Obdivuhodné podzemné krásy sveta. Kde ich nájdete?

jaskyňa reed flute
By: Aaron & Carol - CC BY 2.0

Na povrchu Zeme sa nachádza nespočetné množstvo prírodných či kultúrnych úkazov, ktoré si zaslúžia náš obdiv. No ako povedal Jules Verne, môžete letieť okolo sveta 80 dní či potápať sa 20 000 míľ po morom, ale úžasné dobrodružstvo môžete nájsť aj priamo pod vašimi nohami. Vytvorené prírodou či človekom, pod našimi nohami sa nachádzajú neuveriteľné úkazy.

Soľná jaskyňa Salina Turda, Rumunsko

jaskyňa turda
By: Cristian BortesCC BY 2.0

Ručne vykopané soľné bane v Transylvánii sú teraz  podzemným múzeom a rekreačným strediskom. Nájdete tu mini golfové ihrisko, basketbalové obruče či dokonca podzemné jazero s možnosťou splavovania. Ľudí, ktorých trápia alergie či astma, v bani zaujmú predovšetkým kúpeľné zariadenia, ktoré sa využívajú na haloterapiu. Ionizovaný vzduch, tlak a vlhkosť soľných jaskýň sa používa na liečbu pretrvávajúcich respiračných problémov.

Jaskyňa Reed Flute, Čína

jaskyňa reed flute
By: Aaron & CarolCC BY 2.0

Viac ako 200 metrov dlhá vápencová jaskyňa je stará vyše 180 miliónov rokov. Nachádza sa v nej veľké množstvo stalaktitov a stalagmitov, ktoré sú impozantne osvetlené. Na stenách jaskyne sa nachádzajú starodávne nápisy. Nájdete ju necelých 5 kilometrov severne od mesta Guilin a svoje pomenovanie dostala podľa rákosia, ktoré raste v jej blízkosti.

Poço Encantado, Brazília

jaskyňa Poço Encantado
By: Danielle PereiraCC BY 2.0

Nachádza sa pozdĺž východnej hranice národného parku Chapada Diamantina blízko Andaraí na severovýchode Brazílie. Poço Encantado je podzemné jazero s prírodným oknom von. Ide o zatopený jaskynný systém, ktorý sa vďaka slnečným lúčom dopadajúcim na hladinu mení na krásne farebné divadlo. To ponúka možnosť vidieť až 60 metrov do hĺbky a pozorovať tak niekoľko rokov staré kmene stromov či kamenné útvary, ktoré sa zdajú byť až neuveriteľne blízko. Tento úkaz je možné pozorovať od apríla do septembra, kedy je Slnko na oblohe na tom správnom mieste.

Jaskyňa kryštálov, Mexiko

Obdivuhodné podzemné krásy sveta. Kde ich nájdete?

Jaskyňa bola objavená v bani Naica v blízkosti Chihuahua v roku 2000. Môže sa pýšiť svetovo najväčšími prírodnými kryštálmi. Aj napriek jej majestátnosti je takmer nemožné ju navštíviť, a to pre nebezpečné podmienky – takmer 100 percentná vlhkosť a teploty vyššie ako 55 stupňov Celzia spôsobené magmou nachádzajúcou sa pod jaskyňou. Bez využitia bezpečnostných prvkov v nej človek vydrží maximálne 10 minút.

Podzemná rieka Puerto Princesa, Filipíny

rieka Puerto Princesa
By: ricky artigasCC BY 2.0

Vyše 24 kilometrov dlhá podzemná rieka, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO sa skrýva pod vápencovými horami na ostrove Palawa. Okolitý národný park chráni osem rôznych ekosystémov, cez hory až po pláže a je domovom neuveriteľného množstva druhov rastlinstva a živočíšstva. Národný park Puerto Princesa je zaradený medzi 7 novodobých prírodných divov sveta.

Stanica metra Majakovskaja, Moskva

mayakovskaya stanica metra
By: Cat Girl 007CC BY 2.0

Každá moskovská stanica metra zo sovietskej éry ukrýva úžitkovú funkciu, a to v podobe protináletového krytu. Stanica Majakovskaja je miesto uprostred šialenstva tretieho najrušnejšieho podzemného systému na svete s neuveriteľne bohatou imperiálnou výzdobou. Stĺpy lemované červeným mramorom a nerezovou oceľou, románske oblúky či dramaticky osvetlené mozaiky, to všetko je umiestnené v prekvapivo vzdušnom priestore. Viac pripomína katedrálu, ako podzemný tunel bez okien. Pri prechádzke touto stanicou môžete použiť jeden z jej šiestich východov, ktorý vedie priamo do Čajkovského koncertnej siene.

Jaskynný chrám Dambulla, Srí Lanka

chrámy Dambulla
By: McKay SavageCC BY 2.0

Ide o najrozsiahlejší a najlepšie zachovaný jaskynný chrám, v ktorom nájdete množstvo nástenných malieb a budhistických či hinduistických sôch. Patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ponúka návštevníkom 22 storočí dejín. Pred vchodom sa nachádza viac ako 30 metrov vysoká socha Budhu, ktorá označuje toto cenné miesto.

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?