Vir: Spoznajte jeden z najkrajších chorvátskych ostrovov

Ostrov Vir v Chorvátsku

V chorvátskej časti Jadranského mora je približne 300 ostrovov. Niektoré sú dobre známe, na iné turisti vôbec necestujú. Vir patrí medzi tie známejšie, no pri výbere dovolenky ho aj tak mnohí prehliadajú. To je však veľká škoda. Napriek tomu, že má rozlohu len niečo málo cez 22 km2, sa na ňom rozhodne nebudete nudiť. Prečo by ste ho mali navštíviť aj vy?

Ostrov Vir c Chorvátsku

Základné údaje o ostrove

Ostrov Vir sa nachádza v Jadranskom mori, približne 30 kilometrov od Zadaru. Žije na ňom okolo 3000 obyvateľov, ktorí sa koncentrujú v 3 malých mestách, alebo skôr osadách – Vir, Torovi a Lozice. Výnimočnosťou tohto ostrova je skutočnosť, že je s pevninou spojený mostom. To je veľká výhoda z hľadiska nákladov na cestu a samotnú dovolenku. Potraviny, nápoje a ďalšie produkty sa na ostrov môžu voziť kamiónmi, takže ceny sú podobné ako na pevnine.

Ostrov Vir Chorvátsko
Ostrov Vir v Chorvátsku

Ako sa dostať na ostrov Vir?

Na ostrov Vir sa najjednoduchšie dostanete autom z dedinky Privlaka cez približne 300 metrov dlhý most. Ak uprednostňujete cestovanie lietadlom, kúpte si letenky na letisko v Zadare, ktoré je k ostrovu najbližšie. Letenky za najvýhodnejšie ceny nájdete cez náš vyhľadávač.

Z letiska v Zadare sa následne mestskou dopravou dostanete na autobusovú stanicu, odkiaľ sa na Vir najlacnejšie odveziete autobusom. Zaplatíte zaň zhruba 3 – 12 €. Cesta trvá 40 minút. Alternatívou je taxík – cesta na Vir z letiska vás bude stáť okolo 50 – 80 €.

Kde sa ubytovať?

Veľké hotelové komplexy by ste na ostrove Vir hľadali márne. A práve to je pre mnohých výhoda. Užívať si totiž môžete pokojnú dovolenku v nádhernom prírodnom prostredí. Naplno tak precítite miestnu atmosféru. Ubytovať sa viete v niektorom z mnohých apartmánových domov. Na svoje si prídu priaznivci cenovo dostupných dovoleniek aj luxusu. Najlacnejšie ubytovania stoja počas letnej sezóny menej ako 500 € na 7 dní.

Praktický tip: Keďže ostrov Vir je dlhý len 10,12 km, široký 4,25 km a všetky mestečká sú lokalizované pri mori, ubytovať sa môžete prakticky kdekoľvek. A pritom máte istotu, že k vode to budete mať na skok.

Vir: Spoznajte jeden z najkrajších chorvátskych ostrovov

Možnosti kempovania

Ak máte dušu dobrodruha a cestujete karavanom alebo so stanom, ubytovať sa môžete v niektorom z miestnych kempov – Camp Sita, Camp Lolo alebo Camp Sapavac.

Najkrajšie pláže na ostrove

Pobrežie ostrova Vir je pomerne členité – jeho súčasťou sú rôzne zátoky a malé mysy. Oddych pri mori si môžete vychutnať na jednej z 35 nádherných pláží. Najznámejšou je štrková pláž Jadro, ktorá sa nachádza v meste Vir. K dispozícii sú tu slnečníky, vodné skútre, bicykle či bufety. Vstup do mora je pieskový.

Ak patríte k priaznivcom piesočnatých pláží, určite si zamilujete pláž Rastovac, Smratine alebo Radovanjica. Naopak, pokiaľ uprednostňujete kamenisté pláže, za návštevu stojí Svinja, Bobovik, Popraština alebo Soldatica. Na kotvenie menších jácht je veľmi vhodná pláž Pedinka.

Vir chorvátsko

Naša rada: Na ostrove Vir je hneď niekoľko nádherných prírodných pláží, na ktorých spravidla nebýva veľa ľudí. Za návštevu stojí napríklad Kosička, Ženska alebo Juriča. Pripravte sa ale, že na týchto plážach je množstvo veľkých kameňov, ktoré sú aj v mori. Vstup do vody tak nie je ideálny pre deti alebo ľudí so zhoršenou schopnosťou pohybu.

Pláž s liečivým bahnom

Keď už budete na Vire, jeden deň choďte určite na pláž Sapavac, ktorá sa nachádza na južnej strane ostrova. Je dobre chránená pred vetrom a nájdete na nej aj prírodný tieň. Jej najväčším lákadlom je však jedinečné liečivé bahno používané na liečbu reumatických ochorení.

Niečo pre milovníkov histórie

Na ostrove Vir si na svoje príde aj každý milovník kultúry a histórie. Navštíviť môžete napríklad pevnosť Kaštelina, ktorá sa rozprestiera v blízkosti mesta Vir. Postavená bola už v 16. storočí ako obranná hradba pred útokmi Turkov a Uskokov, pričom jej charakteristickým poznávacím znakom je malá veža na pobreží mora.

Kaštelina Ostrov Vir v Chorvátsku

Medzi známe pamiatky na ostrove patrí aj Kostol sv. Juraja z 12. storočia a Kostol sv. Ivana Krstiteľa z 13. storočia. Určite sa choďte pozrieť aj na maják, ktorý bol postavený v roku 1881. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo počas 2. svetovej vojny bol zničený, tak v roku 1950 ho kompletne zrenovovali. Toto miesto pri západe slnka vyčarí veľký úsmev na tvári každému romantikovi.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 77

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.