Ohnivá Bologna: 6 miest, ktoré musíte vidieť

Bologna, staré mesto

Vysnívaná dovolenka v Taliansku vás nemusí zaviesť iba na romantické pláže či do Ríma, existuje desiatky miest, ktoré by bola škoda nenavštíviť. Medzi ne patrí aj Bologna s prívlastkom „červená“, hoci by jej viac pristalo „ohnivá“, pretože vás tu na každom kroku objímajú úzke uličky plné červených, oranžových, lososových a žltých domov. Aké najväčšie lákadlá vám toto 375­ tisícové mesto ponúka?

Dve veže

Veľmi zaujímavý pohľad musel byť na Bolognu koncom 12. storočia, keď tu bolo okolo 180 veží vysokých desiatky metrov. Muselo to vyzerať ako stredoveký Brooklyn. Dnes ich tu však ostalo iba zopár a tie dve najznámejšie a najviditeľnejšie sa volajú Dve veže/Due torri. Tá vyššia má 97 metrov a volá sa Asinelli, tá nižšia má 47 metrov a je zaujímavá tým, že sa nakláňa. Ak máte možnosť a nebojíte sa výšok, určite vyšliapte 498 schodov a vychutnajte si magický pohľad na tisícky terakotových striech a okolie.

Dve veže Bologna
By: Rob OoCC BY 2.0

Túlanie sa uličkami

Na väčších bulvároch a uliciach je neuveriteľne veľa ľudí, aj mimo turistickej sezóny. Ak chcete miesto narážania do Talianov nasávať pravú atmosféru Bologne, ochutnať voňavú kávu a dať si skvelé gelato, odbočte do vedľajších uličiek a nechajte sa nimi unášať. Medzi tie najkrajšie patrí Via San Giuseppe a Via Piella, kde je za malým okienkom ukrytý kanál ako ukradnutý z Benátok.

Bologna uličky
By: Yuri VirovetsCC BY 2.0

Quadrilatero

Jednou z najkrajší bolonských štvrtí je Quadrilatero. Tu vám nebude prekážať ani ruch a stovky korzujúcich ľudí. Jej uličky sa k večeru premenia na jeden veľký a hlavne farebný trh – čerstvé ryby, ovocie, zelenina, mäso a pistáciové čokolády sú dostatočným dôvodom, aby ste tu zavítali.

Quadrilatero
By: FrancescaCC BY 2.0

Piazza Maggiore

Hlavné námestie Bologne je veľké, priestranné a červené. Nájdete tu monumentálnu a trošku obscénnu Neptúnovu fontánu. Ak vám Neptúnov trojzubec niečo pripomína, môže to byť značka Maserati. Práve táto automobilka vznikla v Bologni. Na námestí nájdete aj veľkú Baziliku sv. Petrónia, ktorá bola istú dobu najväčšou v celom Taliansku. Ak sa chcete najesť alebo si dať kávu, reštauráciám a kaviarňam na tomto mieste sa radšej vyhnite, ide o tzv. tourist trapy. Zájdite to bočnej uličky a tam sa nechajte zlákať vôňou z kamennej pizza pece či rozvoniavajúcimi presso strojmi.

Piazza Maggiore
By: g.sigheleCC BY 2.0

Alma mater

Bologna je veľmi rušné mesto a výnimkou nie je ani okolie najstaršej univerzity na svete. Bolonská univerzita má prezývku Alma mater a práve toto je jedna z najkrajších štvrtí v meste – hoci sú tu stovky študentov, tak vo vzduchu cítite pokoj, množstvo mladíckych ideálov a sem­tam aj marihuanu. Medzi najznámejších absolventov patrí Mikuláš Kopernik, ktorý prišiel na to, že slnko je stredom slnečnej sústavy.

Výlet do Modeny

Ak máte dosť hlučnej Bologne a rušných uličiek, choďte na výlet do Modeny. Vlakom sa sem dostanete za pol hodiny a privíta vás pekné, udržiavané a hlavne tiché mesto. Narodili sa tú takí velikáni ako Enzo Ferrari a Luciano Pavarotti. Práve Múzeum v dome Enza Ferrariho je najväčším lákadlom Modeny. Určite však nevynechajte ani návštevu krásneho Duomo di Modena a celého historického centra. Ak budete mať šťastie, narazíte tu na úžasné čokoládové trhy.

modena mesto v taliansku
By: Germán Poo-CaamañoCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?