Pamukkale. Travertínové termálne kaskády sú očarujúcim miestom

termálne pramene
By: Catarina Mastellaro - CC BY 2.0

Turecko navštevujú turisti najčastejšie za účelom letnej dovolenky. Aj napriek tomu, že tu nájdete množstvo pekných dovolenkových rezortov, táto krajina ponúka omnoho viac. Pri jej návšteve sa nemusíte sa obmedziť výhradne len na ležanie na pláži či popíjanie drinkov. Pokojne sa vyberte spoznať aj iné krásy tejto krajiny.

Do zoznamu mnohých tureckých krás môžeme zaradiť aj miesto nazývané Pamukkale. Prezývané je aj ako turecký bavlnený zámok. Ide o miesto, ktoré spolu so starovekým mestom Hierapolis kedysi dávno patrili medzi obľúbené kúpeľné mestá. Dnes po ňom ostali už len zrúcaniny, no stále si zachováva svoje čaro.

termálne pramene
By: Esther LeeCC BY 2.0
termálne pramene
By: Ken and NyettaCC BY 2.0

Je pastvou pre oči a z diaľky vyzerá ako veľká masa snehu. Keď sa však pozriete bližšie, máte pocit, že je zložené z akýchsi nadýchaných špongií. Pri pohľade na tento nevídaný prírodný jav sa vám bude zdať, že terasy sú ľadové a mäkké, pripomínajúce bavlnu. No v skutočnosti je to len dojem, sú tvrdé ako kameň a sú príjemne vyhriate.

Ide o kryštalické formácie, ktoré sú výsledkom obsahu uhličitanu vápenatého vo vode. Termálne pramene, ktoré na tomto mieste vyvierajú, dosahujú teplotu od 35 do 100 stupňov Celzia. Ich pôvod tkvie v období pred tisíckami rokov. Vtedy sa začali hýbať tektonické platne, čo malo za dôsledok vytvorenie tektonického zlomu priamo v Pamukkale. Voda, ktorá na tomto mieste vyviera spod povrchu je bohatá na minerálne látky, predovšetkým na obsah vápnika. Vyvretá voda steká dolu svahom a postupne sa vytvára uhličitan vápenatý, ktorý sa usadzuje. Takto vznikajú travertínové usadeniny vytvárajúce jazierka menších ale aj väčších rozmerov.

termálne pramene
By: Chris_ParfittCC BY 2.0

Okrem termálnej vody sú mimoriadne zaujímavé aj pôsobivé kaskády. Keďže vyvieranie vody nie je vždy rovnaké, niekedy sa stane, že voda tečie príliš rýchlo. Tak následne pretečie cez okraj jazierka a padá dole. Táto aktivita vytvára nielen pekný pohľad pre oko, ale dokonca vznikajú aj stalaktity, podobné tým v jaskyniach. Oblasť travertínových terás je značne rozsiahla. Jej dĺžka presahuje 2 kilometre.

travertínové stalaktity
By: SaraYeomansCC BY 2.0

V súčasnosti sa v Pamukkale nachádza 17 termálnych prameňov. Aj keď sa zdajú byť ideálnym miestom na relax, dnes sa v nich už nie možné okúpať. Jazierka sú totižto poškodené kvôli zásahom stavbárov okolitých hotelov, no aj pre veľké množstvo návštevníkov. Veľkým zásahom bolo aj vysekanie obrovskej prístupovej cesty, ktorá sa tiahne nahor pozdĺž svahu. Na niektorých miestach sa dokonca musí chodiť naboso, aby sa travertín nepoškodil. Boli tu dokonca vybudované aj umelé jazierka či bazény, aby sa tie prírodné ochránili.

termálne pramene
By: Son of GrouchoCC BY 2.0
termálne pramene
By: Catarina MastellaroCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?