Omiš: Čo vidieť a robiť na dovolenke v Strednej Dálmácii? Tipy na pláže, históriu aj aktivity

Omiš, Chorvátsko
Omiš, Chorvátsko

Pôvabné mestečko Omiš v Strednej Dalmácii láka najmä svojou rozmanitosťou. V neveľkom letovisku nájdete všetko od priezračného mora cez kultúrno-historické pamiatky a turistické možnosti až po príležitosti pre športové a adrenalínové vyžitie. Pod jedinečnosť mesta sa vo veľkej miere podpisuje rieka Cetina, ktorá pretekajúc jeho stredom vytvára prekrásny kaňon. Ak ste si z chorvátskych destinácií vybrali práve Omiš, v nasledujúcich riadkoch vám ho predstavíme bližšie.

Omiš na mape
Omiš na mape

Základné informácie o meste Omiš

Populárne turistické centrum Omiš leží v samom srdci Dalmácie, približne 30 km juhovýchodne od Splitu, na ústí rieky Cetina do Jadranského mora. Tvorí centrum rovnomennej riviéry, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších v celom Chorvátsku. Neveľké mestečko s mimoriadne bohatou históriou je od slovensko-maďarských hraníc vzdialené necelých 800 km. Najbližšie letisko je v Splite – Split Airport (cca 40 km).

Podnebie v Omiši

Omiš má mierne stredomorské podnebie charakteristické dlhým, teplým a suchým letom. Pravdepodobnosť dlhšie trvajúcich zrážok je tu v letných mesiacoch minimálna. Priemerná letná teplota sa pohybuje na úrovni 30 ˚C. Pobyt v tomto letovisku spríjemňuje vietor, ktorému budete vďačiť za príjemnú pocitovú teplotu aj počas letných horúčav. Veľkou devízou je aj teplota mora. Voda tu na vrchole leta dosahuje priemer 26 ˚C.

Obľúbené pláže v Omiši

V Omiši prevládajú piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora, ale nájdu sa aj pláže s kamienkovým podložím či príjemné malé zátoky ponúkajúce takmer súkromné kúpanie.

Veľká pláž Punta

Najväčšia a najobľúbenejšia pláž mesta. Nachádza sa neďaleko ústia Cetiny do mora a hrdí sa titulom Modrá vlajka. Piesočnatá pláž sa tiahne v dĺžke približne 1 km. Teplota mora je tu v porovnaní s inými oblasťami vplyvom rieky o niečo nižšia. Popri bežných plážových a stravovacích službách sú tu dostupné aj športové ihriská či windsurfing.

Hlavná pláť v Omiši
Veľká Pláž Punta v Omiši – pláž priamo v meste

Nemira

Krásna kamienková pláž Nemira lemuje more približne 3 km južne od centra mesta. More je tu čisté a prirodzené tienenie zabezpečuje okolitá zeleň. Dostupné sú bežné plážové a stravovacie služby, ale aj možnosť zapožičania vodných skútrov a vodných bicyklov.

Pláž Nemira, Omiš
Pláž Nemira, Omiš

Brzet

Kamienková pláž Brzet sa nachádza približne 1,5 km južne od centra mesta Omiš. Pobrežie lemuje v dĺžke približne 400 m. Príjemné prostredie tu vytvára borovicový lesík. Samozrejmosťou je dostupnosť stravovacích a plážových služieb (sprchy, kabínky, ležadlá, slnečníky) aj športových aktivít (vodné bicykle, vodné skútre).

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v Omiši

Letovisko Omiš ponúka popri prekrásnom čistom mori aj nespočetné množstvo turisticky lákavých zážitkov. Predstavujeme vám miesta, kde zažijete tie najzaujímavejšie z nich.

