Paxos: grécky ostrovček na skok z Korfu, ktorý stojí za návštevu

Letecký pohľad na prímorskú dedinku, na fotke vidno more, pohorie na mori a prímorské domčeky s červenou alebo oranžovou strechou
Letecký pohľad na hlavné mesto Paxosu (zdroj: Depositphotos)

Najmenší z gréckych iónskych ostrovov je ostrov Paxos. Napriek svojej malej rozlohe je obľúbený vďaka nedotknutej prírode, krásnym plážam, zátokam a za zmienenie tiež stojí priehľadné more tyrkysovej  farby. Grécka mytológia nám hovorí, že o vznik ostrova sa postaral Poseidon, boh mora, ktorý ho vytvoril pre seba a svoju lásku Amfitrítu, keď pre nich hľadal pokojné miesto. Paxos je ním doteraz. Dostanete sa sem lodnou dopravou, zo štrnásť kilometrov vzdialeného a podľa bájoslovia materského ostrova Korfu (Poseidon svojím trojzubcom odtrhol jeho južnú časť). Paxos môže byť dobrým tipom na výlet, pokiaľ dovolenkujete, napríklad na spomínanom Korfu, ale aj zaujímavou destináciou, kde ostanete dlhší čas. Väčšina ľudí tu však strávi naozaj iba pár hodín v rámci zastávky výletnej lode zo susedného ostrova Korfu.

Hlavné mesto a jeho dvaja strážcovia 

Za správne centrum, teda hlavné mesto Paxosu sa považuje Gaios s päťsto stálymi obyvateľmi. V tomto príjemnom mestečku sa môžete poprechádzať pozdĺž ulíc s neveľkými farebnými domami, navštíviť námestie s pamätníkom alebo pozrieť sa do prístavu. Z reštaurácii a taverien na pobreží budete mať ďalekosiahly výhľad na okolie a dva menšie protiľahlé ostrovy.

Pohľad z mora na menší prístav s piatimi plachetnicami, za ktorými sú farebné domčeky
Hlavné mesto Gaios (zdroj: Depositphotos)

Jeden z nich je ostrov Agia Panagia, kde stojí kláštor zasvätený matke Ježiša, Panne Márie. Ten je každoročne na sviatok Nanebovzatie Panny Márie, 15. augusta, navštevovaný množstvom veriacich.

Zelené kopce patria ostrovčeku Agios Nikolaos, kde sa týči Hrad Agios Nikolaos z pätnásteho storočia. Jeho benátsky vládca Adam II San Ippolito ho vybudoval ako pozorovaciu a obrannú pevnosť, nielen na odstrašenie pirátskych, ale aj osmanských útočníkov. Obdivovať možno zachovalú strážnu vežu, steny hradu, cisternu a ďalšie artefakty. Na ostrove je tiež pekný kostol sv. Mikuláša.

Letecký pohľad na malý ostrovček v mori s pevnosťou
Pohľad na malebný ostrov Panagia (zdroj: Depositphotos)

Loggos

Najmenšia dedinka, a zároveň tretie najväčšie letovisko na Paxose, Loggos, ponúka cestovateľom rôzne druhy aktivít. Pokiaľ obľubujete vodné lyžovanie, práve miestna zátoka je na tento druh športu ako stvorená. V tejto dedinke sa dá zájsť na menšiu túru ku starému mlynu, odkiaľ máte pekný výhľad na celé územie. Ak však z centra vychádzať nechcete, pekný rozhľad vám ponúka aj kostol Agios Apostoli. V dedine Laggos je viac ako tridsať rokov stará tradícia organizovania hudobného festivalu. Dovolenkári si sem chodia vypočuť hudobné štýly ako jazz, ľudovú a vážnu hudbu. V minulých rokoch tu už vystupoval známy klavirista Vertuccio i skladateľ Eduardo Bruni.

Pohľad na malú prímorskú dedinku s farebnými domčekmi pri pobreží čistého mora
Dedinka Loggos (zdroj: Depositphotos)

Lakka

Druhá najväčšia dedina po hlavnom meste, Lakka, sa rovnako teší svojej obľúbenosti. Lakka je nádhernou zátokou na severe ostrova, kde si môžete zašportovať na vodných lyžiach, potápať sa, windsurfovať, či len tak sa schladiť v príjemnom a čistom mori. Táto časť ostrova je známa aj medzi mladými ľuďmi nielen kvôli viacerým plážam, ale aj nočným klubom. Pokiaľ ste tu s ratolesťami a omrzí vás byť na rozhorúčenej pláži, využite tu sídliace hlavné potápačské centrum ostrova, Oasi Sub, alebo zájdite na prechádzku k veterným mlynom a peknému majáku. Z miestneho prístavu sa najrýchlejšie dostanete na ostrov Korfu, kde si môžete spraviť celodenný výlet.

Malá prímorská dedinka s farebnými domčekmi, nad ktorými sa vypína malý kopec s bohatými stromami, na pobreží sú odparkované motorové člny a loďky
Dedinka Lakka (zdroj: Depositphotos)

Mongonissi

 Na juhu ostrova je most, spájajúci Paxos s malým ostrovom Mongonissi, kde leží najbližšia piesočnatá pláž. Dostanete sa sem súkromnou dopravou alebo vodným taxíkom z Gaiosu. Na pláži sú k dispozícii ležadlá a stánky s občerstvením. Z Mongonissi máte dobrý výhľad na ďalší susedný ostrov Antipaxos.

