, ale aj menej slnečného svitu cez deň.

Petrohrad v zime
Zamrznuté rieky a veľa snehu. Aj tak vyzerajú zimy v Petrohrade. Na fotke pohľad na Vasiljevský ostrov, ktorý sa nachádza pri ústí rieky Nevy do Fínskeho zálivu a na ktorom je tiež množstvo pamiatok a zaujímavých miest. Foto: Stanislav Kondratiev, Unsplash

Pár praktických tipov:

  • Ak hľadáte rušný mestský život, obchody a kaviarne, tak zájdite na Nevský prospekt. Je to široká hlavná ulica Petrohradu, ktorá je dlhá 4,5 kilometra. Zavedie vás k mnohým významným pamiatkam v meste.
  • Naučte sa niektoré základné frázy po rusky. Angličtinou sa tu nemusíte všade dorozumieť a miestni si veľmi cenia snahu prihovoriť sa im v ich jazyku.
  • Ak chcete skúsiť niečo typické z gastronómie, okrem boršču si dajte Stroganov, ktorý je pomenovaný podľa rodiny, ktorá tu kedysi žila.
  • Okrem vodky si dajte v Petrohrade aj pivo. Jeho výroba tu má dlhú históriu.
  • V Petrohrade je priemerne lacnejšie než u nás, napríklad lístok na verejnú dopravu stojí okolo 60 centov a rovnako aj liter benzínu.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?