Staré mesto

Historické centrum mesta Omiš je neveľké, ale o to zaujímavejšie. Okrem prechádzok typickými úzkymi uličkami, lemovanými zaujímavým architektonickými pamiatkami a obchodíkmi so suvenírmi, určite nevynechajte prehliadku Kostola sv. Michala. Chrám, nad ktorým sa nachádzajú posledné zvyšky mestského opevnenia, pochádza zo 17. storočia a dominuje hlavnej ulici. Jeho interiér ukrýva kamenný oltár, sochu patróna aj erb mesta. Zaujímavým výletom do minulosti mesta je aj návšteva Mestského múzea Omiš. Sídliv budove pri východnej mestskej bráne, pri vstupe do historického centra. Informácie o otváracích hodinách sú dostupné na stránke múzea.

Staré mesto v Omiši
Staré mesto v Omiši

Dom šťastného človeka

Staré mesto ukrýva mnoho jedinečných stavieb. Jednou z nich je aj takzvaný Dom šťastného človeka. Stavba zo 16. storočia ale nie je originálna len svojím názvom. Zaujímavé je aj vnútorné členenie, v rámci ktorého sa kuchyňa nachádza až na najvyššom poschodí. Historici dlho pátrali po dôvode takejto zvláštnej architektúry, kým odhalili, že ide o akúsi protipožiarnu ochranu. Keďže mnohé domy v tých časoch vyhoreli a požiare sa väčšinou šírili z kuchyne, začali si Omišania stavať domy s kuchyňami v horných poschodiach. Dom šťastného človeka bol jedným z prvých s takouto architektúrou. Predpokladá sa, že ho obýval právnik a práve on zanechal nad vchodovými dverami nápis: „Ďakujem Ti, Pane, že som bol na tomto svete.“

Pevnosť Mirabela

Pevnosť Mirabela sa dodnes hrdo vypína nad starou časťou mesta ako pripomienka jeho pirátskej minulosti. Starí piráti ju využívali ako vyhliadku na Bračský kanál. Pôvodná stavba z 13. storočia bola v roku 1988 zničená bleskom. Súčasná pamiatka je dielom reštaurátorov, ktorí ju autenticky obnovili. Turistov priťahuje nielen svojou výnimočnosťou, ale aj prekrásnymi výhľadmi na mesto a široké okolie. Na pevnosť sa dostanete po schodoch vedúcich okolo Kostola sv. Michala. Vstup do pevnosti je spoplatnený. Informácie o cene vstupného a otváracích hodinách nájdete tu.

Pevnosť Mirabela, Omiš, Chorvátsko
Pevnosť Mirabela, Omiš, Chorvátsko

Pevnosť Starigrad

Ďalšia zaujímavá historická stavba sa nachádza necelé 2 km od centra mesta na skalnatom návrší. Výstupom vás prevedie značený turistický chodník, ktorý má svoj začiatok priamo v meste. Pešia túra trvá približne 45 minút. Pevnosť Starigrad bola vybudovaná v 14. – 15. storočí. Rovnako ako Mirabela, aj táto stavba slúžila starým pirátom ako vyhliadka. Z jej vrcholu dovidíte až na ostrov Brač, pričom si prehliadnete kaňon Cetiny a celé široké okolie. Otváracie hodiny si môžete skontrolovať na webovej stránke.

Pevnosť Starigrad, Omiš
Pevnosť Starigrad, Omiš

Kaňon rieky Cetiny

Prekrásne dielo prírody, kaňon rieky Cetiny, je jedným z najväčších turistických lákadiel mesta. Návštevníkom sa tu ponúka hneď niekoľko adrenalínových zážitkov. Kaňon môžete zdolať na rafte alebo si vyskúšate takzvaný kaňoning – kombináciu turistiky, lezenia, zlaňovania vodopádov a ďalších outdoorových aktivít. Tento jedinečný zážitok je u odvážlivcov minimálne tak obľúbený ako zipline priamo v kaňone. Kaňon si prejdete na ôsmich lanách. Cesta 10-člennej skupiny s dvomi sprievodcami trvá približne 2,5 hodiny, počas ktorých zdoláte 2 100 m a krásy kaňonu si vychutnáte z vtáčej perspektívy. Aj takúto neuveriteľnú atrakciu má pre vás pripravenú Omiš, obľúbené chorvátske letovisko.

Kaňon Rieky Cetiny, Omiš
Kaňon rieky Cetiny, Omiš

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 76

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?