Cestovanie sa nám spája predovšetkým s dovolenkami, no do zahraničia nemusíte vycestovať vyslovene len za oddychom a zábavou. Vybavenie cestovného poistenia pred samotnou cestou by ste si preto mali bezpodmienečne pridať do zoznamu úloh. Ako sa však rozhodnúť pre to najlepšie?
Na čo myslieť pred cestou
Skôr ako sa pustíte do výberu vhodného cestovného poistenia, odpovedzte si na niekoľko základných otázok.
Do akej destinácie cestujete?
Aj keď vám hlavou víria už len predstavy o lehátku na pláži a miešanom nápoji v ruke, skúste sa zamyslieť nad vašou cieľovou destináciou ako celkom. Pláže, pamiatky a nočné kluby síce môžu byť v danej krajine bezkonkurenčné, no do úvahy berte aj celkovú infraštruktúru, dopravu, vyspelosť či zdravotnú starostlivosť. Na jednej strane je v niektorých kútoch sveta zdravotná starostlivosť o čosi drahšia (predovšetkým v krajinách západnej kultúry), na druhej strane je naprklad v Afrických štátoch značne obmedzená. Pri zranení vám tak hrozí nákladný prevoz do nemocnice.
Ako často cestujete, prípadne aký dlhý bude váš pobyt v zahraničí?
Spravidla rozlišujeme krátkodobé a dlhodobé poistenia. Zatiaľčo pri krátkodobom ide o poistenie s rôznou dĺžkou platnosti neprekračujúcou jeden rok, pri dlhodobom je doba poistenia dlhšia ako jeden rok.
Dlhodobé cestovné poistenie s obmedzenou dobou výjazdu zvoľte, pokiaľ cestujete častejšie a na kratšiu dobu. Obmedzená doba výjazdu však znamená, že mimo Slovenska môžete stráviť len istý počet dní počas jedného roka, napríklad 50. Za poistenie s neobmedzenou dobou výjazdu si priplatíte, takže pokiaľ sa zvyknete vracať domov, rozhodne sa vám neoplatí.
Aký je dôvod / účel vašej cesty?
Dôvodov, pre ktoré vyrážame do zahraničia, môže byť hneď niekoľko. Pred výberom cestovného poistenia si preto dobre zvážte, aký je ten váš. Idete za adrenalínom, zábavou, športom, prácou alebo chcete len tak ležať na pláži? Nie je žiadnym tajomstvom, že základné poistenie si poisťovňa určuje sama, preto si zistite, čo všetko v ňom zahŕňa. Sú však prípady, kedy radšej odporúčame pripoistiť sa.
Za čo sa oplatí pripoistiť?
Pripoistiť sa je rozhodne dôležité, pokiaľ plánujete akýkoľvek športový extrém (splav rieky, jazdu na snežnom alebo vodnom skútri, vykonávanie zimných športov mimo vyznačených trás, pohyb v nadmorskej výške nad 3000 m.n.m či všetky letecké športy). Na pripoistenie ale myslite aj v prípade športových sústredení a tréningov alebo pri pracovných cestách, pretože pracovné úrazy bývajú o čosi komplikovanejšie a základné poistenie v tomto prípade naozaj nestačí.
Užitočné rady
- Pokiaľ necestujete sami, ušetriť môžete na rodinnom cestovnom poistení, prípadne pre poistení pre skupiny.
- Pre istotu si do telefónu nafoťte všetky doklady o pobyte v zahraničí, vrátane cestovných lístkov a leteniek (poisťovňa ich pri dlhodobom poistení bude vyžadovať).
- Jednodňové alebo víkendové výlety do susedných krajín rozhodne nepodceňujte. Cestovné poistenie sa vám zíde, aj keď si myslíte, že ho nepotrebujete.
- Pri vašom poistení myslite aj na poistenie vašich vecí. Zahŕňa to obzvlášť prípady, keď si so sebou beriete drahé a cenné veci, notebook alebo inú techniku.
- Okrem toho, že budete vedieť, čo vaše cestovné poistenie zahŕňa, naštudujte si, čo pod neho naopak nespadá.
- Aj keď je európsky preukaz zdravotného poistenie možné využiť v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru, kde vás ošetria, nepokrýva následnú zdravotnú starostlivosť. V tomto prípade je taktiež vhodné siahnuť aj po komerčnom cestovnom poistení.
PR Článok