Ostrov Pag: Nádych histórie, jedinečná gastronómia aj nočný život

Piaty najväčší chorvátsky ostrov leží v Kvarnerskej časti Jadranu. Pag vyniká vysokým počtom slnečných dní, čistým morom, pestrými zážitkovými možnosťami a vynikajúcou gastronómiou. Počuli ste už o starých olivovníkoch v Lune, slávnom pažskom syre alebo o starobylom meste Pag? V nasledujúcich riadkoch vám celý ostrov a jeho zaujímavosti predstavíme bližšie.

Základné informácie o Pagu

Ostrov Pag má rozlohu necelých 285 km2. Rozprestiera sa v juhovýchodnej časti Kvarnerského zálivu – od pevniny je oddelený Velebitským kanálom. Od Bratislavy je ostrov vzdialený približne 670 km. Vďaka Pažskému mostu, ktorý spája ostrov s diaľnicou Záhreb Split, je výborne dostupný autom. Letecky je Pag veľmi dobre dostupný z letiska Zadar (35 km).

Pažský most na ostrove Pag
Pažský most na ostrove Pag

Klíma na ostrove Pag

Ostrov Pag má mierne stredomorské podnebie. Letá sú tu slnečné a suché s priemernou teplotou 27 ˚C. Ovzdušie je presýtené morskými soľami, ktoré majú veľmi priaznivý vplyv na dýchacie cesty. Vyššie letné teploty pocitovo spríjemňuje vietor. Teplota mora sa v lete pohybuje na úrovni 25 – 26 ˚C.

Pláže na Pagu

Ostrov Pag vás popri typických chorvátskych kamienkových plážach prekvapí aj dostupnosťou pieskových pláží s krásnym zlatistým podložím.

Čista Plaža

Jedna z najkrajších a najobľúbenejších pieskových pláží Jadranu sa nachádza na Pagu neďaleko dedinky Kolan a obľúbeného letoviska Mandre. V závislosti od morských prúdov a vetra tvorí podložie jemný piesok alebo vyplavené okruhliaky. Vstup do mora je príjemný, pozvoľný, vhodný aj pre deti. Rekreanti tu nájdu občerstvenie a požičovňu vodných bicyklov.

Čista Plaža, Pag, Chorvátsko
Čista Plaža, Pag, Chorvátsko

Pláž Planjka

Piesočná pláž Planjka sa nachádza v letovisku Stará Novalja. Obľubujú ju najmä rodičia s menšími deťmi. Vstup do mora je totiž veľmi mierny a priamo vo vode sú pre najmenších pripravené zábavné atrakcie. K dispozícii sú plážové služby, občerstvenie aj požičovňa vodných bicyklov.

Pláž Zrče

Zrče je dlhá kamienková pláž neďaleko letoviska Novalja. Miestny rušný spoločenský život vyhovuje najmä mladšej generácii. Zrče je miestom večierkov, diskoték a plážových barov. Návštevníkom sa tu núkajú aj pestré možnosti športového vyžitia ako vodné lyže, bungee jumping či vodné skútre.

Zrče
Zrče

Pláž Prosika

Pieskovo – kamienková pláž Prosika sa rozprestiera priamo v meste Pag, len niekoľko stoviek metrov od centra. Plytké more a výborná dostupnosť ju predznamenáva pre rekreáciu rodín s deťmi. Vybavenie pláže je bohaté – okrem štandardných plážových a stravovacích služieb tu nájdete aj vodné bicykle, vodné skútre, detské ihrisko a tobogan.

Pláž Ručica

Jedna z krásnych chorvátskych okruhliakových pláží ukrytých v objatí skál. Pláž Ručica je učupená v zálive, nad ktorým sa týči skalnatý kaňon. Nachádza sa neďaleko letoviska Metajna, asi 15 km od mesta Novalja. Pláž je dostupná pešou prechádzkou, plne ponechaná prírode. Vstup do mora je pozvoľný.

Pláž Ručica
Pláž Ručica

Čo sa oplatí vidieť na Pagu

Na ostove Pag nájdete množstvo nezvyčajných miest od historických pamiatok cez prírodné pozoruhodnosti až po lokálne zaujímavosti. Niektoré z nich by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Mesto Pag

Typické chorvátske mesto dýchajúce históriou, ktorej korene siahajú až k starým Rimanom. Od tých čias bolo mesto dvakrát presunuté a so Starým Mestom (jeho druhým sídlom) ho dodnes spája most. Pozostatkom Starého Mesta je Kostol sv. Juraja, z ktorého sa každoročne 15. augusta koná púť do svätyne v súčasnom Pagu, Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Zaujímavosťou Starého Mesta sú aj pozostatky františkánskeho kláštora zo 16. storočia. Keďže história mesta je úzko spätá s ťažbou soli, nájdete tu aj Múzeum soli. Najväčším zážitkom je ale prechádzka sieťou pravidelných uličiek, lemovaných neskoro gotickými a renesančnými stavbami.

Mesto Pag
Mesto Pag

Náš tip: Pri návšteve Pagu neprehliadnite obchodíky s ponukou pravej pažskej čipky. Čipkárstvo má v tomto meste dlhoročnú tradíciu a čipka je symbolom Pagu.

Čipky z Pagu
Z Pagu si odneste aj tradičné čipky

Storočné olivovníky v Lune

Ostrov Pag sa môže pochváliť jedinečnou biosferickou rezerváciou, ktorá je zahrnutá do svetového dedičstva UNESCO. Tvoria ju aleje prastarých olivovníkov pri obci Lun v severozápadnej časti ostrova. Len tu budete mať možnosť poprechádzať sa pomedzi majestátne stromy, ktoré pamätajú ešte biblické časy. Hoci sa im hovorí storočné olivovníky, tie najstaršie majú 1 500 – 2 000 rokov.

Staré olivovníky v LUN
Staré olivovníky v LUN

Syráreň Gligora v dedinke Kolan

Akoby ste na Pagu ani neboli, ak neochutnáte pravý pažský syr. Je ozajstným gastronomickým bohatstvom ostrova. Hovorí sa, že jeho jedinečná chuť pochádza z chute liečivých bylín obohatených o vetrom zaviatu morskú soľ, ktoré tu ovce spásajú. Pažský syr je podobný parmezánu a ochutnať ho môžete na mnohých miestach ostrova . Výborným typom pre ochutnávku aj kúpu originálneho syra je Gligora v Kolane.

Pravý pažský syr
Pravý pažský syr

Výlety loďou

Zaujímavé výlety loďou môžete podniknúť z letoviska Mandre aj z miest Pag a Novalja. Z Mandre sa pláva na ostrovy Silba, Olib, Maun alebo Škrda. Súčasťou výletov býva aj fishpiknik, obed na lodi alebo prestávka na kúpanie. Z Pagu sú obľúbené výlety loďou na súkromné pláže v Pažskom zálive. Z mesta Novalja sa najčastejšie pláva na ostrovy Rab, Cres alebo Lošinj.

šnorchlovanie v Chorvátsku
šnorchlovanie v Chorvátsku

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)