Antipaxos

Dva kilometre od Paxosu je zmieňovaný ostrov Antipaxos, kam sa dopravíte lodnou dopravou. Oplatí sa ho navštíviť vďaka jedným z najkrajších a najznámejších pláži sveta. Jednou z nich je „karibská“ pláž Vrika s jemným pieskom a nádherným tyrkysovým morom. K dispozícii sú dve taverny, ktoré poskytujú aj lehátka. Do mora je kontinuálny vstup, pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Nádherná pláž s jasnomodrým morom, ktoré sa neskôr vyfarbuje do tmavej farby. Pláž má žltkasto biely piesok
Pláž Vrika na ostrove Antipaxos (zdroj: Deposizphotos)
Krásna bledunko modrá hladina mora a skaly obrastené zeleňou
Zákutia pláže Voutami (zdroj: Depositphotos)

Druhou očarujúcou plážou, dvadsať minút od Vrika je Voutoumi. Dopravíte sa sem aj priamo, vodným taxíkom z hlavného mesta. K dispozícii je plážový bar a ležadlá. Biele jemné kamienky, hustý, zelený porast stromov a krásne bledomodré more vytvárajú nádherný protiklad farieb. Neďaleko od pláže je taverna s dobrým výhľadom na desať minút vzdialený Paxos.

Výlety 

V bývalej školskej budove, v meste Gaios nájdete Múzeum Paxos otvorené od roku 1996. Vystavované predmety predstavujú nástroje, ktoré v minulosti ľudia na ostrove používali. Múzeum je rozdelené do dvoch častí – vnútornej a vonkajšej, vnútorná sa ďalej člení na tri miestnosti. Prvá z nich vystavuje paleolitické nástroje, meče, klasickú grécku keramiku a tiež každodenné nevyhnutnosti z benátskej éry. Druhou miestnosťou je kuchyňa, kde uvidíte olejovú žiarovku, keramiku, kuchynské potreby či osmanskú i britskú váhu. V tretej miestnosti sa nachádza posteľ zo sedemnásteho storočia, odevy a kozmetika. Vo vonkajšej časti múzea sú exponáty, ktoré sa využívali na výrobu olivového oleja i keramika.

Na prvý pohľad malé kamenné obydlia vás prinútia rozmýšľať, na čo sa tieto mini stavby používali. V dedine Boikatika, v okolí malého lesa sa nachádzajú cisterny postavené z kameňa. Je to dobrý tip na prechádzku z dedinky Ozias so zaujímavým cieľom.

Výškový pohľad na zvyšok morskej jaskyne v oblúkovom tvare
Tripitos Arch (zdroj: freepik)

Na Paxose nezabudnite navštíviť tie skutočné prírodné pamiatky, ktorou je aj Tripitos Arch, zvyšok morskej jaskyne v oblúkovom tvare. Táto skala sa vypína iba tri kilometre od Gaiosu, na južnej strane ostrova. Dostanete sa sem pešo a pokiaľ sa nebojíte výšok, môžete sa ísť poprechádzať a užiť si výhľad rovno z dvadsať metrovej výšky Tripitos Arch. Značky ukazujúce, kde sa táto pamiatka nachádza, nenájdete, preto sa opýtajte miestnych, ktorí vám s radosťou ukážu smer cesty.

Prírodné krásy sú aj morské jaskyne na západnom pobreží. Na ich prehliadku zájdite výletnou loďou alebo si prenajmite motorový čln. Zoskočiť  z paluby a vplávať do morskej jaskyne s tyrkysovou vodou, je dobrý nápad ako stráviť deň. Západné pobrežie je zároveň obľúbené na šnorchlovanie. Pod morom vás čaká očarujúca fauna a flóra.

Opustené pláže

Mladá pláž na západnom pobreží, Ermitis Bay, má iba viac ako desať rokov. Po tom, čo sa časť vápencového útesu zrútila, vznikla krásna zátoka v strede bielych útesov. More je tu krásne tyrkysové, ktoré sa neskôr sfarbuje do tmavomodrej farby. Obvykle má veľké vlny a ani cesta k tejto zátoke nie je jednoduchá, ale keď sem prídete, ocitnete sa na zemskom raji. Pozorovať tu západ slnka je milý zážitok.

Na opačnej strane, na východnom pobreží Paxosu, je najdlhšia pláž ostrova, Kipiadi. Hrubé ale jemné biele kamienky, krištáľové more a zelené borovice, vytvárajú originálny kontrast, a tak  robia toto miesto veľmi obľúbeným. Vzhľadom na dĺžku pláže budete mať dostatok súkromia.

Na oboch plážach nie sú k dispozícii lehátka so slnečníkmi, plážové bary ani taverny. Pokiaľ teda idete s deťmi, výbavu ako plážový stan či slnečník istotne nezabudnite.

Pphľad na kamienkovú opustenú pláž s priezračným morom
Pláž Kipiadi (zdroj: Depositphotos)

Destinácia na jeden deň?

Úžasné letovisko, kde sa určite hodí zostať viac ako jeden deň, ponúka zaujímavé mestečká, pláže i prírodné kuriozity. Niekedy budete potrebovať využiť aj lodnú dopravu, no fakt, že Paxos má dĺžku iba jedenásť kilometrov prezrádza, že na väčšinu miest sa dostanete pešo. Je to ideálny spôsob prepravy na tomto ostrove, keďže práve olivové háje, skaly, borovice a lesné cestičky, robia Paxos skutočným gréckym ostrovom. 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 16

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?