Palmanova. Talianske mesto deviatich hviezd

kostol
By: Roberto Guido - CC BY 2.0

Mesto deviatich špicatých hviezd je jedným z najznámejších ideálnych miest postavených počas obdobia renesancie. Je výsledkom doby, keď bolo možné premeniť abstraktné filozofické ideály do mestskej reality. Zrod tohto mesta však pramenil zo strachu pred nepriateľom.

Koniec koncov, ako napísal Italo Calvino, mestá snov sú vždy postavené z túžob a obáv.

Palmanova je mesto a zároveň mestskou samosprávou v severovýchodnom Taiansku. Je príkladom hviezdnej pevnosti z obdobia neskorej renesancie. Mestečko bolo vybudované v roku 1593 Benátskou republikou. Palmanova sa nazýva hviezdnym mestom pre svoj polygonálny hviezdicový plán s 9 bodmi. Dátum založenia mesta pripomína víťazstvo kresťanských síl nad osmanskými Turkami v bitke pri Lepanto v roku 1571 počas vojny na Cypre. Na stavbe opevnenia a mesta sa podieľal tím inžinierov, architektov, spisovateľov a  vojenských odborníkov na čele s Úradom opevnenia Benátok, vrátane generála Gulia Savorgnana.

Palmanova. Talianske mesto deviatich hviezd
Zdroj: Goole mapy

Počas benátskeho obdobia bolo mesto chránené opevneniami, baštami a priekopami, s cieľom ochrániť boli tri existujúce vstupy do mesta. Účel výstavby mesta bol predovšetkým vojnový, počet bášt a aj dĺžky strán boli navrhnuté podľa rozmerov kanónov tej doby.

Od roku 1960 je historické mesto národnou pamiatkou. Od roku 2017 sú opevnenia mesta Palmanova súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako súčasť benátskych diel obrany v období medzi 15.17. storočím.

mesto
By: LorenzoCC BY 2.0
mesto
By: LorenzoCC BY 2.0

Palmanova leží na juhovýchode oblasti Friuli-Venezia Guilia, 20 kilometrov od mesta Udine, 28 kilometrov od Gorizie a necelých 60 kilometrov od Palmanovy sa nachádza známa dovolenková destinácia Trieste. Mesto samo o sebe ponúka miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Spomedzi samotných vstupov do mesta sú to Porta Udine, Porta Aquileia, Porta Cividale. Okrem toho aj samotné hradby a opevnenia sú svojim vzhľadom veľmi zaujímavé. Námestie Piazza Grande di Palmanova ponúka 360 stupňový pohľad na okolité budovy. Medzi najznámejšie patrí kostol Duomo dogale SS. Redentore, ktorý sa vyznačuje svojou krásou nielen zvonka, ale aj zvnútra, pričom v ňom môžete nájsť originálne prvky umenia. V meste taktiež nájdete aj historické vojnové múzeum, v ktorom sú okrem iného uložené časti alebo celé uniformy z obdobia svetových vojen. Okolo celého mesta sa nachádza akvadukt, ktorý bol v minulosti vybudovaný na ochranu mesta počas vojny.

kostol
By: Roberto GuidoCC BY 2.0

Najväčšou zvláštnosťou spomedzi ostatných talianskych miest je však práve hviezdicový tvar Palmanovy. Pozrite sa na mesto z vtáčej perspektívy. ?

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?