Oslavuješ tento rok 18? Máš šancu cestovať po Európe zadarmo!

discovereu

Pilotný projekt Európskej únie s názvom DiscoverEU má po tomto lete úspešne za sebou 15 000 osemnásťročných Europánov. Európska únia vyčlenila na prvé kolo prihlasovania 12 miliónov Eur.

Teraz však prichádza prihlasovanie do druhého kola! V hre je 12 000 Interrail lístkov, vďaka ktorému môžeš mesiac cestovať ZADARMO po Európe, a to aj vrátane letných prázdnin!

Prečo iba 18-roční? Akcia sa výslovne zameriava na osemnásťročných, lebo tento vek je vo všeobecnosti významným krokom k dospelosti a európskemu občianstvu. O iniciatívu DiscoverEU bol už dlhší čas veľký záujem. Potvrdilo to aj prvé kolo, a tak Európska komisia navrhla rozpočet až 700 mil. Eur na budúce obdobie Erazmus v ďalšom dlhodobom rozpočte EÚ po roku 2020. Ak Európsky parlament a rada bude s návrhom súhlasiť, v rokoch 2021-2027 sa až 1,5 milióna 18-ročných dočká Interrail lístka a účasti v tejto iniciatíve.

Čo je INTERRAIL LÍSTOK?

Interrail je synonymum pre cestovanie vlakom naprieč Európou s jedným lístkom na vlak. Európan tak môže cestovať naprieč 30 krajín. V súčasnosti je Interrail Pass využívaný viac ako 250-tis Európanmi. Tento program je možný vďaka kooperácii až 35 vlakových a lodných spoločností. V programe DiscoverEU môžete získať dva tipy lístkov. FLEXIBILNÝ, ktorý je určený pre nerozhodných, a to v tom prípade, ak nemáte dopredu stanovený cieľ vašej cesty. Alebo FIXNÝ, v ktorom môžete navštíviť dva členské štáty EÚ. Ten je určený pre tých, ktorí poznajú presný dátum a plán svojej cesty.

Kto sa môže prihlásiť do tohto projektu?

Základnou podmienkou registrácie je tvoj vek. Musíš mať k 31. decembru 2018 dovŕšený vek 18 rokov a byť teda narodený medzi 1.1.2000 – 31.12.2000. Druhou základnou podmienkou registrácie je tvoja národnosť. Musíš mať občianstvo v jednom z členských štátov EÚ.

Ako sa zapojiť?

Registrácia bude prebiehať od štvrtku 29. novembra od 12:00 (SEČ) na oficiálnej stránke Europského portálu pre mládež. Prihlasovanie bude trvať do 11. decembra opäť do 12:00 (SEČ).

Nakoľko momentálne nie je možné darovať tento lístok každému Európanovi, ktorý v tomto roku oslávil svoje osemnáste narodeniny, registrácia bude opäť prebiehať formou kvízu, v ktorom máte odpovedať na základné otázky týkajúce sa EÚ (napríklad: Kedy sa konajú voľby do Europského parlamentu).

Aby bol konečný výber ľahší, na konci kvízu každého uchádzača čakala bonusová otázka – „Koľko mladých sa prihlási do prvého kola iniciatívy DiscoverEU?“ Tam ste mali napísať svoj odhad, ktorý rozhodne v prípade, že bude veľa uchádzačov, ktorí správne odpovedali na všetky kvízové otázky. Rovnaká alebo podobná doplňujúca otázka bude aj počas registrácie do druhého kola. Do toho prvého sa prihlásilo 100 480 osmenásťročných Európanov, avšak lístkov bolo iba 15 000. 

Ak sa bojíš sólo cestovania, nemusíš sa báť. Môžeš sa prihlásiť aj v rámci skupiny spolu s ďalšími maximálne štyrmi kamarátmi (päť členov je maximálny počet v jednej skupine).

Pozrite si video od Lukáša, ktorý už takýto výlet vďaka DiscoverEU absolvoval.

POZOR: Ak si bol vybratý počas prvého kola, už sa nemôžeš prihlásiť do druhého.  Samotný výber uchádzačov bude prebiehať koncom decembra, kedy zasadne hodnotiaci výbor. Výsledok, či si bol vybratý alebo či ťa zaradili na čakajúcu listinu, sa dozvieš najneskôr do polovice januára.

A keď ťa vyberú?

V prípade, že budeš mať šťastie a vyberú ťa, môžeš cestovať po dobu maximálne jedného mesiaca v období od 15. apríla 2019 – 31. októbra 2019. Budeš mať tak šancu stráviť až polovicu letných prázdnin niekde v zahraničí a cestovať po Európe zadarmo!

Napísal a zažil: Lukáš Chovan
Instagram: https://www.instagram.com/chovi_travel

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?