Nové megalomanské letisko v Istanbule otvorené – RECENZIA

Nové letisko v Istanbule - FOTO: Tomáš Kubuš

Má to byť najväčšie letisko na svete. Letisko v Istanbule je megalomanská stavba a má obrovské ambície. Ak sa kompletne dokončí, malo by prepraviť až 200 miliónov ľudí ročne. Pre porovnanie – staré letisko obslúžilo v roku 2018 okolo 68 miliónov cestujúcich. Letisko sa nachádza 35 km severnejšie ako pôvodné letisko.

Cestujuci, ktorých finálna destinácia je Istanbul to budú mať o niečo ďalej. Z nového letiska sa bude lietať až do 350 destinácii na svete. Do letiska vrazili Turci 12 miliárd €.

Letisko už stihol otestovať Tomáš zo známeho cestovateľského portálu Street Food Hunters (nižšie nájdete jeho dojmy aj fotky).

Fakty o novom letisku v Istanbule:

  • Kapacita: 150 miliónov (plánovaných až 200 mil.)
  • 6 odletových dráh
  • Rozloha: 76,5 milón m²
  • Vzdialenosť od centra Istanbulu: 35 km
  • Sedadiel: 20000
  • Počet terminálov: 2
  • Počet parkovacích miest: 40000
  • Počet odletových brán: 114

A aké sú Tomášové prvé dojmy?

„To, že Istanbul otvorí svoje tretie a najnovšie letisko sa hovorí už dlho. Už ho mali otvoriť v októbri, koncom roka, v januári, no až teraz sa na ňom spustila plná prevádzka a od 6.4 sem letia lietadlá bez obmedzení. Tri dni po spustení som sa tu ocitol aj ja a tak som tu dnes nabehal zopár kilometrov, aby som sa pozrel ako vyzerá.

Prvé dojmy? Každý kto posledné roky lietal cez letisko Ataturk mi dá za pravdu, že to letisko to už kapacitne nezvládalo, dlho sa čakalo, všade boli ľudia, bolo preplnené. Nové letisko je obrovské, priestranné, všade máte veľa voľného miesta a samozrejme sa blýska novotou (ako inak). Je veľmi dobre značené a tak tu prakticky niet kde zablúdiť a prekvapil ma transfer, kedy ma len pustili cez uličku a bol som bez kontroly bez fronty, odrazu opäť v odletovej hale. Nájdete tu kopec obchodov, duty free shopov, reštaurácii aj fastfoodov.

Kašlite na známe fastfoody a pri bráne C4 nájdete niekoľko tureckých podnikov, kde dokonca jedlo prekvapí celkom dobrými cenami. Ja som skončil v obľúbenom Simit Saray na syrové pečivo a turecký čaj. byť v mojej milovanej krajine bez poháriku čaju, to by sa azda ani nedalo. Wifi je tu zdarma., stačí zadať telefónne číslo a surfujete. Tiež mnohé sedadlá majú zástrčky a tiež oddychové zóny kde tu nájdete. Niektoré obchody sú ešte zatvorené, iné dokončievajú s vykladaním tovaru, no čo je krásne a čo ma potešilo, že som napočítal hneď tri kníhkupectvá, kde vždy rád trávim čas.

Prvotný dojem je na výbornú, ale uvidíme ako to tu bude vyzerať o pol roka, o rok, keď sa letisko rozlieta a trošku oklepne. Pri pristávaní vidíte krásne pobrežie a teraz na jar aj prenikavo zvlnenú krajinu, ktorá neprípomína, že ste na dosah Istanbulu, ale skôr vyzerá ako anatólska krajina“ – Tomáš Kubuš (Facebook status)na Street Food Hunters)

letisko istanbul hala 
Nové letisko v Istanbule – FOTO: Tomáš Kubuš
jedlo na letisku vIstanbule 
Nové letisko v Istanbule – FOTO: Tomáš Kubuš
nové letisko istanbul hala 
Nové letisko v Istanbule – FOTO: Tomáš Kubuš
sladkosti na letisku v Istanbule 
Nové letisko v Istanbule – FOTO: Tomáš Kubuš
hala v istanbule na novom letisku 
Nové letisko v Istanbule – FOTO: Tomáš Kubuš
obchody na novom letisku v istanbule 
Nové letisko v Istanbule – FOTO: Tomáš Kubuš
nové letisko istanbul 
Nové letisko v Istanbule – FOTO: Tomáš Kubuš

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.5 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.